Wędzenie na grillu gazowym

Dwie techniki wędzenia

Tradycyjne wędzenie w temperaturze poniżej 135°C
Ta klasyczna forma wędzenia polega na wędzeniu dużych kawałków mięsa w niskich temperaturach poniżej 135°C przez stosunkowo długi czas (ponad 4 godziny). Używając wiórek drzewnych, nadasz mięsu wyjątkowego aromatu „smokey bbq” oraz uzyskasz efekt kruchości.
Wędzenie w temperaturze 135°C-200°C
Ten proces nazywany jest również grillowaniem pośrednim. Jest to przyśpieszona metoda wędzenia, wykorzystywana do przyrządzania tradycyjnych pieczeni, kurczaków oraz innych potraw przygotowywanych w piekarniku. Połączenie dymu oraz pieczenia pośredniego tworzy wyjątkowy smak i aromat w krótszym czasie niż tradycyjne wędzenie w niskiej temperaturze.

Jak prawidłowo ustawić grill do wędzenia?

W wędzeniu na grillu gazowym wykorzystujemy metodę pośrednią, czyli takie ustawienie palników, gdzie płomień palnika bezpośrednio nie oddziałuje na mięso. Grille gazowe Broil King nadają się do tego doskonale, ponieważ posiadają wysokie i głębokie piekarniki ze znakomitą cyrkulacją ciepła oraz posiadają precyzyjną kontrolę temperatury dzięki zaworom Linar-Flow™ i 180° pokrętłom Sensi-Touch™.

 1. Ułóż brytfannę z wodą i ziołami lub sokiem bezpośrednio pod mięsem. Jeżeli kładziesz mięso na ruszt umieść ją na aromatyzerach. Jeżeli grillujesz mięso na stojaku, brytfannę możesz umieścić na ruszcie, a stojak wstawić do brytfanny. Brytfanna z płynem jest kluczowym elementem, ponieważ wytwarza bardzo ważną w wędzeniu wilgoć, nadając przy tym dodatkowego aromatu.
 2. Umieść skrzynkę do wędzenia na aromatyzerze nad jednym z zewnętrznych palników.
 3. W celu uzyskania niskiej temperatury użyj tylko zewnętrznych palników w pozycji minimalnego płomienia. Jeżeli chcesz podnieść temperaturę, zwiększ ilość gazu. Nigdy nie używaj środkowego palnika.

Dobór wiórek wędzarniczych

Podobnie jak przyprawy, różne rodzaje zrębków wędzarniczych, nadają potrawom wyjątkowy smak. Od intensywnego, ostrego aromatu jadłoszynu oraz amerykańskiego orzecha, po słodką i pachnącą nutę jabłka oraz wiśni.

RODZAJ AROMAT IDEALNY DO:
Jadłoszyn ostry, pikantny i wędzony

wołowiny i wieprzowiny

 Amerykański orzech biały 

ostry i wędzony

wieprzowina, baranina, wołowina

Whiskey

pikantny i wędzony

wieprzowina, drób, wołowina

Klon

słodki i wędzony

wieprzowina, drób

Wiśnia

słodki i wędzony

wieprzowina, drób

Jabłoń

słodki i wędzony

 wieprzowina, drób, owoce morza i sery 

Olcha

łagodny i wędzony

baranina i wieprzowina

Cedr

pikantny i wędzony

owoce morza i sery

Wędzenie jest procesem ciągłego doskonalenia, testowania, popełniania błędów i tworzenia warstw smaku. Dlatego wędząc za pierwszym razem, uważaj, żeby nie przesadzić. Zacznij od użycia małej ilości, dodaj 1/2 szklanki wiórek. Nasącz je w wodzie przez 30 minut, a następnie włóż do wędzarki.

Dobór pelletów wędzarniczych

Do wędzenia i podwędzania wykorzystać można również pellety. Posiadamy pellety wykonane w 100% z drewna i bezpieczne dla zdrowia. Generują dużą ilość dymu i są proste w użyciu. Należy pamiętać, że nie wolno ich moczyć w wodzie.

Dostępne są 2 mieszanki:

PELLET DO WĘDZENIA MIESZANKA SMOKE MASTER'S 9KG W WERSJI 9KG I 1,36KG

PELLET DO WĘDZENIA MIESZANKA GRILLER'S SELECT 9KG

oraz

PELLET DO WĘDZENIA Z ORZECHA AMERYKAŃSKIEGO W WERSJI 9KG I 1,36KG

PELLET DO WĘDZENIA Z JADŁOSZYNU 9KG

PELLET DO WĘDZENIA Z JABŁONI W WERSJI 9KG I 1,36KG

Kontrola wilgoci

W celu utrzymania wilgoci wewnątrz grilla zastosuj brytfannę lub aluminiową tackę, którą wypełnisz płynem. Możesz wypełnić ją wodą, sokiem lub ziołami i przyprawami w celu uzyskania dodatkowej warstwy aromatu na przyrządzanych potrawach. Polecamy zastosowanie soku jabłkowego z piwem. Ta mieszanka nadaje niesamowitego zapachu oraz smaku.

