BUTLE GAZOWE DO GRILLA - PORADNIK

1. Propan czy Propan-Butan? Rodzaje butli gazowych:

W Polsce dostępne są dwa typy gazu LPG (Liquefied Petroleum Gas) w butlach z gazem. Jest to czysty propan oraz mieszanka gazów propan i butan. Jedyną różnicą miedzy tymi gazami jest ich temperatura wrzenia, która determinuje minimalną temperaturę w której będziemy mogli grillować. 

Temperatura wrzenia, jest temperaturą w której ciekły gaz propan lub propan-butan, którym wypełniona jest butla, jest w stanie przejść ze stanu ciekłego w gazowy . W przypadku propanu jest to temperatura do -42°C, dla butanu tylko do -4°C. Z tego względu czysty propan będzie lepszym i jedynym wyborem dla osób grillujących zimą lub w niskich temperaturach.  

Proporcję gazu propan oraz butan określa Polsa Norma. Według niej zawartość propanu powinna mieścić się w przedziale 18-55%, natomiast zawartość butanu to minimum 45-55%.

Zalety butli z gazem propan (mieszanina C)
 1. Grillowanie zimą -  Propan wrze w temperaturze -43°C. Z tego względu jeżeli planujesz zimowe grillowanie, to tylko z propanem.
Zalety butli z gazem propan-butan (mieszanina B)
 1. Dostępność - można go kupić na praktycznie każdej stacji paliwowej.
 2. Oszczędność - często gaz propan-butan jest tańszy.

Grillując w temperaturach poniżej 0°C, z butlą propan-butan, pamiętaj, że wykorzystasz tylko propan, a butan pozostanie na dnie butli. Grill gazowy nie będzie funkcjonował prawidłowo z pełną wydajnością. 

Różnica w wartości opałowej [MJ/kg] oraz cieple spalania [MJ/kg] pomiędzy propanem oraz propan-butanem wynosi poniżej 1%, z tego względu pomijamy ją w porównaniu gazów.

2. Jakiej wielkości butlę z gazem wybrać? Lepszym wyborem jest mała butla gazowa czy duża butla gazowa?

Odpowiedź jest prosta - im większa tym lepsza. Dlaczego? Więcej gazu oznacza więcej grillowania, na jednej butli i rzadsze podróże z wymianą butli. Małe butle 5kg i 8kg, w tym butle nano nie nadają się również do dużych grilli z serii Imperial™, Regal™ oraz Baron™ serii 500. Wynika to z tego, że pobór gazu w tych urządzeniach jest za duży w stosunku do wydajności małej butli z gazem. Zauważyliśmy również, że często w przeliczeniu na 1kg gazu, duża butla gazowa jest bardziej opłacalnym zakupem. 

Maksymalny wymiar butli gazowej:

3. Wybór typu butli z gazem

Najbardziej popularne w Polsce są metalowe butle z gazem. Natomiast ze względu na ich dużą wagę, polecamy butle wykonane z kompozytu lub innych lekkich materiałów. Będą lżejsze w przenoszeniu i transporcie. Dodatkowo w wybranych modelach mamy możliwość sprawdzenia ilości gazu który pozostał w butli dzięki półprzezroczystym ściankom butli. Ich wadą będzie wyższa cena oraz mniejsza ilość punktów oferujących możliwość ich wymiany. 

4. Butla gazowa do grilla - podłączanie

 1. Złączka nakręcana (fabrycznie montowana na wężu do gazu) - widoczna po lewej stronie na zdjęciu powyżej
  Najważniejszą częścią jest czarna uszczelka. Zawsze sprawdzaj, czy uszczelka ta jest obecna w zaworze butli oraz czy nie została uszkodzona podczas wymiany. Niektóre złączki posiadają pokrętło służące do dokręcania w innych zaś do tego celu trzeba wykorzystać klucz. Mocno dokręć lewy gwint, wykorzystując klucz, nie dopuścić do przekręcenia, gdyż może to spowodować uszkodzenie uszczelki.
 2. Szybkozłączka (do nabycia przy zakupie butli) -  widoczna po prawej stronie na zdjęciu powyżej
  Do tego typu złączek nie są wymagane jakiekolwiek narzędzia. Mocujemy je poprzez wciśnięcie na zawór butli do tego przystosowanej.

