Czy potrawy z grilla gazowego śmierdzą gazem?

Często spotykamy się z pytaniem czy potrawy z grilla gazowego będą "śmierdziały" gazem. W tym krótkim artykule dowiesz się więcej o tym paliwie. 

Dwa typy gazów wykorzystywane w grillach gazowych to propan-butan oraz czysty propan. Naturalnie te gazy są bezwonne, natomiast w celach bezpieczeństwa dodawany jest Etanotiol, aby w momencie niekontrolowanego ulatniania się tych gazów można go było łatwo zidentyfikować po nieprzyjemnym zapachu. Nawet przy stężeniu jednej części etanotiolu na 2,8 miliarda części powietrza. Księga rekordów Guinnessa w edycji 2000 uznała etanotiol za "najbardziej cuchnącą" substancję na świecie. 

Przy prawidłowo funkcjonującym grillu gazowym gaz nie "śmierdzi". Gaz propan-butan spala się na dwutlenek węgla (CO2), parę wodną (H2O) oraz ciepło. Dlatego grillowanie na gazie jest zdrowe, ponieważ gaz jest bardzo czystym paliwem. Mieszanka gazu propan-butan lub czystego gazu propan spala się w całości. Gaz w grillu gazowym wykorzystywany jest jako źródło ciepła i w żaden sposób nie wpływa na zapach, smak i aromat potraw na nim przyrządzanych. Za smak odpowiedzialny jest ruszt oraz aromatyzery. Więcej o tych elementach systemu grillowana PGT dowiesz się tutaj:

Ruszty

Aromatyzery

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c.
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c. ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.