Kiedy mięso jest gotowe?

Każdy rodzaj mięsa jest gotowy w innym momencie. Wpływają na to 4 czynniki: temperatura, waga, czas oraz rodzaj mięsa. Dlatego najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, kiedy mięso jest gotowe, jest użycie termometru. Najnowszym rozwiązaniem są termometry, które można użyć z telefonem lub tabletem. Monitorują temperaturę na bieżąco i powiadomią Cię, gdy twoje dzieło będzie gotowe. Dostępne są również termometry, które przy każdorazowym pomiarze należy wbić do mięsa.

MIĘSO

TEMPERATURA W °C

Wołowina

 

Rare

45°C do 50°C

Midium Rare

55°C do 60°C

Medium

60°C do 65°C

Medium-Well

65°C do 70°C

Well Done

70°C i ponad

 Drób

 
Kurczak

75°C do 80°C

Indyk

75°C do 80°C

 Wieprzowina 

60°C do 63°C

 Baranina

 

Rare

60°C

Midium Rare

60°C do 65°C

Medium

70°C

Well done

75°C i ponad

Po czym poznać wędzone mięso

Poza wyjątkowym smakiem prawidłowo uwędzone mięso będzie posiadać czerwoną skórkę.

Nie zapomnij o odpoczynku

Po zakończonym grillowaniu zawiń mięso w folię aluminiową i odłóż je na odpoczynek. Dzięki temu temperatura wewnątrz mięsa wzrośnie i mięso stanie się kruche.

Jak uzyskać delikatnie błękitny dym na grillu gazowym?

Uzyskanie delikatnego, błękitnego dymu jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszego dymnego smaku. Kolor dymu to wyznacznik tego, co dzieje się wewnątrz Twojego grilla. Gdy wiórka zaczynają się spalać, dym robi się intensywniejszy, po czym przechodzi przez etapy zmiany koloru i struktury. Początkowo pojawia się drobny dym o niebiesko-białej barwie, który wkrótce zmienia się w gęste białe, a następnie brązowe kłęby. Te ewoluują w płomień, a na końcu cienki, delikatny dym.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, na początek należy zmniejszyć moc palników tak, aby pojawił się delikatny niebiesko-biały lub kłębiasty biały dym. Czasami konieczne może być wyłącznie gazu na chwilę, aby stłumić intensywność dymu.

Im czystszy dym, tym samym aromat i smak będą wyraźniejsze i dłużej dostarczane poprzez dym. Jeśli posiadasz skrzynkę do wędzenia z regulowanymi otworami jak na przykład stalowa skrzynka do wędzenia (#60190) od Broil King, przymknij je w 3/4 wielkości otworów, tak aby pozwolić na malutką cyrkulację powietrza. Dobrym patentem jest wsypanie wiórek do jednej komory, a do drugiej dolanie wody lub soku. Dzięki temu potrawy będą jeszcze bardziej soczyste, ze względu na zwiększoną wilgotność. Świetnie sprawdzi się również żeliwna skrzynka do wędzenia (#00150). Najlepiej stosować skrzynki wędzarnicze, układając je bezpośrednio na aromatyzerze.

Dlaczego wiórki należy namoczyć przed wędzeniem?

Z doświadczenia wiemy, że namoczone wiórki pochodzące z twardego drewna, są w stanie przyjąć zaledwie ok 3% wody (moczone 30 minut). Kiedy położysz namoczone wiórki na grillu, ich powierzchnia szybko wyschnie, zabierając to, co ta niewielka ilość wody potrafiła wchłonąć ze sobą. Po wyschnięciu drewno wysusza się, ogrzewa oraz wzrasta ryzyko jego zapalenia się. Mokre drewno będzie dłużej się dymiło, a także potrzebuje więcej czasu, aby wyschnąć i zacząć się spalać. Skrzynka do wędzenia ma dwie komory, które pozwalają wytworzyć dwa źródła dymu, jedno wcześniej a drugi nieco później. Aby dobrze zobrazować poruszony temat, przeprowadziliśmy prosty test.

Uwaga! Bardzo ważne jest, aby wiórki i pellet nie zapalały się - dym pochodzący bezpośrednio z palącego się drewna jest gorzki i gryzący oraz nadaje nieprzyjemny posmak.

Test namoczonych wiórek i pelletu do wędzenia

Stała temperatura: 260ºC

Model grilla: Broil King Regal S590 PRO

Ustawienia palników: LOW / LOW / LOW / MEDIUM/ MEDIUM (kolejno od lewej strony)

Wiórki: z orzecha amerykańskiego (#00220)

Pellet: z orzecha amerykańskiego (#63920)

 • na potrzeby tego testu dodawano po pół szklanki wody do jednej z komór skrzynki do wędzenia, w której znajdował się pellet lub wiórki
Na wstępie należy przyjąć założenie, że wyniki tego testu to najgorszy scenariusz z najmniejszą ilością uzyskanego dymu. Warto, również zwrócić uwagę na to, że gdy wiórki i pellet zapalą się, temperatura wewnątrz grilla może zacząć gwałtownie wzrastać. Dla przykładu zapalone wiórki mogą spowodować wzrost temperatury z 260ºC do 315ºC. Poniżej podane czasy rozgrzewania wskazują, po jakim czasie wiórki i pellet zaczną dymić. Komory skrzynki do wędzenia umownie zostały nazwane stroną A i stroną B, ponieważ niektóre testy będą zawierały mokre i suche wiórki lub pellet, aby sprawdzić łączną długość dymienia.
Uwaga! O ile wiórki możemy namoczyć w osobnym naczyniu (najlepiej 30 min, a maksymalnie 1 godzinę), to pellet możemy namoczyć tylko w skrzynce, inaczej rozpadnie się nam w trakcie przekładania.

