Palnik na podczerwień i standardowy palnik gazowy w kuchence grilla gazowego – co różni te dwie technologie?

Co to jest palnik na podczerwień?

Palnik boczny na podczerwień (IR, infrared side burner) - wysokowydajny palnik, o mocy 2,9 kW (10 000 BTU) jest przeznaczony do generowania temperatury około 800ºC. Palnik IR swoją konstrukcją przypomina plaster miodu wykonany z ceramiki. Wstrzyknięty do niego gaz pali się i rozgrzewa ceramiczną płytkę, która nagrzewa się dosłownie do czerwoności i emituje fale podczerwone. Przekazuje w ten sposób ciepło radiacyjne, o bardzo wysokiej temperaturze. 

 

W przeciwieństwie do innych palników, ruszty palnika na podczerwień Broil King wykonane są ze stali szlachetnej. Dlaczego to wykonanie jest takie istotne? Ruszty żeliwne narażone na bardzo wysoką temperaturę szybko wypalają się i ulegają degradacji. Z doświadczenia wiemy, że miłośnicy grillowania zapominają o konserwacji. Postawiliśmy więc na bardziej odporną stal szlachetną. Ruszt z 9 mm prętów stali szlachetnej zapewnia wysoką trwałość oraz pozwoli uzyskać charakterystyczną kratkę. Wymiary rusztu to 30 cm x 24.5 cm.  

Jak generuje się ciepło w palniku na podczerwień?

Palnik emituje fale podczerwone, czyli fale IR niewidoczne dla ludzkiego oka. Podczerwień wysyłana jest przez każde ciało wydzielające ciepło. Naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest np. słońce lub ogień. Promiennik podczerwieni, ze względu na swą konstrukcję, umożliwia przetwarzanie dużej ilości dostarczonej do niego energii gazowej w ciepło, które jest z kolei oddawane poprzez powierzchnię promieniowania w postaci fal podczerwonych. 

Do czego służy palnik na podczerwień?

Palnik na podczerwień dedykowany jest do grillowania potraw w wysokiej temperaturze. Najczęściej wybierany jest przez fanów steków wołowych. Grillowanie nie służy samotności, a na palniku można zgrillować jednocześnie tylko jeden stek. Czy można go używać jak palnik kuchenki bocznej? Tak, ale ma znacznie mniej właściwości niż "standardowy" palnik kuchenki bocznej. Do sterowania temperaturą wykorzystujesz to samo pokrętło, co do standardowej kuchenki bocznej. Zakres jego obrotu został ograniczony ze względu na aspekty techniczne, dzięki specjalnym nakładkom dołączonym w zestawie. 

PORADA OD KRÓLA: Najlepsze rezultaty uzyskasz, podgrzewając mięso przed grillowaniem na palniku na podczerwień. Możesz zrobić to, kładąc mięso na górną półkę lub sous vide.

Jakie możliwości daje palnik na podczerwień w porównaniu do palnika gazowego kuchenki bocznej?

Główną zaletą palnika na podczerwień jest możliwość osiągania temperatury około 800ºC. W takiej temperaturze grillowane mięso natychmiastowo się zamyka, zatrzymując w sobie wszystkie soki. Następnie, skórka fantastycznie opieka się z zewnątrz, zyskując przyjemny karmelowy smak i piękną brązową barwę (zachodzi reakcja Maillarda i proces karmelizacji).

Do grillowania na palniku na podczerwień nie można używać naczyń teflonowych oraz posiadających plastikowe lub drewniane wykończenia, ponieważ ulegną zniszczeniu. Naczynia żeliwne narażone są na szybsze zużycie.  

PORADA OD KRÓLA: Grillując na palniku na podczerwień, często obracaj potrawy, by uniknąć przypalenia. 

Osiąganie wysokich temperatur to w pewnym sensie wada palnika na podczerwień, ponieważ nie można na nim karmelizować cebulki czy przyrządzić naleśników. Zrobisz to bez problemu na palniku gazowym kuchenki bocznej. Ma on szerszy zakres regulacji i osiąga niższe temperatury, lecz daje wiele możliwości wykorzystania.

PORADA OD KRÓLA: Zawsze osłaniaj palnik na podczerwień przed wiatrem. Wiatr negatywnie wpływa na pracę palnika, ze względu na jego budowę. Silne podmuchy wiatru mogą na tyle zaburzyć pracę palnika na podczerwień, że wystąpią problemy z dopływem gazu, zasilaniem oraz generowane ciepło będzie rozpraszane.  

Płomień palnika gazowego kuchenki bocznej jest trudny do zdmuchnięcia. Nawet gdy jest narażony na działanie wiatru, szybko uzupełnia się. 

Palnik na podczerwień stanowi dodatkową przestrzeń do grillowania i sprawdzi do popularnych zastosowań tradycyjnej kuchenki bocznej jak np. podgrzewanie wody, choć nie zrobi tego tak szybko, jak palnik kuchenki bocznej.

