Czy warto kupić grilla z kuchenką boczną i rożnem? Jakie funkcje dodatkowe do grilla wybrać?

Każdy grill Broil King posiada żeliwny ruszt oraz zamykaną pokrywę, dzięki czemu można na nim przygotować wiele różnorodnych dań, zaczynając od przystawek i kończąc na deserach takich jak grillowane banany czy ananasy. Wiele z nich przygotujesz, wykorzystując szeroką gamę akcesoriów, natomiast są potrawy, które wymagają kuchenki bocznej oraz zestawu rożna. Z tego względu wybrane modele Broil King posiadają funkcje dodatkowe właśnie w postaci wcześniej wspomnianych kuchenek bocznych. Modele z końcówką _90 posiadają kuchenkę boczną i zestaw rożna. Dwie ostatnie cyfry _40 oznaczają wersję grilla z kuchenką boczną, natomiast _20 oznacza brak dodatkowych funkcji.

Np. Monarch 390 posiada kuchenkę boczną i rożno, Monarch 340 posiada kuchenkę boczną, Monarch 320 nie posiada dodatkowych funkcji. 


Zalety kuchenki bocznej oraz rożna w grillu gazowym

Kuchenka boczna w grillu gazowym oferuje wiele praktycznych zastosowań, które znacznie zwiększają komfort i wszechstronność grillowania. Można na niej ugotować lub odgrzać zupę, co jest szczególnie przydatne podczas dłuższych spotkań na świeżym powietrzu. Wielu klientów posiadających grille z tą funkcją mówi nam, że lubią używać kuchenki bocznej do smażenia na przykład schabowych, ponieważ w domu nie gromadzą się wówczas nieprzyjemne zapachy. Podczas przyjęć lub niedzielnych obiadów na grillu, kuchenka boczna może być wykorzystana do zagotowania wody na herbatę lub przygotowania kawy w kawiarce. Co więcej, na kuchence bocznej można przygotować lub podgrzać sosy do grillowanych potraw. Podgrzanie sosu jest kluczowe, ponieważ nakładanie zimnego sosu na ciepłe mięso może powodować jego termiczny szok, co skutkuje kurczeniem się mięsa, twardnieniem oraz wyciekiem soków i tłuszczu, prowadząc do wysuszenia. Kuchenka boczna w grillu gazowym może pełnić również funkcję awaryjnej kuchni dla osób posiadających kuchnie indukcyjne, zwłaszcza w przypadku braku prądu. Sprawdzi się do przygotowania grzybów z cebulką do steków, jajecznicy czy warzywnego Ratatouille. Jest to praktyczne rozwiązanie, które zwiększa funkcjonalność grilla i zapewnia alternatywne źródło gotowania.

Kolejne udogodnienie to zestaw rożna obrotowego (wszystkie modele w niego wyposażone posiadają również kuchenkę boczną). Jest to idealne rozwiązanie do grillowania większych kawałków mięsa oraz dla osób preferujących bezobsługową formę grillowania. Wystarczy nadziać kurczaka, kaczkę lub pieczeń z karkówki na pręt, umieścić go w grillu, uruchomić silnik elektryczny oraz dedykowany palnik umieszczony z tyłu grilla, a następnie zamknąć pokrywę. Mięso piecze się samo dzięki bezpośredniemu opiekaniu płomieniem z palnika, co zapewnia chrupiącą skórkę i równomiernie wypieczoną, soczystą potrawę.

Podczas pieczenia, soki i tłuszcz w mięsie krążą nieustannie, dzięki czemu mięso pozostaje wilgotne i delikatne. Proces ten można porównać do mieszania miodu łyżką – aby utrzymać jak największą ilość miodu na łyżce, należy nią ciągle kręcić. Gdy zatrzymamy łyżkę, miód zaczyna z niej ociekać. Podobnie, rotacja mięsa na rożnie utrzymuje soki wewnątrz, co zapobiega ich wyciekaniu i wysuszeniu mięsa.

Piekąc kurczaka na rożnie, uzyskasz piękną, złocistą i chrupiącą skórkę. Aby wzmocnić ten efekt, w końcowej fazie pieczenia możesz pokryć kurczaka miodem. Doda mu to smaku i koloru. W Broil King dbamy o wygodę użytkowania i zapewnienie doskonałych rezultatów za każdym razem. Nasze grille wyposażone są więc w inteligentne silniki rożna, które automatycznie wykrywają opór. Na przykład, gdy podczas pieczenia dużego indyka odpadnie skrzydełko, po czym zahaczy o piekarnik grilla, silnik zmieni kierunek obrotów, aby uniknąć zatrzymania. Dzięki tej funkcji pieczenie na rożnie wymaga minimalnej uwagi i zawsze dostarcza doskonałych rezultatów.
Na rożnie można piec również mniejsze kawałki mięsa oraz warzyw wykorzystując do tego specjalne kosze, które mocujemy na pręcie.

Postaw na dodatkowe funkcje od razu

Kupując grilla na lata, warto od razu zdecydować się na model z dodatkowymi funkcjami, ponieważ nie można ich później dodać w pełni funkcjonalnej formie. Zarówno kuchenka boczna, jak i rożen, posiadają dodatkowe palniki oraz dedykowane pokrętła na panelu sterowania. Choć do grilla można dokupić rożno, nie można dodać palnika, który jest kluczowym elementem tej metody pieczenia. Bezpośredni płomień, w przeciwieństwie do pieczenia konwekcyjnego przy użyciu głównych palników, znacząco wpływa na osiągane rezultaty, zapewniając równomierne i dokładne opiekanie mięsa. Dlatego warto inwestować w modele, które od początku oferują te zaawansowane funkcje, aby cieszyć się pełnym potencjałem swojego grilla i osiągać najlepsze możliwe wyniki.

Przewiń do góry