Czy korzystanie z węgla drzewnego i brykietu podczas grillowania jest zdrowe?

Znalezione substancje w dostępnym tanim węglu w Polsce

 

Dodatki jakie znalazł doktorant Uniwersytetu Śląskiego w brykiecie i węglu to: węgle kopalne, ropa naftowa, koks, szkło, żużel, rdza, metale czy tworzywa sztuczne.

Warto zwrócić uwagę, że zidentyfikowane wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, występujące w sprawdzanych próbkach stanowią zaledwie niewielki procent obecnych w nich szkodliwych substancji, takich jak związki fenolowe czy aromatyczne pochodne aminowe. Podczas procesu spalania w grillu substancje te mogą przedostawać się do potraw lub być wchłaniane bezpośrednio poprzez drogi oddechowe przez osoby znajdujące się w pobliżu grilla. 

Wyniki badań węgli drzewnych i brykietu do grilla nie są pozytywne, w związku z występowaniem w analizowanych produktach niebezpiecznych związków najbezpieczniej jest korzystać z grilla gazowego – radzi naukowiec.

Do analizy zostały pozyskane próbki z węgla oraz brykietu drzewnego od czołowych producentów i dystrybutorów w Polsce, pochodzące z 14 województw oraz zakupione drogą internetową, jak również dostępne lokalnych w sieciach handlowych i supermarketach.

Węgiel Premium Broil King

Lubisz Grillować na węglu i szukasz sprawdzonego węgla? Wybierz WĘGIEL PREMIUM KEG™ 4 KG który nie zawiera żadnych chemikaliów, dodatków ani wypełniaczy.
 

Przewiń do góry