ZŁĄCZKA NAKRĘCANA

1. Sprawdź, czy zawór butli jest WYŁĄCZONY kręcąc go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
2. Usuń nasadkę ochronną i zachowaj ją na później.

3. Przed podłączeniem sprawdź, czy czarna uszczelka nie jest uszkodzona.

4. Dopasuj nakrętkę łączącą do cylindra przy pomocy właściwego klucza (lewy gwint).

5. Gdy wymagane jest włączenie dopływu gazu, przekręć zawór butli w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara.

 

SZYBKOZŁĄCZKA

1. Zdejmij korek lub plastikowa folię zabezpieczającą na zaworze bulti.

2. Upewnij się, że wszystkie pokrętła na urządzeniu są zamknięte oraz przełącznik jest w pozycji wyłączonej.

3. Dopasuj nakrętkę łączącą do cylindra przy pomocy właściwego klucza (lewy gwint).

4. Gdy wymagane jest włączenie dopływu gazu, przekręć przełącznik w górę na pozycję WŁĄCZONĄ (12 godzina).

 

5. Odpinanie butli gazowej

ZŁĄCZKA NAKRĘCANA

1. Przekręć zawór butli na pozycję WYŁĄCZONĄ (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

2. Przekręć wszystkie pokrętła do pozycji OFF. POCZEKAJ, aż zgasną wszystkie palniki.

3. NIGDY NIE ZDEJMUJ reduktora przy otwartym zaworze butli.
4. ZDEJMIJ reduktor przy pomocy klucza lub ręcznie (lewy gwint).

5. WYMIEŃ zaślepkę lub nasadkę na pustej butli lub częściowo wypełnionej butli, jeśli nie jest ona używana.

SZYBKOZŁĄCZKA

1. Przekręć przełącznik na pozycję WYŁĄCZONĄ (3 godzina).

2. Przekręć wszystkie pokrętła do pozycji OFF. POCZEKAJ, aż zgasną wszystkie palniki.

3. Zdejmij regulator z szybkozłączką poprzez poziome naciśnięcie przełącznika i jednoczesne pociągnięcie go w górę.

4. WYMIEŃ zaślepkę lub nasadkę na pustej butli lub częściowo wypełnionej butli, jeśli nie jest ona używana.

6. Przechowywanie butli z gazem

Najczęstsze pytanie z jakim się spotykamy, które niestety jest mitem. Czy butlę z gazem można przechowywać w szafce pod grillem? 

Tak! Grille gazowe Broil King zostały zaprojektowane z myślą o Polakach i butlach, które są u nas najpopularniejsze, czyli 11 kg butle metalowe z kołnieżem. Konkurencyjne firmy ze względu na brak argumentów, dlaczego w ich grillach nie zmieścimy dużej butli, rozpowszechniają teorię, że jest to niebezpieczne. Co ciekawe w tych samych grillach na innych rynkach, gdzie butle są mniejsze jak np. USA i Kanada, butle te można tam włożyć. Wniosek jest taki, że nie wszyscy zmienili konstrukcję grilla z myślą o Polakach.

Przechowując butlę nie zapomij o:

 • Nigdy nie przechowuj butli w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Nie przechowuj butli w piwnicach narażonych na zalanie wodą. Propan oraz propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeżeli nastąpi wyciek, gaz zgromadzi się na dnie i stanie się niebezpieczny w przypadku pojawienia się iskry lub ognia.
 • Jeżeli masz dodatkową, zapasową butlę, nie przechowuj jej obok grilla i nie przechowuj jej wewnątrz szafki w grillu. 

Butlę, można przechowywać na słońcu i na mrozie. Popatrz jak przechowywane są butle na stacjach benzynowych. 

