Wędzenie na grillu gazowym

Proces wędzenia lub podwędzania jest innym sposobem nadawania smaku Twoim ulubionych potrawom na grillu gazowym. Jest to sztuka tworzenia warstw smaku, która jest niesamowicie satysfakcjonująca, można ją ciągle udoskonalać i modyfikować dodając nowe elementy.

DWIE TECHNIKI WĘDZENIA

Tradycyjne wędzenie w temperaturze poniżej 135° Celsjusza.

Ta klasyczna forma wędzenia polega na wędzeniu dużych kawałków mięsa w niskich temperaturach poniżej 135° Celsjusza przez stosunkowo długi czas (ponad 4 godziny). Używając wiórek drzewnych nadasz mięsu wyjątkowego aromatu „smokey bbq” oraz uzyskasz efekt kruchości.

Wędzenie w temperaturze 135°  – 200° Celsjusza.

Ten proces nazywany jest również grillowaniem pośrednim. Jest to przyśpieszona metoda wędzenia, wykorzystywana do przyrządzania tradycyjnych pieczeni, kurczaków oraz innych potraw przygotowywanych w piekarniku. Połączenie dymu oraz pieczenia pośredniego tworzy wyjątkowy smak oraz aromat w krótszym czasie niż tradycyjne wędzenie w niskiej temperaturze.

JAK PRAWIDŁOWO USTAWIĆ GRILLA DO WĘDZENIA?

W wędzeniu na grillu gazowym wykorzystujemy metodę pośrednią, czyli takie ustawienie palników, gdzie płomień palnika bezpośrednio nie oddziaływuje na mięso. Grille gazowe Broil King nadają się do tego doskonale, ponieważ posiadają wysokie i głębokie piekarniki ze znakomitą cyrkulacją ciepła oraz posiadają precyzyjną kontrolę temperatury dzięki zaworom Linar-Flow™ oraz 180° pokrętłom Sensi-Touch™.

 1. Umieść brytfannę z wodą i ziołami lub sokiem bezpośrednio pod mięsem. Jeżeli kładziesz mięso na ruszt umieść ją na aromatyzerach. Jeżeli umieszczasz mięso na stojaku brytfannę możesz umieścić na ruszcie, a stojak wstawić do brytfanny. Brytfanna z płynem jest kluczowym elementem, ponieważ wytwarza bardzo ważną w wędzeniu wilgoć, ale nadaje również dodatkowego aromatu.
 2. Umieść skrzynkę do wędzenia na aromatyzerze nad jednym z zewnętrznych palników.
 3. W celu uzyskania niskiej temperatury użyj tylko zewnętrznych palników w pozycji minimalnego płomienia. Jeżeli chcesz ją podnieść zwiększ ilość gazu. Nigdy nie używaj środkowego palnika.

DOBÓR WIÓREK WĘDZARNICZYCH

Podobnie jak przyprawy różne rodzaje zrębków wędzarniczych, nadają potrawom wyjątkowy smak. Od intensywnego, ostrego aromatu jadłoszynu oraz amerykańskiego orzecha, po słodką i pachnącą nutę jabłka oraz wiśni.

Rodzaj

Aromat

Idealny do

Jadłoszyn

ostry, pikantny i wędzony

wołowiny i wieprzowiny

Amerykański orzech biały

ostry i wędzony

wieprzowina, baranina, wołowina

Whiskey

pikantny i wędzony

wieprzowina, drób, wołowina

Klon

słodki i wędzony

wieprzowina, drób

Wiśnia

słodki i wędzony

wieprzowina, drób

Jabłoń

słodki i wędzony

wieprzowina, drób, owoce morza i sery

Olcha

łagodny i wędzony

baranina i wieprzowina

Cedr

pikantny i wędzony

owoce morza i sery

Wędzenie jest procesem ciągłego doskonalenia, testowania, popełniania błędów i tworzenia warstw smaku, dlatego wędząc za pierwszym razem uważaj, żeby nie przesadzić. Zacznij od użycia małej ilości, dodaj 1/2 szklanki wiórek. Nasącz je w wodzie przez 30 minut, następnie włóż do wędzarki.

