Onward Manufacturing Company jest producentem grilli gazowych marki Broil King®. Firma wywodzi się z miasta Waterloo w stanie Ontario w Kanadzie. Jest to rodzinna firma której właścicielami są trzej bracia Terry, Tim i Ted, którzy z wielkim powodzeniem sprzedają grille na cały świat.  

Nikt nie zna się bardziej na barbacue niż Amerykanie i Kanadyjczycy. To właśnie w Ameryce Północnej powstawała kultura grillowania, nic więc dziwnego, że jest ona tam niesamowicie rozwinięta, zróżnicowana i bogata. Z tego względu trudno o lepsze miejsca na świecie na produkcję grilli gazowych, gdzie na każdym etapie, od powstania projektu aż po produkcję, pracują pasjonaci grillowania. Wiele marek na rynku szczyci się amerykańskim pochodzeniem, ale tylko Broil King® może powiedzieć, że wszystkie grille gazowe, z każdej serii, zaczynając od najtańszego Gem’a aż po najbardziej zaawansowane grille z serii Imperial, produkowane są w USA lub Kanadzie. 

Historia firmy  

Historia firmy sięga roku 1904, w którym Teodor Adam Witzel założył firmę Rite-Away Fountain Pen, która produkowała atrament i pióra wieczne. Jednak nie trwało to długo, ponieważ niespełna 2 lata później firma zaprzestała produkcji piór i atramentu i jako pierwsza w Kanadzie zaczęła produkować i sprzedawać ręczne zamiatarki i elektryczne odkurzacze pod nazwami Onward i Triumph. Innymi produktami, które w tym czasie były wytwarzane to m.in. okucia do bagażników i walizek. Rynek odkurzaczy bardzo dobrze się rozwijał. W 1909 roku Teodor Adam Witzel uzyskał wyłączne prawa w Imperium Brytyjskim do produkcji i sprzedaży elektrycznych odkurzaczy Eureka. Powstała druga firma pod nazwą The Eureka Vacuum Cleaner. Dystrybucja i sklepy detaliczne Eureka zostały rozwinięte w całej Kanadzie, aby sprzedawać elektryczne odkurzacze, zamiatarki odkurzające oraz elektryczne pralki.  

W 1924 roku dwie firmy, Onward Manufacturing Company Limited i Eureka Vacuum Cleaner Company, zostały połączone w ramach Onward Manufacturing Company Limited. Funkcjonowanie firmy poszerzyło się o działalność w zakresie tłoczenia metali, magazynowanie i prowadzenie sklepów detalicznych. Odkurzacze Eureka były produkowane w Detroit przez amerykańską firmę Eureka Vacuum Cleaner Company, a „Onward” skupił się na dystrybucji produktu w całej Kanadzie. Niestety, nastały czasy II wojny światowej i większość działalności firmy została zawieszona, ponieważ firma została wezwana do produkcji narzędzi, matryc i części do samolotów, skrzyń amunicyjnych, czołgów i min. 

Po wojnie

Po wojnie Spółka wznowiła sprzedaż odkurzaczy na terenie całego kraju za pośrednictwem dealerów. Niestety w 1948 roku zmarł założyciel firmy Teodor Adam Witzel. Jego syn, Teodor Andrew Witzel Senior został prezesem. W latach 1949-1960 firma wprowadziła pralki i suszarki marki Speed Queen, produkty elektroniczne Emerson i Motorola oraz urządzenia domowe firmy Gibson. W całej Kanadzie wprowadzono sprzęt do gotowania Jenn-Air, lodówki Sub-Zero, lodówki i zamrażarki Deep Freeze oraz linię elektroniki Panasonic. W 1965 roku została utworzona odrębna firma Onward Hardware Limited, aby nadzorować dział produkcji i dystrybucji sprzętu.

