Jak przygotować stek z grilla?

Grillowanie nie bez powodu zdobywa coraz większą popularność. To zdecydowanie więcej niż gotowanie. To miły sposób na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi przy doskonałym jedzeniu, które przyrządzisz w ogrodzie

Na ostateczny smak dania oraz jak przyjmą go nasi goście ma wpływ wiele czynników: atmosfera, pogoda, jakość użytych składników, wino, estetyka podania oraz smak. Grille gazowe Broil King dzięki legendarnemu systemowi grillowania dostarczają intensywnego smaku przygotowywanym potrawom.

Ruszt jest jednym z kluczowych czynników, który wpływa na smak oraz na wygląd dania na talerzu. Ciasno rozmieszczone żeberka rusztu powodują, że diamentowy wzór jest mały. W rezultacie zatrzymasz więcej soku i tłuszczu wewnątrz mięsa, dzięki czemu będzie ono bardziej soczyste. Ciasno rozmieszczone żeberka zapobiegają również wpadaniu mięsa pod ruszt i utrzymują więcej ciepła. Dachowy kształt pozytywnie wpływa na reakcję maliarda, a mała powierzchnia szczytów rusztu na proces karmelizacji, który nadaje mięsu delikatnie słodki smak. 

Drugim aspektem jest wygląd. Podając steka z perfekcyjnym diamentowym wzorem zostaniesz bohaterem grillowania. Ten efekt jest bardzo prosty do uzyskania, wystarczy, że przeczytasz 4 krokowy poradnik poniżej.

Amerykańska metoda Ten and Two, na podstawie ustawienia wskazówek zegara w łatwy sposób tłumaczy jak przygotować doskonały stek za każdym razem. W tej metodzie wykorzystujemy stek o standardowej grubości 2,5 cm (1").

KROK 1 A - Umieść kawałek mięsa pod kątem 45°

Godzina 10

Czas: 2 minuty

KROK 2 B - Obróć mięso zachowując kąt 45°

Godzina 10

Czas: 2 minuty

KROK 3 C - Obróć kawałek mięsa o 90° na ruszcie, znów pod kątem 45°

Godzina 2

Czas: 2 minuty

KROK 4 D - Obróć mięso po raz ostatni

Godzina 2

Czas: 2 minuty

 

 

Cztery proste rady:

Diamentowy wzór powinien być brązowy. Czarny kolor oznacza, że mięso zostało przypalone i będzie miało posmak goryczy. Natomiast brązowy wzorek oznacza, że mięso skarmelizowało się i będzie mieć delikatnie słodki smak.

Przed położeniem mięsa na grillu, pokryj ruszt olejem roślinnym. W ten sposób mięso nie będzie przywierać do rusztu.

Przed rozpoczęciem grillowania zalecamy rozgrzanie grilla.

Przed położeniem mięsa na ruszt, pokryj stek olejem aby zapobiec przywieraniu mięsa do rusztu. Szczególnie ważne w przypadku chudych rodzajów steków jak filet mignon.


Zobacz nasz filmik jak przyrządzić doskonały stek.

 

 

Tabela czasów grillowania

Grubość steku
Ustawienie pokrętła
Czas grillowania ( w min )
Czas całkowity
1½" 1"   A B C D  
  Rare Med/High 7 Minut
Rare Medium/Rare Med/High 2 2 2 2 8 Minut
  Medium Med/High 9 Minut
Medium/Rare Well Med/High 10 Minut
Medium   Med/High 3 3 3 3 12 Minut

Uwaga: Mięso z kością wymaga dłuższego czasu grillowania. Na czas grillowania może wpłynąć wiatr, temperatura zewnętrzna, temperatura mięsa i grubość mięsa.

Świetnym pomysłem oraz akcesorium jest lampka do rusztu LED z minutnikiem odliczającym czas po którym należy obrócić stek. 

Tabela wewnętrznej temperatury stek'ów

Stopień wysmażenia steku
Temperatura wewnętrzna steku
Cechy charakterystyczne
Extra-rare or Blue (bleu) 26°C - 28°C mięso jest miękkie i delikatne, przypomina surowe
Rare 49°C - 51°C miękkie w dotyku
Medium Rare 55°C - 57°C stawia niewielki opór w dotyku, zaczyna twardnieć
Medium 60°C - 63°C  
Medium Well 65°C - 69°C zwiększona twardość
Well Done 71°C twarde w dotyku, bardzo dobrze wysmażone,
brak czerwonego/różowego środka

Do pomiaru wewnętrznej temperatury najlepiej wykorzystać termometry do pomiaru mięsa. Termometry, które polecamy znajdziesz tutaj.