7. Wąż do gazu 

Pomarańczowy wąż umieszczony jest w szafce pod grillem. Wąż do gazu płynnego łączący urządzenie z butlą gazu nie powinien być dłuższy niż 600 mm. Wkłądając butlę upewnij się, że wąż do gazu umieszczony jest z dala od gorących powierzchni, ze szczególną uwagą na dolną część piekarnika. Upewnij się równierz, że wąż do gazu nie jest skręcony.

Wąż do gazu powinien być sprawdzany podczas wymiany butli gazowej lub raz na rok, w zależności która z tych czynności wystąpi wcześniej. Jeśli wąż do gazu płynnego jest popękany, przecięty, przetarty lub uszkodzony w jakikolwiek inny sposób, uniemożliwia to korzystanie z urządzenia. W takiej sytuacji powinien być wymieniony na nowy. Wymiana węża jest prosta, a sam wąż jest tani. 

8. Reduktor ciśnienia gazu

Butla z gazem jest zbiornikiem o zmiennym ciśnieniu gazu. Z tego względu stosowanie urządzenia, które stabilizuje ciśnienie gazu jest konieczne. W Polsce ciśnienie gazu wynosi 37 mbar i do takiego ciśnienia skalibrowane są wszystkie grille gazowe Broil King, dostępne w Polsce w autoryzowanych punktach sprzedaży. 

Polska jest jedynym Państwem na świecie korzystającym z kategorii I3B/P(37) Propan/Butan 37 mbar. Reduktory instalowane fabrycznie w grillach Broil King, posiadają zabezpieczenie EFV, które blokuje lub ogranicza przepływ gazu w przypadku wykrycia nadmiernego upływu gazu np. gdy uszkodzony jest wąż lub mamy inną nieszczelność w regulatorze doprowadzającym gaz do palników. System EFV może aktywować się gdy podłączysz butlę z gazem do grilla z odkręconymi pokrętłami palników. Aby odblokować regulator wyłącz grilla, zakręć butlę z gazem, i przekręć pokrętła na pozycję OFF. Następnie odepnij reduktor od butli, zaczekaj 5 minut i ponownie podłącz reduktor. Powoli odkręć zawór na butli. Te czynności zresetują reduktor i pozwolą na prawidłowy przepływ gazu. 

Reduktor gazu może być wymieniony na reduktor z szybkozłączką.

9. Bezpieczeństwo butli z gazem

Do zasilania grilla mogą być wykorzystywane butle z gazem o pojemności do 11 kg włącznie. Nie wolno używać butli z gazem większych niż 11 kg. Z butlami należy obchodzić się ostrożnie. Nie przechowuj ich w pozycji leżącej, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia zaworu i wycieku gazu, którego skutki mogą być bardzo groźne. Z butli korzystaj wyłącznie wtedy, gdy ustawiona jest pionowo. W pozycji poziomej gaz ciekły może dostać się do węża powodując uszkodzenie urządzenia. Zawsze umieszczaj butlę w miejscu łatwo dostępnym, aby umożliwić jej natychmiastowe zamknięcie. Przed przemieszczaniem urządzenia, zamknij zwór i odłącz butlę z gazem. Butla z gazem w grillach gazowych Broil King, może być przechowywana w specjalnie przeznaczonym na to miejscu w szafce. Natomiast nie wolno przechowywać zapasowej butli z gazem w pobliżu urządzenia, tym bardziej w szafce jeżeli jest na to wystarczająco miejsca. Wyłącz dopływ gazu z butli, kiedy urządzenie nie jest użytkowane. Butle z gazem nie wybuchają. Wybuchnąć może jedynie gaz, który się z nich ulatnia. Dlatego pamiętaj, aby przechowywać je w wentylowanych miejscach.

10. Jakie jest zużycie gazu w grillach gazowych

Ten temat jest obszerny i zależy od wielu czynników, jak typ gazu, temperatura zewnętrzna, siła wiatru i wielkość grilla. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który odpowiada na te wszystkie pytania zatytułaowany - Ile gazu zużywa grill i jaki jest koszt grillowania na gazie

 

 

Przewiń do góry