Dwie kardynalne zasady grillowania

I Gotując na grillu musimy jak najszybciej zamknąć soki w mięsie, aby pozostało soczyste i smaczne. 

II Wszelkie soki, tłuszcze i marynaty które wyciekają z grillowanego mięsa, ryby lub warzyw muszą trafić na rozgrzaną powierzchnię i zostać odparowane aby powstał smak bbq. 

I te dwie fundamentalne i niezaprzeczalne zasady, powodują, iż potrawy z grilla są soczyste i pełne bogatego smaku bbq. Pierwsza z nich mówi, że na grillu musimy zamknąć soki i tłuszcze wewnątrz potrawy. Efekt ten uzyskamy grillując szybko, nie wysuszając mięsa. W tym celu będzie nam potrzebny odpowiedni sprzęt. Jest to grill na którym szybko osiągniemy wysoką temperaturę, będziemy ją w stanie z łatwością utrzymać i kontrolować. W celu zapewnianie takich samych rezultatów dla każdego z kawałków mięsa, równomierne rozprowadzenie temperatury jest nieodłączną częścią recepty na sukces. Z tego względu wszystkie grille gazowe Broil King posiadają zamykaną pokrywę oraz zamknięte dno piekarnika. Grube, izolowane ściany piekarnika zapewniają doskonałą izolację cieplną i powodują, że potrawy opiekane są z każdej strony. Zamknięte dno piekarnika zapobiega powstawaniu efektu komina, podczas otwierania pokrywy, dzięki czemu zimne suche powietrze nie zostaje zassane do piekarnika. Ciężki, żeliwny ruszt po nagrzaniu fantastycznie trzyma temperaturę. Jest to ważne ponieważ kładąc zimne lub nawet chłodne kawałki potraw na ruszt, nie ulega on wychłodzeniu. Pozwala to na obrócenie nawet grubego steka i położenie go na tym samym miejscu. Ruszt nie wychłodzi się i usłyszymy skwierczenie. Do rozgrzania grilla szybko, do wysokiej temperatury i równomiernie potrzebujemy odpowiednich palników.

Broil King opatentował technologię palników Dual-Tube, która powoduje że płomień jest równomierny na całej długości palnika. Ponadto dwa rzędy płomieni na każdym palniku równomiernie temperaturę i z dużą wydajnością. 3 palnikowy grill ma aż 6 rzędów płomieni. 

II Druga zasada koncentruje się na wytworzeniu pożądanego smaku potraw z grilla. Mechanizm powstawania smaku na każdym grillu jest taki sam. Niezależnie od tego czy jest to grill węglowy czy gazowy. Wyciekające soki, tłuszcze i marynaty trafiają na rozgrzaną powierzchnię i odparowują. W ten sposób powstaje smak bbq. Aby uzyskać jak najlepszy smak potrzebujemy grilla, który będzie dobrze odparowywał płyny. Dwustronne ruszty żeliwne są najlepszym rozwiązaniem, pod względem odparowywania soków, tłuszczy i przypraw.

Jedna strona kształtem przypomina dach. Taka konstrukcja powoduje, że wyciekające płyny zostają odparowane już z powierzchni rusztu.

Dodatkowo druga strona przypominająca rynienkę, pozwala wyłapać płyny jeszcze lepiej, utrzymać je w celu dokładnego odparowania oraz odprowadzenia nadmiaru tłuszczu z tłustych mięs jak na przykład karkówka. Nie jest możliwe, aby odparować wszystkie płyny z powierzchni rusztu.

Z tego względu należy wybrać grilla gazowego, który posiada aromatyzery pokrywające jak największą część powierzchni pod rusztem. Aromatyzery Flav-R-Wave pokrywają 86% przestrzeni pod rusztem i zostały wyprofilowane jak fale, pod kątem 32° aby zwiększyć powierzchnię odparowywania i ograniczyć powstawanie nadmiernych płomieni. W ten sposób skapująca kropla niosąca ze sobą smak, ma wystarczająco dużo czasu aby odparować. Warto też zwrócić uwagę na to aby grill miał mocne palniki które będą w stanie efektywnie rozgrzać grilla, tak jak palniki Dual-Tube marki Broil King. Jeżeli ruszt i aromatyzery nie były w stanie odparować płynów pozostaje jeszcze dno piekarnika, które w grillach Broil King jest zamknięte, dzięki czemu również odparowuje soki, aby potrawy z grilla miały unikalny, intensywny i nie do pomylenia smak grilla. Wszystkie tłuszcze oraz inne płyny, które nie zostały odparowane ze względu na źle rozgrzany grill lub nadmiar tłuszczu trafiają do tacki umieszczonej pod grillem, którą należy opróżnić.

Przewiń do góry