Palnik boczny na podczerwień do grilla gazowego

Na temat jak przygotować perfekcyjny stek już pisaliśmy, natomiast jak wybrać odpowiednie mięso rozmawialiśmy w wywiadzie z panem Mariuszem Białkiem. Aby ułatwić uzyskanie najlepszych rezultatów Broil King wprowadził nowość na sezon 2019 - palnik boczny na podczerwień. 

Czym jest palnik boczny na poczerwień?

Palnik boczny na podczerwień (IR, infrared side burner) - Wysokowydajny boczny palnik na podczerwień o mocy 2,9 kW (10 000 BTU) jest przeznaczony do generowania temperatury około 800ºC. To tak, jakbyś miał moc słońca na Twoim bocznym palniku! Palnik IR swoją konstrukcją przypomina plaster miodu wykonany z ceramiki. Wstrzyknięty do niego gaz pali się i rozgrzewa ceramiczną płytkę, która nagrzewa sie dosłownie do czerwoności i emituje fale podczerwone. Przekazuje w ten sposób ciepło radiacyjne, o bardzo wysokiej temperaturze. 

Odlewany ze stopu aluminium korpus palnika odprowadza tłuszcz i odpadki do tacki na tłuszcz, takiej jaką znasz ze swojego grilla. Aluminium jest odporne na korozję co zapewnia trwałość na wiele lat. 

Tacka ociekowa palnika na podczerwień

Do czego służy palnik boczny na podczerwień?

Palnik boczny jest dedykowany do grillowania potraw w wysokiej temperaturze - najczęściej steków wołowych, ale jego zastosowanie ogranicza wyłącznie nasza wyobraźnia. Można go używać jak palnik kuchenki bocznej. Do sterowania temperaturą wykorzystujesz to samo pokrętło co do standardowej kuchenki bocznej, którego zakres obrotu został ograniczony ze względu na aspekty techniczne, dzięki specjalnym nakładkom dołączonym w zestawie. 

Co jest w takiego niezwykłego w palniku na podczerwień? Poprzez uzyskanie bardzo wysokiej temperatury około 900ºC grillowane mięso natychmiastowo się zamyka, zatrzymując w sobie wszystkie soki. To jest idea, która przyświeca temu produktowi. Zatrzymać maksimum smaku i wilgotności wewnątrz steka. Następnie, skórka fantastycznie opieka się z zewnątrz, zyskując przyjemny karmelowy smak i piękną brązową barwę, czyli reakcję Maillarda i proces karmelizacji. Palnik na podczerwień świetnie się sprawdzi do przyrządzania steków metodą reverse-sear lub sous-vide. Doskonale sprawdzi się również do podgrzewania wody i innych popularnych zastosowań tradycyjnej kuchenki bocznej. 

Ruszt z 9 mm prętów stali szlachetnej zapewnia wysoką trwałość oraz pozwoli uzyskać charakterystyczną kratkę. Wymiary rusztu to 30 cm x 24.5 cm.

Wielkość rusztu z prętów stali szlachetnej palnika na podczerwień

 

Konstrukcja obudowy pozwala umieszczać ruszt na dwóch wysokościach, a specjalnie zaprojektowane dno odprowadza tłuszcz do zbiorniczka pod palnikiem.

Możliwość umieszczenia rusztu na dwóch wysokościach

 

Zalety i wady palnika na podczerwień

Zalety palnika bocznego na podczerwień

+ kosmicznie wysoka temperatura

dodatkowa przestrzeń do grillowania

można przyrządzić jeden stek, bez konieczności rozgrzewania całego grilla

dostępny do starszych modeli grilli 

dostępny jako akcesorium

Wady palnika na podczerwień

- wszystkie palniki na podczerwień ze względu na technologię, nie pozwalają osiągnąć niskiej temperatury do np. karmelizowania cebulki

palnik musi byś osłonięty od wiatru

Kompatybilność i montaż palnika bocznego na podczerwień w kuchence bocznej grilla gazowego

Palnik boczny na podczerwień montuje się z łatwością w miejsce standardowej kuchenki bocznej w lewej półce grilla, a zestaw posiada wszystkie niezbędne elementy do montażu. Palnik IR jest kompatybilny z grillami Broil King serii Imperial™, Regal™ oraz Baron™ produkowanych od roku 2013, które od początku były wyposażone w kuchenkę boczną. Ze względów konstrukcyjnych palnik boczny na podczerwień nie pasuje do grilli do zabudowy. Kuchenki boczne które posiadają gumowy wąż, wymagają wymiany węża na stalowy #S13473-079 ( Imperial i Regal ) #S13470-079 ( Baron ).

Mężczyźni to gadżeciarze, którzy kochają udoskonalać swoje zabawki. Palnik boczny na podczerwień to nietuzinkowe rozwiązanie, które potrafi zaszokować nawet największych twardzieli. Dzięki niemu Twoja ogrodowa kuchnia zyska nowe możliwości, a Ty wzniesiesz swoje umiejętności na wyższy poziom.

Palnik dostępny jest w wersji na gaz z butli oraz gaz ziemny. 

Płomień pilot

Palnik na podczerwień Broil King jest jedynym palnikiem na rynku z płomieniem pilot zapobiegającym gaśnięciu palnika poprzez wiatr. Jest to bardzo trudny w zdmuchnięciu płomień, w rogu palnika, który zawsze się pali i w sytuacji zgaśnięcia palnika IR samoczynnie go odpala. 

Palnik pilot

Technologia palnika IR

Palnik emituje fale podczerwone, czyli fale IR niewidoczne dla ludzkiego oka. Podczerwień wysyłana jest przez każde ciało wydzielające ciepło. Naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest np. słońce lub ogień. Promiennik podczerwieni, ze względu na swą konstrukcję, umożliwia przetwarzanie dużej ilości dostarczonej do niego energii gazowej w ciepło, które jest z kolei oddawane poprzez powierzchnię promieniowania w postaci fal podczerwonych.

Czyszczenie palnika na podczerwień

Palnik czyścimy poprzez wypalenie, czyli pirolizę. Płytka ceramiczna czyści się sama bardzo szybko. Ruszt czyścimy szczotką i konserwujemy olejem po użyciu. Należy pamiętać o okresowym opróżnieniu tacki na tłuszcz.

Przewiń do góry