Instrukcja czyszczenie wnętrza grilla krok po kroku

Zobacz film, jak czyścić wnętrze grilla gazowego

Instrukcja czyszczenia wnętrza grilla gazowego krok po kroku

Proces przygotowania grilla gazowego do wyczyszczenia:

  • Sprawdzamy, jak mocno zanieczyszczone jest wnętrze grilla, tacka oraz rynna na tłuszcz znajdująca się pod piekarnikiem (kubek lub tacka na tłuszcz widoczna w tylnej części grilla starsze modele urządzeń). Koniecznie usuwamy tłuszcz z rynny oraz tacki. Następnie podłączamy butlę i rozgrzewamy urządzenie, aby wypalić (zwęglić) pozostałości z grillowań znajdujące się w piekarniku. Kontrolujemy proces, w przypadku zapalenia tłuszczu na dnie piekarnika należy wyłączyć palniki i odczekać, aż tłuszcz się wypali. Po wypaleniu tłuszczu uruchomiamy urządzenie, aby dokończyć proces zwęglania. Gdy z grilla przestanie wydobywać się dym, możemy wyłączyć urządzenie i pozwolić przestygnąć rozgrzanym elementom wewnątrz grilla.
  • Czyszczenie rozpoczynamy od rusztów żeliwnych lub stalowych (w zależności od czyszczonego modelu). Ruszt czyścimy po obu stronach szczotką ze stalowym włosiem, w przypadku rusztów dwustronnych polecamy użyć szerokiej szczotki kolbowej #65641, której kształt pozwala w łatwy sposób wyczyścić krawędzie żeberek rusztu. Do wyjmowania elementów grilla z piekarnika używamy uchwytu wielofunkcyjnego #60745. Możemy użyć go również jako skrobak do usuwania tłuszczu, który przywarł do ścian piekarnika.
  • Przystępujemy do wyczyszczenia górnej półki do grillowania. Powleczona jest ona spiekiem ceramicznym, nie należy więc używać do jej czyszczenia ostrych narzędzi. Najlepiej wyczyścić półkę szczotką ze stalowym włosiem, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń polecamy skorzystać ze środków do usuwania tłuszczu. Można użyć preparatu do czyszczenia grilla.
  • Następnie czyścimy aromatyzery. Większe zanieczyszczenia możemy w pierwszej kolejności zeskrobać, następnie wyczyścić szczotką. Należy zwrócić uwagę, iż aromatyzery pokryte warstwą rdzy nalotowej mogą być trudne do usunięcia przy użyciu szczotki. Możliwe jest zastosowanie środka do usuwania nalotów rdzy. W podobny sposób czyścimy separatory pomiędzy palnikami.
  • Następny krok to czyszczenie palników. Wyjmujemy górną listwę spinającą palniki. Najlepiej skorzystać na tym etapie z instrukcji obsługi. Po zdemontowaniu górnej listwy wyjmujemy palniki poprzez wyjęcie spinek mocujących lub odkręcenie śrub mocujących (grille z piekarnikiem z odlewu). Wyjmujemy dolną część listwy spinającej oraz iskrowniki (przed wyjęciem należy odpiąć je od zapalarki pod panelem z pokrętłami lub listwy w szafce z butlą). Przy czyszczeniu palników zwracamy uwagę, aby dokładnie oczyścić porty ujścia gazu po obu stronach palnika, jak również zwężki Venturiego (kanał dolotowy gazu do palnika). Tu bardzo przydatny będzie zestaw narzędzi do czyszczenia palników #64310. Przy zdjętych palnikach warto też przyjrzeć się dyszom w regulatorze - mamy do nich ułatwiony dostęp po wyjęciu palników. Przy pomocy igły lub cienkiego drucika czyścimy wylot dyszy (zdarza się, że w okresie jesień – wiosna poprzez wylot do regulatora dostają się drobne owady, które blokują poprawny przepływ gazu). Gdy grill posiada palnik rożna, na tym etapie możemy oczyścić również i ten palnik (nie zawsze będziemy mieć jednak możliwość całkowitego wyjęcia go z urządzenia ze względu na zamontowany w nim iskrownik z przewodem wytwarzającym iskrę). W miarę możliwości czyścimy porty ujścia gazu, jak i zwężkę Venturiego.
  • Kolejny etap to deflektory w dolnej części piekarnika tu podobna zasada jak w przypadku aromatyzerów.
  • Wnętrze piekarnika odkurzamy lub czyścimy z wypalonych nieczystości szczotką. Ściany piekarnika możemy zeskrobać uchwytem wielofunkcyjnym #60745 lub drewnianym skrobakiem #65335. Do wyczyszczenia trudnodostępnych miejsc możemy użyć szerokiej szczotki #65641 lub szczoteczki z zestawu do czyszczenia palników (zdjęcie nr. 2).
  • Usuwamy nieczystości, które pozostały w rynnie oraz tacce na tłuszcz. Najlepiej wysunąć ją z grilla i oczyścić nad koszem, np. ręcznikiem papierowym. Staramy się nie używać ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić warstwy farby proszkowej lub emalii (wyższe serie grilli), którą pokryte są te elementy. Tłuszcz w rynnie, jak i w tacce powinien mieć jeszcze „luźną” konsystencję z procesu wypalania, da się go więc łatwo usunąć, bez konieczności sięgania po ostre narzędzia. W trakcie użytkowania grilla w sezonie należy pamiętać, aby regularnie czyścić rynnę oraz tackę na tłuszcz. Pozostawienie tłuszczu w tacce lub rynnie może doprowadzić do zabrudzenia wnętrza grilla oraz tarasu, gdy w trakcie przemieszczania grilla tacka zsunie się z uchwytów podtrzymujących ją w szafce grilla. Należy również zwrócić uwagę, aby nie wsuwać rynny z tacką do grilla, gdy znajduje się ona tuż nad butlą. W przypadku potrzeby wymiany butli i odłączenia reduktora będziemy mieć w tym miejscu mniej wolnej przestrzeni oraz ryzyko strącenia tacki i ubrudzenia butli i wnętrza grilla tłuszczami znajdującymi się w tacce. Rynnę należy wsuwać tak, aby tacka znajdowała się po przeciwległej stronie względem butli z gazem.
  • Przystępujemy do montażu poszczególnych elementów, konserwując wszystkie stalowe elementy grilla olejem jadalnym o wysokiej temperaturze spalania np. olejem rzepakowym.

