Czas na grill ze znajomymi i rodziną

W przydomowy ogródku, balkonowym tarasie, miasteczku studenckim, parku miejskim, polanie czy nad rzeką – w sezonie grillowym w Polsce, zewsząd czuć aromat skwierczącego mięsa i przyrumienionych na grillu warzyw.
Skąd ta polska fascynacja grillowaniem i dlaczego aż 70% Polaków regularnie korzysta z tej formy spędzania czasu i bierze udział lub organizuje grill ze znajomymiGrill dla znajomych to zaproszenie do porzucenia sztywnego uniformu i zachowań przypisanych do innego typu spotkań. Tu nie obowiązuje ani dress code, ani konkretny savoir-vivre. Grill to nonszalanckie, niezobowiązujące spotkanie, podczas którego czujemy się zupełnie swobodnie. Widać to w strojach jakie wybieramy: powiewne sukienki, lekkie tkaniny, wygodne spodnie i koszulki – domowo, relaksująco. To samo z zachowaniem przy grillu: uczestnicy mogą leżeć na kocach, rozłożyć się na poduchach i leżakach. Dzieci chętnie grają w piłkę lub inne gry, a dorośli z ochotą im towarzyszą. Każdy grill to takie małe święto, które gromadzi rodzinę i przyjaciół. Nasi przodkowie gromadzili się w kręgu przy ognisku, by porozmawiać, wysłuchać opowieści. Dziś to właśnie grill staje się odpowiednikiem mitycznego ogniska.

Kiełbasa, kaszanka, karkówka...a może pizza?

Sezon grillowy widać również w polskich sklepach, które odnotowują wówczas nawet 30% skok w sprzedaży produktów mięsnych przeznaczonych na grilla. Przyczyny szukać trzeba oczywiście w tym, że jest to najpopularniejszy składnik grillowej uczty. Wybór jest jednak znacznie bogatszy, co daje pole do popisu, także dla wegetarian. Hitem letniego przyjęcia może być pizza z grilla. Gdy mamy wyrośnięte ciasto, gotowy sos pomidorowy i kilka ulubionych składników, ten włoski klasyk zrobi się niemal sam. Smakiem będzie przypominał pizzę, jaką zjemy w Neapolu. Sekretem są wysoka temperatura grilla gazowego Broil King®, który może osiągnąć temperaturę dochodzącą do 370 stopni i kamień do pieczenia pizzy Broil King®. Pizza upiecze się w zawrotnym tempie, a ciasto pozostanie chrupiące, po prostu idealne.

Grill gazowy to więcej czasu na rozmowy ze znajomymi i rodziną

Tradycyjny grill na węgiel drzewny i brykiet łączy się z tym, że ktoś musi przy nim ciągle czuwać, pilnować ognia, dosypywać węgla, a od czasu do czasu gasić płomienie. Zapach węgla zostaje na ubraniach i skórze jeszcze długo po zakończeniu spotkania. Do tego wystarczy lekki podmuch wiatru, by chmura dymu przeganiała gillowiczów to w jedną, to w drugą stronę. Inaczej rzecz ma się w przypadku grilla gazowego. Dzięki niemu, głowa rodziny organizując grill dla rodziny lub znajomych może w końcu poświęcić czas rozmowie, zamiast stać na straży mięsa, by się nie przypaliło.

Czysty i szybki

W grillu gazowym Broil King® źródłem temperatury są palniki gazowe Dual-Tube™, a im jest ich więcej, tym lepiej dla grillowanego jedzenia. Mięso rumieni się szybciej i równomiernie, pozostając w środku niezwykle soczyste. Uwielbiany i niezastąpiony smak grillowanego mięsa zapewnia w przypadku grilla gazowego Broil King® rozgrzany aromatyzer Flav-R-Wave™, z którego odparowywują spływające z grillowanych potraw soki i tłuszcze. Zostaje więc smak i aromat, za to pozbywamy się nieprzyjemnego dymu, który podrażnia oczy i wpływa szkodliwie na potrawy. Generalnie im mniej dymu, tym zdrowiej. W grillu gazowym Broil King® pozbywamy się tego problemu.

Zobacz nasze grille gazowe

Przewiń do góry