Szczegółowy opis działania grilla Pellet Broil King

1. Czym są pellety do grillowania?

Zacznijmy od początku, czyli od tego czym zasilany jest grill Pellet. Pellety spożywcze do grillowania Broil King to małe kapsułki wiórek drzewnych sprasowane pod ciśnieniem, aby uzyskać jednolity kształt, co w rezultacie gwarantuje stałe warunki grillowania. W odróżnieniu od innych typów pelletu, wykonane są w 100% z drewna, bez dodatków spoiw lub innych substancji chemicznych. Różne typy pelletów czyli mieszanki lub 100% oferują różne profile smakowe, które dedykowane są do odpowiednich dań. Na przykład mieszankę Griller's Select #63939 polecamy do potrawy z: wołowiny, wieprzowiny i drobiu oraz warzyw, ryb i pizzy. To co odróżnia pellety Broil King to fakt, że mieszanki pelletów np. Smoke Master's #63930 składają się z trzech gatunków drzew: klon, orzech amerykański i wiśnia, które są zmieszane już w jednej granulce pelletu, w przeciwieństwie do innych pelletów gdzie dopiero z trzech granulek otrzymujemy mieszankę. 

2. Odpalanie grilla na pellet

Zaczynamy od wsypania pelletów do zbiornika na pellet umieszczonego po prawej stronie grilla. Do tego celu najlepiej wykorzystać łopatkę do pelletów #63946 i jeden z pelletów Broil King. 

Następnie na panelu sterowania należy wybrać pożądaną temperaturę wybierając ją przy użyciu dedykowanego pokrętła lub jednego z trzech dedykowanych do wędzenia (107°C), pieczenia (175°C) i grillowania przycisków (315°C).

Duży i czytelny panel sterowania grilla Regal Pellet Broil King.

W ten sposób podajnik ślimakowy zacznie się kręcić i podawać pellety do paleniska. 

Wizualizacja podajnika ślimakowego podającego pellety do paleniska. 

W tym samym czasie w palenisku zaczyna rozgrzewać się żarnik, który po zetknięciu z pelletami doprowadzi do ich zapłonu. Ponieważ nie ma ognia bez powietrza, a dokładniej tlenu potrzebny jest jeszcze wiatrak

Wiatrak w grillach na pellet Broil King 

Podczas rozpalania wiatrak, kręci się szybko aby dostarczyć do paleniska tlen i rozpocząć proces palenia. Przypomina to trochę machanie gazetą lub suszarkę do włosów, które mają pomóc odpalić grilla węglowego. 

Podsumowując wsypane przez podajnik ślimakowy pellety do paleniska rozpalają się przy pomocy żarnika i wiatraka. Mamy więc małe ognisko w naszym palenisku umieszczonym na dnie grilla na pellet. Teraz rozpoczyna się cała magia grilla na pellet Broil King. Przed nim wielkie wyzwanie okiełznania tego żywiołu tak, aby dawał temperaturę, którą ustawiliśmy na elektronicznym wyświetlaczu. To połączenie analogicznego ognia, który wykorzystywany był przez Homo erectus do gotowania już 400 000 lat temu i elektroniki.

Pellety wsypywane do paleniska i rozgrzany do czerwoności żarnik

Dymiące się pellety w palenisku

Rozpalone pellety w grillu na pellet Broil King

3. Sposób kontroli żywego ognia przez komputer

W grillu znajdują się 3 sondy. Dwie z nich służą do pomiaru temperatury wewnątrz mięsa, a jeden z termometrów wykorzystywany jest do pomiaru wewnątrz komory grilla. Ten termometr co 20 sekund pobiera pomiar temperatury i przekazuje ją do komputera z regulatorem proporcjonalno-różnicująco-całkującym. Na podstawie czasu, tempa wzrostu i temperatury, program decyduje ile pelletów dosypać do paleniska i z jaką prędkością kręcić wiatrakiem, aby uzyskać zadaną temperaturę. Jest to niesamowicie dokładny proces. Grill na pellet Broil King, bierze w ten sposób pod uwagę typ pelletów i ich wartość kaloryczną, czyli ilość ciepła, które dostarczają oraz temperaturę zewnętrzną.

Regulator PID jest tak dokładny, że jest w stanie uzyskać temperaturę odchylającą się od zadanej z marginesem błędu ± 5°C. Każda zmiana taka jak spadek temperatury w nocy, otworzenie pokrywy, zmiana pelletów są brane pod uwagę przez komputer i dostosowują zmienne, aby utrzymać stałą temperaturę. 

Ustawiając temperaturę w domowym piekarniku wybieramy np. 200°C, natomiast nigdy nie wiemy jaka temperatura panuje wewnątrz piekarnika. Odchyły od zadanej temperatury bywają duże nawet ± 20°C. Możemy mieć w piekarniku 180°C lub 220°C. W urządzeniach na pellet Broil King, zawsze widzimy aktualną temperaturę wewnątrz piekarnika.

4. Przełomowe rozwiązanie

Jest to rewolucyjne rozwiązanie, ponieważ barbecue jest starym sposobem wędzenia/grillowania. W tradycyjnych smokerach lokomotywach opalanych drewnem, potrzebny był pitmaster, który po wielu latach posiadał wiedzę na temat tego co ile musi dodać nowe polano drewna do grilla, aby utrzymać stałą temperaturę. Jest to zadanie o tyle trudne, że każde polano drewna ma inną gęstość, wilgotność, wielkość co w rezultacie daje inną temperaturę. Do tego wpływ wszystkich warunków zewnętrznych takich jak wilgotność, ciśnienie i temperatura zewnętrzna nie ułatwiają sprawy. Barbecue ze swojej definicji to niska temperatura i długi czas. Więc opalanie smokera w przypadku robienia łopatki wieprzowej na pulled pork (szarpana wieprzowina) lub mostku wołowego na brisket często trwa od 10 to 24 godzin. Nie można wtedy iść spać, bo ogień musi być doglądany, a małe polanka dorzucane co 10-15 minut, aby utrzymać stałą temperaturę, która jest kluczowa w uzyskaniu pożądanych rezultatów, czyli soczystego i rozpadającego się mięsa, które ze swojej natury jest twarde i tłuste.

Smoker i grilla na pellet Broil King, rozwiązuje te problemy. Bierze na siebie odpowiedzialność utrzymania temperatury przez tyle czasu ile tylko potrzebujesz (co jakiś czas trzeba dosypać pellet). 

5. Grill wpinany do prądu, ale nie grill elektryczny

Grill na pellet wymaga wpiąć do kontaktu. Natomiast prąd nie jest wykorzystywany do wytwarzania ciepła. Całe ciepło, które uzyskujemy w grillu na pellet Broil King, powstaje poprzez spalenie pelletów. Energia elektryczna wykorzystywana jest tylko do zasilenia komputera, ślimaka, wiatraka i żarnika. 

Jeden worek pelletów produkuje mniej więcej, pół pojemnika na popiół. Na zdjęciu widoczny jest pojemnik na popiół po spaleniu dwóch worków pelletów. 

Cały tłuszcz, który wycieknie podczas grillowania lub wędzenia odprowadzony jest systemem odpowiednio wyprofilowanych rynien do pojemnika na tłuszcz. Zalecamy umieścić w nim jednorazowe tacki aluminiowe #50417, w celu łatwego czyszczenia i wymiany.

Pojemnik na popiół i pojemnik na tłuszcz można wyjąć przy pomocy uchwytu wielofunkcyjnego #60745

Przewiń do góry