Rozpoczęcie produkcji grilla 

Po 15 latach prowadzenia działalności w zakresie RTV AGD w 1980 roku firma Onward rozpoczęła produkcję wkładów kominkowych i wędzarni na węgiel drzewny, a 4 lata później zaczęła produkcję grilli gazowych Arkla. W 1986 roku nabyła aktywa dywizji grilli gazowych ,,Jacuzzi’’.  

Projekty ,,jacuzzi’’ były podstawą linii grilli gazowych Broil King. W tym okresie firma nazywała się ,,Onward Multi-Corp'’. Od 1989 OMC został producentem grilli gazowych pod markami Broil Master, Broil-Mate oraz West Bend Anova. 1990 to początek produkcji grilli gazowych marki Sterling.  

W 1995 zmarł T.A. Witzel Senior, a jego trzej synowie zostali właścicielami firmy i zarządzają nią do dziś. W 1996 roku dział barbecue, przerósł możliwości produkcyjne na Victoria Street North i przeniósł się do nowego budynku przy 585 Kumpf Drive w Waterloo. Do dziś pod tym adresem znajduje się główna siedziba firmy. Ponadto rodzina Witzel przejęła firmę The George Cluthé Manufacturing Co. produkującą śrubokręty, skrzynki narzędziowe, lejki i olejarki. Działalność Cluthé Products została połączona z działem Onward Hardware Division, który obsługiwał przemysł okuć w zakresie obudów i sprzętu ogólnego. Dzisiaj Cluthé dostarcza elementy wykonane z plastiku do grilli gazowych Broil King. Między innymi podstaw, pokręteł, elementów półek bocznych i innych części.  

W 2009 roku, OMC otworzyła produkcję oraz centrum dystrybucyjne w Huntington, Indiana w USA. W 2010 roku wprowadziła na rynek linię produktów Broil King Keg. W 2010 Onward rozpoczął również produkcję w Dickson, Tennessee w USA. Otworzenie dwóch nowych fabryk pozwoliło na zaspokojenie potrzeb na grille gazowe Broil King na całym świecie. Zapewniło to również integrację wertykalną. Broil King w ten sposób kontroluje większą część procesu produkcyjnego. Ponieważ sam produkuje elementy wykonane z odlewu aluminium, plastiku oraz metalu. W dzisiejszych czasach jest to unikalna cecha.  

Najnowsza historia  

W 2013 roku Broil King wprowadza linię grillów gazowych Baron o unikalnym i nowoczesnym designie.  

Aktualizowanie i rozszerzanie oferty grilli Broil King ciągle się rozwija. W 2017 roku wprowadzone zostały pierwsze modele grilli do zabudowy z modułowymi szafkami. W 2019 roku do oferty dodane zostały grille na pellet. Jako pierwszy powstał Regal Pellet, następnie powstały Crown Pellet. Odświeżona została również oferta grilli gazowych Broil King Crown, wprowadzając nowy, elegancki wygląd.  

Ponad 100 lat działalności to długa droga, na której wprowadzane było wiele zmian zarówno w obiektach produkcyjnych jak i ofertach produktowych. Ale jedno zawsze było spójne: rodzina stojąca za firmą. Bez względu na to jak bardzo zmienia się firma to rodzina pozostaje podstawową wartością.  

Crown™ 440

wersja z kuchenką boczną

865263PL

Baron™ 490

wersja z kuchenką boczną
i zestawem rożna

875283PL

Zobacz
w rozszerzonej rzeczywistości AR

grill gazowy monarch 340 Broil King Monarch™ 340

wersja z kuchenką boczną

834263PL

Obecnie bracia Witzel w całości posiadają fabryki w Ameryce Północnej. CEO firmy, Ted, ma całkowitą kontrolę nad procesem produkcyjnym, przykładając szczególną uwagę do jakości wykonania oraz użytych materiałów. Ponadto, trzymając rękę na pulsie, w szybki sposób może wprowadzić zmiany do produktów, odpowiadając na potrzeby klientów oraz zapewniając najlepsze rozwiązania dla najbardziej wymagających fanatyków grillowania. Wpływa na to również jakość wybranych materiałów jak np. stal, która pochodzi tylko i wyłącznie z amerykańskich hut. Ponieważ jest to rodzinna firma, nie liczy się tylko zysk, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą grille gazowe Broil King. 

