Co łączy szczotkę do grilla i szczoteczkę do zębów?

Czyste ruszty zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego smaku i zapachu, które mogą powstać po pozostałościach z ostatniego grillowania. Czysty grill zapobiega również powstawaniu płomieni na aromatyzerach, zapalaniu się tłuszczu, pojawianiu się pleśni i mchu. Czyszczenie grille jest szybkie i proste, tym bardziej warto to zrobić. 

Utrzymujesz swoją kuchnię w nienagannej czystości, dlaczego nie traktować tak samo grilla? 

Testowane przez lata szczotki do grilli ze stali szlachetnej stały się nieodłącznym przyborem każdego grillującego. Myśląc o szczotce warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Często porównujemy je do szczoteczki do zębów.  Zastanów się czy dbasz o higienę szczotki do zębów podobnie jak szczotki do grilla. Popatrz na swoją szczotkę i zastanów się: Czy włosie w Twojej szczotce jest zużyte i wygięte? Jeżeli posiadasz plastikową szczotkę, czy przytopiła się pod wpływem za wysokiej temperatury? Czy posiada zapieczone nieczystości? Czy wciąż nadaje się do czyszczenia rusztów w grillu? 

Prawidłowe użytkowanie szczotki do grilla polega nie przestrzeganiu pewnych względów bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych części szczotki jest naklejka, która zawiera ostrzeżenie: „Przed użyciem sprawdź szczotkę, jeżeli druciane włosie jest nieodpowiednio przymocowane do szczotki nie używaj jej i natychmiast ją odłóż. Przed grillowaniem upewnij się, że na rusztach nie pozostały kawałki włosia”. Potraktuj to ostrzeżenie poważnie - szczotkę należy wymieniać minimum dwa razy w roku.

Oto kilka skutecznych metod czyszczenia grilli:

Czyszczenie przez wypalanie (piroliza)

Popiół jest łatwy do usunięcia z grilla, można go zeskrobać do rynny na tłuszcz i usunąć odkurzaczem. Aby wypalić grilla należy ustawić temperaturę na średnio-wysoką i poczekać do rozgrzania urządzenia. Gdy grill przestanie dymić większość nieczystości powinna być wypalona. Wyłącz grilla i otwórz pokrywę aby go ochłodzić. Za pomocą szczotki strąć pozostałe zwęglone kawałki pożywienia, grill prawdopodobnie zacznie dymić, a następnie ponownie zamknij pokrywę i włącz grilla, aby wypalić nowo strącone resztki. Gdy grill przestanie dymić wyłącz go – grill jest gotowy do finalnego wyczyszczenia.

Zdrapywanie (skrobanie)

Czasami proste zdrapywanie czy zeskrobywanie jest tym czego potrzebuje grill. Dym powoduje osiadanie warstw, które wyglądają jak łuszcząca się z biegiem czasu farba na wewnętrznej stronie pokrywy – zdrapywanie jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy założyć maskę antypyłową, aby nie wdychać popiołu oraz założyć rękawice do grillowania aby ochronić ręce.  Szczotkujemy obie strony górnej półki oraz rusztów, a następnie piekarnik i palniki. Podczas tego zabiegu możemy przy okazji sprawdzić stan poszczególnych elementów grilla, jak np. palniki i listwa zamocowana na ich początku. Na koniec odkurzamy wszystkie nieczystości, bądź zmiatamy je do rynny na tłuszcz i wyrzucamy do kosza. 

Inne metody

Alternatywą dla szczotek metalowych jest szczotka nylonowa Broil King, która służy do czyszczenia na zimno. Włosie ma większą średnicę i jest niesłychanie twarde przez co szczotka nylonowa ma większą moc czyszczenia niż wiele szczotek z metalowym włosiem. Ostatecznie, w przypadku pozostania kawałków włosia na grillu niebieski kolor jest łatwo zauważalny, co gwarantuje bezpieczne grillowanie. Doskonałym rozwiązaniem jest również drewniany skrobak Broil King. 

Pamiętaj, aby po każdym czyszczeniu grilla pokryć ruszt olejem z wysokim punktem dymienia. 

Przewiń do góry