kW w grillach wprowadzają w błąd. Nie daj się złapać!

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku grilli gazowych i parametru kW. W watach mierzonych w tysiącach (stąd przedrostek kilo), wyrażana jest moc palników gazowych. Popularnie uważa się, że im jest ich więcej tym lepiej, ponieważ grill rozgrzeje się szybciej, do wyższej temperatury oraz jak wiadomo “im więcej tym lepiej”. Istnieje również przekonanie, że skoro dwa modele grilli mają tyle samo kWh, będą tak samo dobre. Ale czy na pewno?

W grillach gazowych wykonanych z cienkiej blachy, posiadających lekkie ruszty, małe aromatyzery oraz z dużą ilością otworów w piekarniku potrzebna jest duża ilość kilowatów do osiągnięcia temperatury do grillowania. W tak skonstruowanym grillu gaz przepalany jest bezsensownie, ponieważ grill nie jest w stanie utrzymać temperatury. Duża ilość otworów wprowadza zimne powietrze, a niewielka masa i rozmiar elementów wewnętrznych sprawia, że nie są w stanie akumulować ciepła. W rezultacie wpływa to na większe zużycie gazu i mniej stabilną temperaturę. W wielu przypadkach grille gazowe z większą lub podobną ilością kW, mogą osiągać niższe temperatury i gorzej utrzymywać ciepło od grilli gazowych Broil King, w których zainwestowano w materiał. 

Grille Broil King swoją konstrukcją przypominają termos, który utrzymuje ciepło co wpływa na stabilniejszą temperaturę, mniejsze zużycie gazu, a co za tym idzie niższe koszty użytkowania. 

 Podobieństwo w budowie grilla Broil King do termosu 

  1. Piekarnik w grillu ogrodowy

Piekarnik składający się z pokrywy i dna piekarnika wykonane są grubych odlewów aluminium. Pokrywy w grillach takich jak Monarch i Signet posiadają dodatkowy płaszcz ze stali szlachetnej, którego głównym zadaniem poza walorami estetycznymi jest lepsze utrzymanie temperatury. Widać to w praktyce na umieszczonym poniżej zdjęciu z kamery termowizyjnej. 

 

Poniżej zdjęcie grilla z pokrywą ze stalowym płaszczem Broil King, wykonane kamerą termowizyjną.  

Pokrywy w grillach gazowych Broil King z serii Crown, Baron, Regal i Imperial posiadają komorową konstrukcję. Dwie warstwy blachy z powietrzem pomiędzy nimi, również świetnie utrzymują temperaturę wewnątrz grilla. 

Misy piekarników w grillach Broil King są stosunkowo szczelne. Posiadają mało otworów, przez które mogłoby uciekać ciepło w miejsce którego zostanie zassane zimno. Przeczytaj tutaj więcej o efekcie komina w grillu gazowym. 

2. Masywne, dwustronne ruszty w grillu

Kolejnym elementem, który fantastycznie asymiluje ciepło w grillu i bezpośrednio wypływa na jakość grillowania jest ruszt. W grillach Broil King mamy dwa główne typy grillowych rusztów. Super masywne dwustronne ruszty Flav-R-Cast™ z grilli takich jak Baron i lżejszą (w odniesieniu do rynku nadal ciężką) wersję dwustronnego rusztu znanego z serii bez PGT np. Crown. Masywne ruszty potrzebują trochę więcej czasu, aby się nagrzać. Natomiast rozgrzane umożliwiają na obrócenie grubego steka w tym samym miejscu, który będzie skwierczał. Masywny ruszt jest mniej podatny na wychładzanie przy otwieraniu pokrywy.

3. Aromatyzery Flav-R-Wave w grillu

Spełniają wiele funkcji, ale jedną z nich jest utrzymanie temperatury.  Znajdują się nad palnikami i dzięki dużemu pokryciu, powierzchni pod rusztem utrzymują ciepło nisko w piekarniku. Dodatkowo ich wielkość oraz grubość powoduje, że rozgrzane długo utrzymują temperaturę. Są kolejną warstwą grilla, która trzyma ciepło wewnątrz piekarnika. 

To z czego zrobiony jest grill ma znaczenie

Wiemy już, że wiele elementów grilla gazowego Broil King ma na celu utrzymanie ciepła w grillu lub zatrzymanie go w sobie, ze względu na dużą wagę elementów. Podejście do grilli, skupiające się na inwestowanie w produkt, czyli wkładanie w niego większej ilości stali, żeliwa i aluminium nie jest popularne. Natomiast w Broil King wierzymy, że „material matters”, czyli to z czego zrobiony jest grill ma znaczenie i przekłada się na wygodę grillowania i smak przygotowanych potraw. 

Palniki w grillu ogrodowym

Tym samym przechodzimy do samych palników odpowiadających za kW. W grillach gazowych Broil King z technologią PGT zastosowane są opatentowane palniki Dual-Tube™. Wykonane z grubej stali, pozwalają na otrzymanie wysokiej wydajności, wielu kW, trwałości oraz równomiernego rozprowadzenia temperatury. Dwa rzędy płomieni w każdym z palników, równomiernie rozprowadzają ciepło od lewej do prawej strony grilla, a technologia rury w rurze, pomaga w równomiernym rozprowadzeniu ciepła od przodu do tyłu rusztów. Warto popatrzeć więc jak moc mierzona w kilowatach rozprowadzana jest po powierzchni rusztów. 

Jak widać moc określona w samych kW nie mówi nic na temat tego jak moc rozprowadzana jest w piekarniku. Ponad to, nie mówi jak jest ona utrzymywana i jakie elementy które odpowiadają za powstawanie smaku jak ruszty czy aromatyzery wykorzystują moc w celu uzyskania najlepszego możliwie smaku. 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, że kW nie są ważne. Pokazują jedynie mały wycinek dużej historii i bez właściwego kontekstu mogą z łatwością wprowadzić w błąd. 

Przewiń do góry