Obalamy 7 mitów o grillowaniu

Mit 1: Gaz śmierdzi - FAŁSZ

Potrawy z grilla gazowego nie śmierdzą gazem!

Istnieją dwa typy gazu wykorzystywane w grillach gazowych. Są nimi propan oraz mieszanka gazu propan-butan. Oba gazy naturalnie posiadają neutralny zapach, są wręcz niewyczuwalne dla człowieka. Ze względu na tą cechę i z uwagi na bezpieczeństwo, oba gazy zostają zawonione substancją która została uznana przez księgę rekordów Guinnessa za najbardziej śmierdzącą. Jest nią etanotiol. W ten sposób w przypadku niekontrolowanego i niechcianego wycieku gazu możemy go wyczuć. Podczas grillowania substancja ta wypala się i gaz „nie śmierdzi”. Warto zwrócić uwagę, ze piecyki w łazienkach oraz kuchenki na gaz w domach nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu. Tak samo jest z grillem gazowym. Podczas spalania gazu powstaje ciepło, które wykorzystujemy do grillowania w ogrodzie, para wodna oraz powszechny w powietrzu dwutlenek węgla.  

Mit 2: Dania z grilla gazowego nie mają smaku - FAŁSZ

Potrawy z grilla gazowego mają autentyczny smak barbecue. 

Smak grillowanych dań jak powszechnie jest uważane nie pochodzi z węgla. Smak, który kojarzy nam się z dobrym jedzeniem w ogrodzie, spotkaniem ze znajomymi oraz dobrymi wspomnieniami powstaje w identyczny sposób na grillu węglowym oraz gazowym. Skapujące soki, tłuszcze, marynaty i przyprawy trafiają na rozgrzaną powierzchnię, powstaje z nich dym, który odparowuje do grillowanego mięsa, ryby lub warzyw. Rozgrzaną powierzchnią w przypadku grilla węglowego jest rozżarzony węgiel, w przypadku ogrodowego grilla gazowego są nimi aromatyzery. Ważne, aby pokrywały jak największą powierzchnię pod rusztem, w celu uzyskania największej ilości smaku. Dodatkowo smak powstaje poprzez proces karmelizacji oraz reakcję Miliarda. 

Jak powstaje smak na grillu

Mit 3: Grill gazowy jest niebezpieczny - FAŁSZ

Grille gazowe są bezpieczne!

Ważne jest aby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak odpalanie grilla z otwartą pokrywą oraz uważanie na rozgrzane elementy. Grille gazowe Broil King są bezpieczne ze względu na:

  1. Wszystkie elementy odpowiedzialne za gaz takie jak, wąż i regulator, palniki, zawory zmontowane są w fabryce oraz poddane są testom szczelności. 
  2. Linie produkcyjne i montażowe znajdują się w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Objęte są standardem ISO 9001:2000.
  3. Regulatory posiadają zawory bezpieczeństwa EFV, które odcinają dopływ gazu w przypadku zbyt dużego, natychmiastowego ujścia gazu. 
  4. Szafki grilli są wentylowane, tak aby ewentualny gaz z łatwością mógł się ulotnić. 
  5. Grille gazowe Broil King posiadają liczne certyfikaty takie jak CE oraz CSA.

Z tego względu ogrodowe grille gazowe są bezpieczne, jednocześnie oferują wygodę grillowania, szybkość gotowości do pracy i precyzyjną kontrolę temperatury. 

Bezpieczeństwo grillowania na gazie

Mit 3: Butla nie może być przechowywana w grillu - FAŁSZ i KŁAMSTWO

W dobrych grillach butlę można schować w szafce. 

Wszystkie grille gazowe Broil King mieszczą w szafce najbardziej popularną 11 kg butlę z gazem. Dzięki temu grill wygląda estetycznie w ogrodzie. Nie szpeci go brudna i poobijana butla z gazem. Konkurencja, która ma urządzenia niedostosowane do polskich butli z gazem, które są większe od tych dostępnych w USA i Niemczech mówi, że nie wolno tego robić. Warto zwrócić uwagę, że te same firmy pozwalają na umieszczenie butli w tych samych grillach za granicą.

Mit 4: Ruszty należy myć w zmywarce - FAŁSZ

Rusztów, aromatyzerów i innych elementów grilla nie myjemy w zmywarce. 

Nie zalecamy myć rusztów oraz aromatyzerów w zmywarce ponieważ przyśpieszy to korozję tych elementów. Ruszty wykonane są z żeliwa. Materiał ten fantastycznie akumuluje ciepło, równomiernie je rozprowadza i oddaje. Z tych względów szefowie kuchni używają żeliwnych patelni. Natomiast żeliwo wymaga konserwacji, czyli pokrycia go olejem. Spełnia to dwie funkcje. Potrawy nie przywierają do rusztów oraz żeliwo nie rdzewieje. Myjąc żeliwne ruszty oraz aromatyzery w zmywarce wypłukujemy tłuszcz który konserwuje te elementy. Dodatkowo wnika w nie chemia. Czyszcząc grilla temperaturą 300 stopni niszczymy bakterie i sterylizujemy grilla ogrodowego. 

Co ciekawe zmywarki nie są w stanie umyć elementów w które głęboko zapiekł się tłuszcz. Nie wierzysz nam? Włóż do zmywarki górny ruszt (nie żeliwny), a przekonasz się, że zmywarka sobie nie poradzi. Z tego względu ogrodowego grilla najlepiej czyścić wysoką temperaturą i szczotką z włosiem ze stali szlachetnej. 

Czyszczenie i konserwacja grilla ogrodowego

Mit 5: Grill gazowy nie dymi - FAŁSZ

Grill gazowy dymi, w ten sposób powstaje smak.

Podczas smażenie tłuszcze się dymią. Skapujące soki i marynaty na aromatyzery powodują powstawanie dymu oraz pary wodnej. Natomiast ilość powstałego dymu jest o wiele mniejsza, ponieważ nie spala się węgiel.

Mit 6: Czerwony płyn wyciekający ze steków to krew - FAŁSZ

Wyciekający płyn z wołowiny o czerwonym kolorze to NIE krew.

Gdyby była to krew jej kolor byłby o wiele głębszy oraz bardziej intensywny. Natomiast to co widzimy na desce do krojenia lub talerzu to mieszanka osocza, hemoglobiny i płynu wewnątrzkomórkowego ze zniszczonych pod wpływem temperatury komórek. Ciecz ta jest wodnista i różowa. Za kolor odpowiada hemoglobina (barwnik obecny we krwi) i mioglobina (barwnik obecny w mięśniach), które są czerwonymi pigmentami, dzięki którym tkanka mięśniowa również ma ten kolor. Pod wpływem ciepła ciemnieje i szarzeje, dlatego smażone, gotowane lub grillowane mięso zmienia kolor.

Mit 7: Im więcej kW tym lepszy grill- FAŁSZ

Moc grilla to tylko część historii. Ważna jest również jego izolacja.

Jeżeli grill ma dużą moc, a wykonany jest z lekkich materiałów, ma dużo otworów ciepło będzie z niego uciekać. Na grillu gazowym o mniejszej mocy z dobrą izolacją, ciężkimi rusztami i dobrze izolowanym piekarnikiem można uzyskać wyższą temperaturę, w krótszym czasie. 

Masz jakieś grillowe mity? Zostaw komentarz!

Przewiń do góry