Zwężki Venturiego w grillach gazowych - czyszczenie i konserwacja

Efektem Venturiego nazywamy zmniejszenie ciśnienia płynu, które powstaje, gdy płyn przepływa przez zwężoną sekcję rury, w przypadku grilla jest nią początkowa część palnika. Zjawisko to zostało nazwane po włoskim fizyku Giovanni Battista Venturi, który żył w latach 1746-1822.

W grillach gazowych należy utrzymywać zwężki Venturiego w czystości. Blokady spowodowane przez pająki, owady czy pajęczyny mogą w rzadkich i sporadycznych przypadkach spowodować pojawienie się płomieni wokół panelu sterowania i palnika kuchenki bocznej. Z tego względu ważne jest aby po okresach długiego nieużywania grilla sprawdzić ten element grilla. Pomimo, możliwości odpalenia palników, pozostały gaz wypchnięty ze zwężki Venturiego może ulec zapłonowi i spowodować pojawienie się płomieni wokół regulatora gazu, pod panelem sterowania.

KONTROLA I CZYSZCZENIE ZWĘŻEK VENTURIEGO

 1. Wyłącz dopływ gazu poprzez zamknięcie zaworu butli z gazem.
 2. Kiedy grill jest zimny, zdemontuj elementy mocujące palnik. Następnie odepnij górną listwę spinającą palniki i wyciągnij palniki z piekarnika. 
 3. Oczyść zwężki Venturiego przy pomocy zestawu do czyszczenia palników (#64310). 
 4. Włóż palnik z powrotem do piekarnika, upewniając się, że zwężki Venturiego są właściwie założone na dysze i zamontowane w gnieździe palnika.
 5. Zamontuj palnik za pomocą elementów mocujących. Z powrotem załóż górną listwę mocującą palniki.

W przypadku pożaru spowodowanego zatkaniem zwężek Venturiego, natychmiast zamknij zawór butli z gazem używając rękawic ochronnych. Okresowo sprawdzaj i czyść zwężki Venturiego głównych palników, palnika kuchenki bocznej i palnika rożna. Dodatkowo w przypadku gdy wystąpi jakakolwiek z poniższych sytuacji, wyczyść zwężki Venturiego:

 1. Wyczuwasz ulatniający się gaz.
 2. Grill nie osiąga właściwej temperatury.
 3. Grill nierówno grzeje.
 4. Z palników wydobywa się trzaskanie.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.