  TYP ROZGRZEWANIE DYMIENIE SPALANIE
STRONA A suchy pellet 12 minut 11 minut 13 minut
STRONA B mokry pellet 27 minut 21 minut 7 minut

Łączny czas dymienia 32 minuty

 

  TYP ROZGRZEWANIE DYMIENIE SPALANIE
STRONA A suche wiórki 7 minut 7 minut 12 minut
STRONA B mokre wiórki 14 minut 5 minut 7 minut

Łączny czas dymienia 12 minut

 

  TYP ROZGRZEWANIE DYMIENIE SPALANIE
STRONA A i B wiórki moczone 1godz. 17 minut 8 minut 10 minut
STRONA A i B mokry pellet 7 minut 6 minut 13 minut
STRONA A i B mokre wiórki 6 minut 4 minuty 12 minut

Pellet drewniany spala się wolniej, dlatego dłużej wytwarza dym. Spowodowane jest to rozmiarem oraz gęstością. Kierując się wagą, można włożyć dwa razy więcej suchych granulek pelletu do skrzynki niż wiórek. Należy jednak zwrócić uwagę, że połączenie suchych i mokrych składników wędzarniczych daje najlepsze rezultaty. Woda może spowodować opóźnienie dymienia o 10 minut nawet w wysokich temperaturach.

Kilka przydatnych wskazówek

 • aromat dymu gromadzi się najlepiej na zimnych potrawach, które posiadają wilgotną warstwę na zewnątrz. Mięso możesz nawilżyć silikonowym pędzelkiem lub rozpylaczem oleju,
 • wiórki do wędzenia powinny być moczone maksymalnie przez 1 godzinę, a najlepiej przez 30 minut,
 • skrzynkę do wędzenia wypełnij w 2/3 objętości i umieść na aromatyzerze lub na ruszcie,
 • jeżeli zależy Ci na długim dymieniu, wsyp do wędzarki 1/3 suchych wiórek i 2/3 mokrych. W ten sposób uzyskasz, długotrwały i równomierny dym od samego początku,
 • jeśli nigdy wcześniej nie wędziłeś, to uważaj, by nie przesadzić z ilością wiórek i pelletu - zacznij od mniejszej ilości (wystarczy pół szklanki),
 • przygotowaną skrzynkę wstaw 5-10 minut przed włożeniem mięsa do grilla. Surowe mięso będzie lepiej wchłaniało aromat, dzięki czemu smak będzie bardziej wyrazisty,
 • wędzone mięso po przekrojeniu będzie posiadało charakterystyczny różowy "pierścień", który wskazuje, jak głęboko dym przeniknął do potrawy,
 • nie otwieraj pokrywy. Spowoduje to ucieczkę dymu oraz wilgoci - dwóch kluczowych elementów udanego wędzenia,
 • utrzymuj wnętrze piekarnika w czystości (piroliza), aby pozbyć się posmaku spalenizny,
 • wiórki z orzecha amerykańskiego są bardzo popularne, ponieważ mają obfity smak, który doskonale pasuje do wędzonych żeberek i łopatki,
 • jadłoszyn posiada słodki i delikatny aromat, przez co lepiej komponuje się z mięsami o bardziej wyrazistym smaku jak wołowina, jagnięcina czy drób,
 • wiórki jabłkowe mają wyraźnie słodki i łagodny smak, doskonale współgrający z wieprzowiną i dziczyzną,
 • nie bój się eksperymentować z mieszaniem smaków wiórek i pelletów oraz z potrawami, które możesz zrobić na grillu,
 • wiórki i pellety doskonale sprawdzają się zarówno w tradycyjnych grillowanych potrawach, jak i w gotowaniu metodą LOW N' SLOW.

Odpowiedź na pytanie, czy warto poświęcać tyle czasu i zachodu na przygotowanie potraw w taki sposób może być tylko jedna - ZDECYDOWANIE WARTO. Najlepszy smak pieczonej kiełbasy pochodzi z ogniska, a nie z grilla. Naturalne, czyste drzewo posiada aromat nie do podrobienia, który przekazywany jest przez dym. Dym należy traktować jako kolejną przyprawę, ważne jest, aby zrównoważyć ją z istniejącymi smakami samego mięsa oraz użytej marynaty i innych przypraw. Właśnie w tym celu stworzono wiórki i pellet do grilla - aby uzyskać niepowtarzalny dymny aromat grillowanych potraw.

Przewiń do góry