Plancha a płyta żeliwna - które akcesorium wybrać?

Płyta żeliwna - idealne wyposażenie grilla

Płyta żeliwna to doskonały element wyposażenia każdego grilla. Jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest ona z ciężkiego żeliwa (połączenie stopu węgla i stali), które nie tylko dobrze rozprowadza, ale również utrzymuje ciepło. Najbardziej uniwersalną wersją akcesorium jest płyta dwustronna. 

Dwustronna płyta żeliwna - połączenie dające możliwości

Dwustronna wersja, a więc połączenie płaskiej oraz ryflowanej powierzchni pozwala na przyrządzanie niezwykle różnorodnych potraw. Strona ryflowana sprawdzi się w przypadku bardziej tradycyjnych dań jak wszelkiego rodzaju mięsa, kiełbaski czy bekon. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie na niej grillowanych warzyw, a więc idealnego dodatku do obiadu, czy elementu sałatek. Płaska strona pomoże zachwycić nawet największych koneserów jedzenia. Można bowiem wykonać na niej niezwykle smaczne i aromatyczne ryby, owoce morza, jajka sadzone czy też różne formy naleśników. 

Dwustronna płyta żeliwna odpowiada na potrzeby miłośników różnorodnych połączeń, sprawdzi się więc w każdym domu. Dla niektórych lepszą opcją będzie jednak plancha. Na czym polega różnica pomiędzy akcesoriami?

Plancha żeliwna - sukces tkwi w budowie

Plancha, podobnie jak płyta wykonana jest z żeliwa. Różnica tkwi jednak w jego gęstości. Żeliwo użyte do produkcji planchy jest znacznie gęstsze, dzięki czemu jeszcze lepiej gromadzi i oddaje ciepło przyrządzonym potrawom. Również budowa obu akcesoriów jest nieco inna. W przeciwieństwie do płyty plancha jest produktem jednostronnym (posiada jedynie gładką powierzchnię). Jej niewątpliwym atutem są wysokie krawędzie zapobiegające wypadnięciu jedzenia. Sprawdza się to zwłaszcza podczas przyrządzania drobniej pokrojonego mięsa czy warzyw. Ranty zdecydowanie ułatwiają również zebranie jedzenia za pomocą łopatki. Czymś, co wyróżnia planchę na tle innych akcesoriów do grilla jest krawędź, w której podczas grillowania gromadzi się nadmiar tłuszczu oraz soki z marynat. Może to być istotne zwłaszcza dla osób preferujących nieco mniej tłuste potrawy. 

 

Czyszczenie i sposób przechowywania

Aby płyta bądź plancha służyły przez lata, niezbędne jest ich odpowiednie czyszczenie. I tutaj zauważyć można drobne różnice. Do umycia płyty (zwłaszcza jej ryflowanej strony) konieczne jest użycie delikatnej szczotki. Pozwoli to na pozbycie się resztek jedzenia z każdego zakamarka. Problematyczną częścią planchy są zaś wysokie ranty. W Broil King dostępny jest jednak dedykowany planchom skrobak, który dopasowuje się do krawędzi, zapewniając wygodne czyszczenie.  

 

Wybór zgodny z preferencjami

Jak widać zarówno płyta, jak i plancha żeliwna stanowią doskonały dodatkowy element grilla. Na obu akcesoriach możesz przygotować pyszne i aromatyczne dania skomponowane z najróżniejszych składników. Wybierając konkretny produkt, pomyśl więc o tym, jaka budowa oraz sposób czyszczenia bardziej Ci odpowiadają. W ten sposób dobierzesz element, który sprawi, że grillowanie będzie sprawiać Ci jeszcze więcej przyjemności.

 

Przewiń do góry