Test wydajności palników

2,5 l garnek został wypełniony wodą a w ilości ¾ powierzchni i umieszczony na palniku kuchenki bocznej.

Woda zagotowała się na palniku po upływie 8,57 min. 
Drugi garnek, o takiej samej pojemności również napełniono wodą w stopniu ¾ powierzchni i umieszczono na palniku na podczerwień.
Podczas gotowania wody palnik na podczerwień generował temperaturę sięgającą 765,6 stopni. 
Woda zagotowała się po upływie 9,37 min.

Z przeprowadzonego testu wynika, że mimo iż, palnik na podczerwień osiąga wyższe temperatury niż palnik gazowy kuchenki bocznej, to przez budowę, jest mniej wydajny. Generuje wysoką temperaturę tylko tuż przy palniku. Już na wysokości kilku centymetrów od palnika temperatura spada o 50%. Dodatkowo powierzchnia palnika jest prostokątna i nie ogrzeje całej powierzchni garnka równomiernie, proces gotowania trwa dłużej o 7,5%, przy jednocześnie większym zużyciu gazu.

Natomiast palnik kuchenki bocznej ma okrągły kształt i oddziałuje bezpośrednio na postawiony na nim okrągły garnek, ogrzewając całą jego powierzchnię. Używając go masz większą kontrolę nad temperaturą i wiele możliwości ustawień a do zadań specjalnych masz przecież ruszt Broil King (na którym zgrillujesz więcej niż jednego steka jednocześnie). 

Ograniczenia w użytkowaniu palników

Staramy się, aby podczas grillowania z Broil King miłośników grillowania ograniczała jedynie wyobraźnia. Przed wyborem, na którym palniku chcesz grillować, pomyśl o funkcjonalności i o tym, w jakim stopniu ograniczenia będą odbierać Ci przyjemność grillowania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który palnik jest lepszy, bo w grillowaniu jak zawsze chodzi o najlepszy smak, a wybór generuje fakt, co grillujesz w najczęściej. 

Zadaj sobie pytanie: Do czego jest Ci potrzebny dodatkowy palnik? 

Do podgrzewania sosu/ zagotowania wody/ naleśników/ karmelizowania cebulki? – wybierz palnik gazowy kuchenki bocznej! 

Lubisz wariacje kulinarne, fascynuje Cię osiąganie wysokich temperatur grillowania steaków i wspaniałych efektów wizualnych, nie przeszkadza Ci mała przestrzeń grillowania, konieczność ciągłego obracania i obróbki termicznej mięsa jeszcze przed grillowaniem? – wybierz palnik na podczerwień.

Kompatybilność wsteczna z Broil King

Z myślą o naszych poprzednikach, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Klientów! Jesteśmy przekonani, że po zakupie grille gazowe Broil King używane są przez lata, dlatego palniki na podczerwień są dedykowane także do starszych modeli grilli gazowych z kuchenką boczną. Palnik nie pasuje jedynie do grilli Crown z piekarnikiem z odlewu aluminium z modelem seryjnym zaczynającym się od litery "N" oraz grilli do zabudowy z kuchenką boczną. 

PORADA OD KRÓLA: Zanim zakupisz palnik na podczerwień, sprawdź czy Twój grill posiada stalowy wąż podłączenia kuchenki bocznej. Kuchenki boczne które posiadają gumowy wąż, wymagają wymiany węża na stalowy #S13473-079 ( Imperial i Regal ) #S13470-079 ( Baron ). Należy też pamiętać o zakupie zestawu montażowego, umożliwiającego montaż palnika bocznego na podczerwień w grillach z serii Royal™, Monarch™, Signet™. W przypadku pytań skontaktuj się z naszym działem technicznym +48 16 623 61 72.

Palniki na podczerwień jako odrębne akcesorium

Świadomy zakup to dobry wybór. Blask nowego akcesorium nie może przysłaniać Kupującemu ogólnego obrazu urządzenia i jego parametrów. Broil King nie wyposaża grilli gazowych w standardzie w palniki na podczerwień, ponieważ uważa, że są dodatkiem, na które Klient może się zdecydować, ale nie musi. Dodatkowo standardowy palnik na podczerwień oferuje większą wszechstronność. Najważniejsze jest urządzenie główne, czyli grill, jego jakość i żywotność.

Na ruszcie Broil King możesz jednocześnie zgrillować kilka steków (sprawdź przepis) oraz na konfigurowalnych akcesoriach DO MORE przygotować dodatki warzywa, ryby, kawałki ziemniaków, a nawet sos.

Podsumowanie porównania palnika gazowego i palnika na podczerwień

 

 

 

Palnik gazowy

Palnik na podczerwień IR

Wszechstronność 

Bardzo wysoka temperatura

Cena

Zużycie gazu 

Kontrola tempertaury

Wydajność gotowania 

Wynik końcowy

5

1

 

Przewiń do góry