Czy warto kupić grilla z kuchenką boczną i rożnem? Jakie funkcje dodatkowe do grilla wybrać?

Grill gazowy Broil King jest w stanie w pełni zastąpić gotowanie w domowej kuchni, dzięki czemu możesz przygotować cały posiłek w ogrodzie wraz z rodziną na świeżym powietrzu. Grill gazowy z rożnem, a do tego przystawka do grilla w postaci bocznej kuchni – to najlepszy wybór!
Każdy grill Broil King posiada żeliwny ruszt oraz zamykaną pokrywę, dzięki czemu można na nim przygotować wiele różnorodnych dań, zaczynając od przystawek i kończąc na deserach takich jak grillowane banany czy ananasy. Wiele z nich przygotujesz wykorzystując szeroką gamę akcesoriów, natomiast są potrawy które wymagają przystawki do grilla, czyli kuchenki bocznej oraz zestawu rożna. Z tego względu wybrane modele Broil King posiadają funkcje dodatkowe właśnie w postaci wcześniej wspomnianych przystawek do grilla. Modele z końcówką _90 posiadają kuchenkę boczną i zestaw rożna. Dwie ostatnie cyfry _40 oznaczają wersję grilla z kuchenką boczną, natomiast _20 oznacza brak dodatkowych funkcji.

Np. Monarch 390 posiada kuchenkę boczną i rożno, Monarch 340 posiada kuchenkę boczną, Monarch 320 nie posiada dodatkowych funkcji. 

Na kuchence bocznej można ugotować zupę lub ją odgrzać. Wielu klientów którzy posiadają urządzenia z tą funkcją mówi nam, że lubią wykorzystywać kuchenkę boczną do smażenia np. schabowych, ponieważ nie pozostawiają nieprzyjemnych zapachów w domu. Robiąc przyjęcie lub niedzielny obiad na grillu można również wykorzystać kuchenkę do zagotowania wody na herbatę lub zrobienie kawy w kawiarce typu Moka Express. Robiąc to na grillu zostaniesz wraz z gośćmi w ogrodzie. 
Na kuchence bocznej można zrobić również sosy do grillowanych potraw lub odgrzać gotowe z butelki. Podgrzanie sosu jest kluczowe, ponieważ nakładając zimny sos na ciepłe mięso doznaje ono szoku termicznego, kurczy się i twardnieje. Wpływa to również na wycieknięcie soków i tłuszczu z mięsa, co powoduje wysuszenie. 

Kuchenka boczna przyda sie również do przygotowania grzybów z cebulką do steków, jajecznicy czy warzywnego Ratatouille

Dla osób posiadających kuchnie indukcyjne, w przypadku braku prądu kuchenka boczna w grillu może posłużyć jako rozwiązanie awaryjne. 
Wszystkie modele z zestawem rożna obrotowego posiadają kuchenkę boczną. Jest to najlepsze rozwiązanie do grillowania większych kawałków mięsa oraz dla osób, które wybierają bezobsługową formę grillowania. Wystarczy nadziać kurczaka, kaczkę lub pieczeń z karkówki na pręt włożyć ją do grilla, uruchomić silnik elektryczny oraz dedykowany palnik umieszczony z tyłu grilla i zamknąć pokrywę. Mięso piecze się samo, poprzez bezpośrednie opiekanie płomieniem z palnika. Wykorzystując takie rozwiązanie uzyskujemy chrupiącą skórkę, równomiernie wypieczoną potrawę, która jest niesamowicie soczysta. Soki i tłuszcz w mięsie krążą nieustanie, dzięki czemu pozostają w mięsie, co czyni mięso wilgotnym i delikatnym. Zasadę działania można porównać do łyżki z miodem. Należy nią kręcić aby utrzymać jak największą ilość miodu, po zatrzymaniu łyżki miód zaczyna z niej ociekać.

Piekąc kurczaka na rożnie uzyskamy piękną złocistą i chrupiącą skórkę. Dla wzmocnienia efektu można pokryć kurczaka miodem w końcowej fazie pieczenia. Ponieważ w Broil Kingu myślimy o wygodzie użytkowania i staramy się abyś za każdym razem otrzymywał/a doskonałe rezultaty, piekąc np. dużego indyka, gdy odpadnie mu skrzydełko i zahaczy o piekarnik grilla, silnik wyczuje opór i zacznie kręcić się w drugą stronę. Z tego względu pieczenie na rożnie nie wymaga wiele uwagi i dostarcza doskonałych rezultatów. Jest również bardzo efektowne, ponieważ płomień z tyłu piekarnika wygląda zjawiskowo.

 

Na rożnie można piec również mniejsze kawałki mięsa oraz warzyw wykorzystując do tego specjalne kosze, które mocujemy na pręcie.

Akcesoria do pieczenia na rożnie

Kupując grilla na lata warto wybrać wersję z dodatkowymi funkcjami ponieważ nie można ich dodać w późniejszym okresie. Zarówno kuchenka boczna jak i rożno posiadają dodatkowe palniki oraz dedykowane pokrętła na panelu sterowania. Wprawdzie do grilla można dokupić rożno, natomiast nie można dodać palnika, które jest kluczowym elementem pieczenia tą metodą. Bezpośredni płomień, w porównaniu do pieczenia konwekcyjnego wykorzystując palniki główne w znaczący sposób wpływa na rezultaty, które uzyskasz.

Jak piec na rożnie

Przewiń do góry