"Efekt komina" w grillu gazowym

Czym jest efekt komina w grillu gazowym?

Naturalnym zjawiskiem fizycznym jest unoszenie się ciepłego powietrza do góry. Wynika to z faktu, iż cząstki ciepłego powietrza poruszając się z dużą prędkością "rozpychają się" na boki. Dlatego ciepłe powietrze jest lżejsze i mniej gęste od powietrza zimnego przez, które zostaje wypychane ku górze. Między innymi z tego względu ludzie montują wiatraki sufitowe, aby przenieść ciepłe powietrze niżej. Również z tego względu gotująca się woda paruje i unosi się w postaci pary. Z tego też względu klimatyzacje montowane są u góry, aby zimne powietrze opadło i ochłodziło ciepłe. 

W przypadku grilla gazowego jest to niesprzyjające zjawisko, z którym dobry grill gazowy jest w stanie sobie poradzić. Podczas grillowania wielokrotnie otwieramy pokrywę, skutkiem czego dochodzi do negatywnego zjawiska jakim jest ucieczka ogrzanego i wilgotnego powietrza na zewnątrz grilla. Natura nie znosi próżni - w źle zaprojektowanym grillu, od spodu zasysane jest zimne powietrze w miejsce ciepłego. Grill się wychładza, a my musimy poświęcić kolejne minuty na ponowne ogrzanie go, gdy tym czasem zimne powietrze zdążyło wysuszyć już nasze potrawy. Z tego samego powodu zimą wysychają nam usta. Dlatego w Broil Kingu zależy nam, aby w piekarniku grilla zawsze było ciepłe i wilgotne powietrze, dzięki czemu potrawy są soczyste i delikatne. 

Konwekcję na grillu można zauwazyć po unoszącym się dymie

Rozwiązanie Broil King na "Efekt komina"

Trzy warstwy w grillach gazowych Broil King zostały zaprojektowane tak, aby ograniczyć powstawanie "efektu komina". Pierwszą warstwą jest konstrukcja piekarnika. Dzięki zamkniętej budowie dna piekarnika, w którym ograniczono ilość otworów do niezbędnego minimum, uzyskano ograniczoną możliwość zassania zimnego powietrza po otworzeniu pokrywy (podobne rozwiązanie jak w przypadku pieca CO). Wyprodukowanie takiego piekarnika z zamkniętym dnem jest o wiele droższe, ponieważ musimy zużyć więcej materiału do produkcji, ale zapewnia to utrzymanie wysokiej temperatury w piekarniku, co przekłada się na rezultaty grillowania. 

Zamknięta konstrukcja dna piekarnika

 

Kolejną, bardzo ważną warstwą są aromatyzery. Spełniają one trzy niezwykle ważne funkcje. Pierwszą i najważniejszą funkcją aromatyzerów jest nadawanie autentycznego smaku grillowanym potrawom, dzięki dachowej budowie tłuszcze i marynaty mają czas odparować oraz powrócić z pełnią smaku i aromatu do potraw. Po drugie, aromatyzery doskonale się nagrzewają i utrzymują temperaturę pod nimi oraz dzięki promieniowaniu podczerwonemu oddają ciepło do wyższych partii grilla i potraw. Po trzecie, osłaniają palniki przed skapującymi solami i kwasami, co wydłuża żywotność palników (mniejsza korozja). Co więcej, aromatyzery w grillach gazowych Broil King pokrywają dno piekarnika w ok 86% (czym nie może się pochwalić nikt z konkurencji), dzięki czemu zapobiegają niepożądanej ucieczce ciepłego powietrza i wychłodzenia się piekarnika. Efektem czego jest zatrzymanie ciepłego i wilgotnego powietrza w piekarniku, które po zamknięciu pokrywy, natychmiastowo dzięki konwekcji zaczyna krążyć i ogrzewać potrawy bez konieczności ponownego nagrzania się.

Pokrycie aromatyzerami w grillu gazowym Broil King Regal™

 

Ostatnią, trzecią warstwą w grillach gazowych Broil King są ruszty. Wszystkie ruszty Broil King cechują się dużą masą oraz małą odległością między żeberkami. Duża ilość wykorzystanego materiału gwarantuje ogromną moc. Przez moc rozumiemy ilość energii cieplnej, którą ruszt jest w stanie zgromadzić, a następnie oddać. Ze względu na dużą masę, ilość zmagazynowanej energii w postaci ciepła jest bardzo duża, co chroni ruszt przed jego wychłodzeniem. Należy pamiętać, że to ruszt jest miejscem kontaktu z potrawami, dlatego jest to bardzo ważne aby był on ciągle gorący. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby ruszt był z żeliwa lub stali szlachetnej.

Dwustronny żeliwny ruszt Flav-R-Cast™ w grillu gazowym Monarch™

 

Podsumowując: materiał i masa ma znaczenie - tak dowodzi fizyka. Oszczędzanie na ilości i jakości materiału, aby zredukować koszty, wiąże się również z utratą najbardziej pożądanych cech grilli gazowych - kontroli i utrzymaniu temperatury, która wprost przekłada się na soczystość i autentyczny smak potraw. Broil King inwestuje w dodatkowy materiał, który został wykorzystany do produkcji grilli co powoduje, że urządzenia nie zasysają zimnego powietrza po otworzeniu pokrywy. Dodatkowo po jej zamknięciu ciężkie elementy, które doskonale magazynują ciepło powodują, że temperatura wraca bardzo szybko do pożądanej, nie trzeba jej stymulować po przez przekręcanie pokrętła palnika na najwyższą temperaturę aby grill ponownie się ogrzał. Co więcej, po przez częste manipulowanie pokrętłami rośnie możliwość przypalenia potraw. Konstrukcja grilli gazowych Broil King, przypomina termos ponieważ doskonale izoluje od zewnętrznych warunków atmosferycznych oraz zapobiega wychładzaniu najważniejszych elementów, dzięki czemu ogranicza negatywny "efekt komina". Serwując nasze ulubione potrawy z grilla, będziemy często otwierać pokrywę, jednakże przemyślana konstrukcja i funkcjonalność, zapewni nam odpowiednie warunki na ruszcie jak i pod nim. Dzięki temu oszczędzamy czas poświęcony na ciągłe manipulowanie temperaturą oraz spada nam zużycie gazu. 

Przewiń do góry