Przepis na żeberka wołowe pieczone na rożnie

W naszych świątecznych przepisach gościły już przystawki i sałatki, pora zatem na danie główne. W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość kulinarna pasjonatów grillowanych potraw, co raz częściej sięgamy po wysokiej jakości produkty jak wołowina. Dlatego pokażę dzisiaj jak przygotować efektowe żeberka wołowe z użyciem zestawu rożna obrotowego. Grillowanie na rożnie ma wiele atutów - mięso piecze się we własnych sokach, dlatego jest soczyste i aromatyczne, a dzięki obracaniu się - idealnie wypieczone z każdej strony.

 

PRZEPIS NA PIECZONE ŻEBERKA WOŁOWE

duża porcja żeberek wołowych w jednym kawałku

5 ząbków czosnku

6 łyżek stołowych musztardy Dijon

2 łyżki stołowe posiekanego świeżego tymianku.

1 łyżka stołowa czarnego pieprzu

 

PRZYGOTOWANIE PIECZONYCH ŻEBEREK WOŁOWYCH NA ROŻNIE OBROTOWYM

Najważniejsze jest wybranie odpowiednich żeberek, które muszą być mięsiste, co pozwoli na solidne osadzenie na pręcie rożna. Drugą ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest kształt, który po nabiciu musi pozwolić na swobodne obroty rożna, dlatego jeżeli znalazłeś piękne żeberka, ale nie mają tak zwartej formy jak nasze lecz są podłużne, podziel je na mniejsze części. Żeberka z naszych fotografii to jeden wielki kawałek antrykotu z kośćmi żebrowymi, który w ciętej wersji zwany jest Tomahowkiem. Użyj zestawu dwóch desek do krojenia, na plastikowej przygotujesz mięso, a na drewnianej podasz gotowe danie. Drewniana deska posiada głębokie rynienki zatrzymujące wyciekające soki z potrawy.

Natnij mięso tworząc małe kieszonki, w które należy włożyć czosnek pokrojony w paski.  Wymieszaj marynatę: musztardę, tymianek, pieprz i dokładnie natrzyj żeberka. Odstaw mięso, aby delikatnie przeszło aromatami, jednak nie powinno być to dłużej niż 30 minut - w końcu to porządny kawałek wołowiny! W tym czasie przygotuj grill. Wyjmij ruszty i przygotuj zestaw rożna obrotowego, następnie rozgrzej grill przy pomocy palnika rożna, aby osiągnął temperaturę około 180°C.

Pręt rożna delikatnie przeprowadź środkiem najgrubszej partii mięsa, zablokuj widelce i ustaw przeciwwagę. Podpowiedź: Najłatwiej ustawisz przeciwwagę kładąc pręt z nabitym mięsem np. na krawędziach szerokiego garnka, pozwól swobodnie obrócić się najcięższą stroną w dół, a przeciwwagę zamontuj w przeciwnym kierunku. Wszystko przygotowane, umieść pręt rożna w silniku. Na aromatyzerach połóż brytfannę ze stali szlachetnej, wlej do niej czerwone wino, piwo imbirowe lub wodę, dzięki czemu potrawa będzie soczysta i aromatyczna. Żeberka piecz przez 3,5 godziny, jeżeli trudno Ci utrzymać temperaturę możesz posiłkować się ustawiając skrajne palniki na MINIMUM mocy. Żeberka będą gotowe, gdy osiągnął temperaturę wewnętrzną 60°C, którą zmierzysz za pomocą termometru do błyskawicznego pomiaru temperatury. Przed podaniem pozwól im odpocząć przez 20 minut.

Smacznego !

Kucharz Broil King

 

Uważasz, że to fajny przepis? To super! Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z najbliższymi Ci osobami.

 

WYKORZYSTANE AKCESORIA

kliknij w zdjęcie i zobacz

Wydrukuj przepis
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.