Produkcja poszczególnych elementów grilli gazowych Broil King

W procesie produkcyjnym uczestniczy również należąca do rodziny fabryka elementów plastikowych, Onward Cluthé. Wykonywane są tutaj wszystkie elementy plastikowe, jak kółka, rączki, pokrętła oraz plastikowe wykończenia półek. Wykorzystywana jest również stal pochodzenia amerykańskiego. W ten sposób Broil King® jest w stanie zapewnić wysokiej jakości grille o wyjątkowym wyglądzie na wiele lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stal szlachetna jest walcowana, nie szczotkowa. Jest to ważne pod względem utrzymania elementów wykonanych ze stali w czystości oraz wpływa na ich wytrzymałość. Stal walcowanana nie posiada mikro otworów, w które może wnikać trudny do usunięcia brud.   

OMC posiada również dwie fabryki w Stanach Zjednoczonych. Jedna z nich znajduje się w Huntington w stanie Indiana, druga w Dickson w stanie Tennessee. Tutaj produkowane są między innymi grille z serii Imperial, Regal oraz Baron 

Odlewy z aluminium wykonywane są przez Joey i Bubba oraz ich zespół w fabryce w Dickson, Tennessee. Odlewy z aluminium są oczyszczane z nierówności po formach a następnie malowane proszkowo, odporną na bardzo wysokie temperatury farbą, przez Shadrack’a i jego zespół w Waterloo. Jeżeli elementy z odlewu z aluminium tracą kolor mogą być pokryte cienką warstwą oleju roślinnego, aby przywrócić im połysk. 

Podstawy grilli oraz inne plastikowe elementy wykonywane są poprzez formowanie wtryskowe. W ten sposób powstają wytrzymałe i odporne na promieniowanie UV elementy z polipropylenu wzmacnianego szkłem lub nylonu, również wzmacnianego szkłem. Części te wykonywane są we własnej fabryce plastiku Onward Cluthé w Kitchener, Ontario przez team Andrew i Trevor’a, już od ponad 25 lat.  

Górne ruszty również produkowane są w USA. Pokryte są odporną warstwą spieku ceramicznego przez zespół Vince’a w fabryce w Huntington w stanie Indiana. 

Elementy stalowe produkowane są z ocynkowanej północno-amerykańskiej stali. Są obrabiane na prasach przez team Kevina i Darli, a następnie malowane proszkowo z wykończeniem poliuretanowym przez Mirnę i jej zespół specjalistów.  

Zespół, którym zarządzają Jose, Louie i Abraham, odpowiedzialny jest za pakowanie grilli do pudełek na liniach montażowych. Steve i Marcie nieustannie audytują i sprawdzają procesy, w celu zapewnienia zgodności ze standardami ISO. Procesy produkcyjne oraz jakość produktów nadzorowana jest przez Roger, Kim, Kathy i ich zespoły. 

Wyłącznym importerem oraz oficjalnym dystrybutorem marki Broil King® w Polsce jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów. z siedzibą w Jarosławiu na Podkarpaciu. Firma podtrzymuje rodzinny charakter prowadzenia biznesu Broil King® i zapewnia wysokiej jakości obsługę klienta oraz serwis. Zgrany i doświadczony zespół entuzjastów grillowania od 2000 roku popularyzuje grillowanie na gazie w Polsce. 

Poniżej przedstawiamy kilka archiwalnych zdjęć.

Pierwsza wizyta właścicieli Agrimpex Grilluj i Gotuj, Ewy i Tomasza Piotrów w Kanadzie w 1999 roku. 

Jedna z pierwszych prezentacji grillowania Tomasza Piotrów z około 2001 roku.

Tomasz Piotrów wraz z synem Michałem.

Przewiń do góry