Czy potrawy z grilla gazowego śmierdzą gazem?

Często spotykamy się z pytaniem czy potrawy z grilla gazowego będą "śmierdziały" gazem. W tym krótkim artykule dowiesz się więcej o tym paliwie. 

Dwa typy gazów wykorzystywane w grillach gazowych to propan-butan oraz czysty propan. Naturalnie te gazy są bezwonne, natomiast w celach bezpieczeństwa dodawany jest Etanotiol, aby w momencie niekontrolowanego ulatniania się tych gazów można go było łatwo zidentyfikować po nieprzyjemnym zapachu. Nawet przy stężeniu jednej części etanotiolu na 2,8 miliarda części powietrza. Księga rekordów Guinnessa w edycji 2000 uznała etanotiol za "najbardziej cuchnącą" substancję na świecie. 

Przy prawidłowo funkcjonującym grillu gazowym gaz nie "śmierdzi". Gaz propan-butan spala się na dwutlenek węgla (CO2), parę wodną (H2O) oraz ciepło. Dlatego grillowanie na gazie jest zdrowe, ponieważ gaz jest bardzo czystym paliwem. Mieszanka gazu propan-butan lub czystego gazu propan spala się w całości. Gaz w grillu gazowym wykorzystywany jest jako źródło ciepła i w żaden sposób nie wpływa na zapach, smak i aromat potraw na nim przyrządzanych. Za smak odpowiedzialny jest ruszt oraz aromatyzery. Więcej o tych elementach systemu grillowana PGT dowiesz się tutaj:

Ruszty     Aromatyzery

Przewiń do góry