DOBÓR PELETÓW WĘDZARNICZYCH

Do wędzenia i podwędzania można również wykorzystać pellety. Posiadamy 3 typy pelletów, przygotowanych specjalnie do wędzenia, wykonanych w 100% z drewna i bezpiecznych dla zdrowia. Generują dużą ilość dymu i są proste w użyciu. Należy pamiętać, że nie wolno ich moczyć w wodzie.

Dostępne są 2 mieszanki:

PELLET DO WĘDZENIA MIESZANKA SMOKE MASTER'S 9KG

PELLET DO WĘDZENIA MIESZANKA GRILLER'S SELECT 9KG

oraz 

PELLET DO WĘDZENIA Z ORZECHA AMERYKAŃSKIEGO 9KG

 

 

Pelet wędzarniczypelet wędzarniczypellet wędzarniczy

 

DOBRE RADY WĘDZARNICZE !

RADA 1. Aromat dymu gromadzi się najlepiej na zimnych potrawach, które posiadają wilgotną warstwę na zewnątrz. Po wysuszeniu wierzchniej warstwy, potrawy nie będą wchłaniały dodatkowej ilości aromatu dymu. Podczas wędzenia co jakiś czasz możesz nawilżyć mięso silikonowym pędzelkiem lub rozpylaczem oleju.

RADA 2. Mokre wiórki zaczną się dymić poźniej i będą produkować dym dłużej. Suche wiórki będą się dymić szybko, ale również krócej. Dlatego jeżeli zależy Ci na długim dymieniu, wsyp do wędzarki 1/3 suchych wiórek i 2/3 mokrych. W ten sposób uzyskasz, długotrwały i równomierny dym od samego początku. Doskonale nada się do tego stalowa skrzynka do wędzenia, która posiada 2 strefy do wypełnienia oraz idealnie pasuje kształtem do aromatyzerów Flav-R-Wave™.

RADA 3. Nie otwieraj pokrywy. Spowoduje to ucieczkę dymu oraz wilgoci - dwóch kluczowych elementów udanego wędzenia.

KONTROLA WILGOCI

W celu utrzymania wilgoci wewnątrz grilla zastosuj brytfannę lub aluminiową tackę, którą wypełnisz płynem. Możesz ją wypełnić wodą, sokiem lub ziołami i przyprawami w celu uzyskania dodatkowej warstwy aromatu na przyrządzanych potrawach. Polecamy zastosowanie skoku jabłkowego z piwem. Ta mieszanka nadaję niesamowitego zapachu oraz smaku.

KIEDY MIĘSO JEST GOTOWE?

Każdy rodzaj mięsa jest gotowy w innym momencie. Wpływają na to 4 czynniki: temperatura, waga, czas oraz rodzaj mięsa. Dlatego najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się kiedy mięso jest gotowe jest użycie termometru. Najnowszym rozwiązaniem są termometry, które można użyć ze smartphonem lub tabletem. Monitorują temperaturę na bieżąco i powiadomią Cię, gdy twoje dzieło będzie gotowe. Dostępne są również termometry, które przy każdorazowym pomiarze należy wbić do mięsa.

Mięso Temperatura w °C
Wołowina  
Rare 45°C do 50°C
Midium Rare 55°C do 60°C
Medium 60°C do 65°C
Medium-Well 65°C do 70°C
Well Done 70°C i ponad
Drób  
Kurczak 75°C do 80°C
Indyk 75°C do 80°C
Wieprzowina 60°C do 63°C
Baranina  
Rare 60°C
Midium Rare 60°C do 65°C
Medium 70°C
Well done 75°C i ponad

PO CZYM POZNAĆ WĘDZONE MIĘSO

Poza wyjątkowym smakiem, prawidłowo uwędzone mięso będzie posiadać czerwoną skórkę.

NIE ZAPOMNIJ O ODPOCZYNKU

Po zakończonym grillowaniu zawiń mięso w folię aluminiową i odłóż je na odpoczynek. Dzięki temu temperatura wewnątrz mięsa wzrośnie i mięso stanie się kruche.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c.
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c. ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.