Zobacz termometry do pomiaru temperatury mięsa

Kliknij w obrazek i zobacz termometr

Rodzaje steków, czyli "beef cuts"

Bywając w supermarkecie lub w sklepie mięsnym mogłeś widzieć lub słyszeć poniższe zwroty, ale może nie do końca wiesz, co oznaczają.
Zaraz wszystkiego się dowiesz. Dzięki nam bez kłopotu odróżnisz stek T-BONE od rumsztyka.

   

 • Polędwica (A, B): To jedno z najcenniejszych i najdelikatniejszych mięs. Polędwica wołowa wycinana jest z grzbietu z okolicy ligawy i rumsztyka. Swą delikatność to mięso zawdzięcza temu, że mięśnie polędwicy są cięte na kawałki; steki z polędwicy nazywane są filet mignon.
 • T-Bone (C): Stek T-Bone to stek z kością wycięty z lędźwiowej części tuszy wołowej. Angielska nazwa steku pochodzi od kości w kształcie litery T, która oddziela część polędwicy od większej górnej części mięsa. Steki te nie są tak delikatne jak steki porterhouse.
 • Porterhouse (D): Duże i grube plastry wycięte z rumsztyku z kością w kształcie litery T i dużą częścią polędwicy. Steki Porterhouse należą do najbardziej popularnych typów steków.
 • Rib-eye [antrykot] (E): Stek Rib-eye to plaster mięsa wycinany znad żeber tuszy wołowej. Antrykoty należą do najbardziej popularnych i soczystych steków na rynku. Mięso z okolic żeber jest bardziej delikatne i tłuste niż pozostałe części tuszy. Dzięki większej ilości tłuszczu, steki i pieczenie z antrykotu są wyjątkowo delikatne i aromatyczne.
 • Rumsztyk (F): Rumsztyk zlokalizowany jest w zadniej części tuszy w pobliżu udźca. Stosowanych jest klika sposobów wykrawania rumsztyków. Mięso jest twardsze niż fragmenty z innych części tułowia, czy okolicy żeber.
 • Łata wołowa (G): Łata wykrawana jest z mięśni brzucha tuszy wołowej. Steki z łaty wołowej są znacznie twardsze od polędwicy czy steków z mięsa i okolic żeber.

Większość przepisów na łatę wołową zaleca marynowanie lub duszenie mięsa.

Steki z grilla smakują lepiej z czerwonym winem

Czerwone wino to najlepszy wybór do połączenia ze stekiem, ponieważ taniny, które powodują uczucie cierpkości w ustach, są złagodzone przez tłuszcz. Wybór odpowiedniego czerwonego wina na kolację, wymaga wzięcia pod uwagę beef cut oraz poziomu jego wysmażenia. Chude mięsa, najlepiej pasują do win, które mają mniej tanin. Kawałki, które mają więcej tłuszczu, takie jak ribeye, mogą poradzić sobie z czymś bardziej wyrazistym. Młode wina poprawiają smak steków wysmażonych well-done, natomiast wina glebowe pięknie łączą się ze stekami medium-rare.

Proponowane przez nas wina są prostą wskazówką do parowania z wysmażonymi do perfekcji stekami na grillu. 

Cabernet Sauvignon, to zawsze świetny wybór. To wino jest charakteryzuje się wysokimi taninami i zauważalną kwasowością, która przyczynia się do dobrego potencjału starzenia się wina.

Syrah / Shiraz może być również świetnym parowaniem ze względu na jego wyśmienicie bogaty i pikantny smak.

Zinfandel to wyraziste, często pikantne wino, które jest zrównoważone owocowymi smakami.

Malbec ma tendencję do bycia super owocowym, z aksamitnymi smakami, które wymagają czerwonego mięsa.

Jak wiadomo, czerwone wino może być delikatnym tematem, podobnie jak polityka. Każdy ma swoje przekonania, zdanie i ulubione smaki. Dlaczego podziel się z nami swoimi ulubionymi winami do steków. Chcielibyśmy usłyszeć o tym, co lubisz!

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c.
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c. ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.