Dlaczego olej rzepakowy?

Zaczynamy od deflektorów oraz iskrowników (sprawdzamy izolację przewodów) możemy też podłączyć iskrowniki do zapalarki położyć na metalowej powierzchni i sprawdzić, czy iskra przeskakuje we właściwym miejscu (pomiędzy główką iskrownika „metalowy pin” a metalowym podłożem). W przypadku iskry przeskakującej gdzieś po drodze pomiędzy przewodem a zapalarką należy wymienić wadliwy iskrownik. Zakładamy dolną listwę spinającą palniki. Przed założeniem palników sprawdzamy, czy na portach wylotowych po obu stronach nie pojawiły się pęknięcia, które spowodowały rozwarstwienie palnika (jeżeli tak, należy wymienić taki palnik na nowy). Jeżeli mamy trudność w określeniu modelu korzystamy z informacji dostępnych na tabliczce znamionowej, znajdującej się najczęściej z tyłu grilla lub na stalowej podstawie.

Części do grilla

Korzystamy z dedykowanej instrukcji dla konkretnego modelu. Numer serii znajdziemy na etykiecie znamionowej grilla umieszczonej z tyłu.

Po zamontowaniu palników i górnej listwy sprawdzamy poprawność działania układu zapłonowego. Sprawdzamy, czy iskra z układu zapalarki przeskakuje pomiędzy główką iskrownika a listwą. Iskra powinna być widoczna w okienku listwy, w przypadku braku iskry na którymś z iskrowników należy dokonać regulacji poprzez podgięcie załamania listwy tuż nad iskrownikiem (regulujemy dystans pomiędzy pinem zapalarki a listwą, aby umożliwić swobodny przeskok dla iskry - dystans ten nie powinien być większy niż 4-6 mm).

Przy wkładaniu separatorów w modelach (Signet oraz Sovereign) zwracamy uwagę, aby separatory spinały nam dwie przeciwległe ściany piekarnika (okienka spinające na końcach separatorów, słupki w odlewie piekarnika), jak również znajdowały się w specjalnie wyprofilowanych w odlewie piekarnika prowadnicach. Jesteśmy gotowi, aby sprawdzić poprawność uruchomienia grilla oraz wysokość płomienia na palnikach. Wkładamy aromatyzery oraz ruszty (zwracamy uwagę, aby ruszty oraz aromatyzery pokryć warstwą oleju po obu stronach).

  • W przypadku grilli ze stali szlachetnej należy dbać również o elementy zewnętrzne urządzenia, dokonując konserwacji stali przed degradującym działaniem kwaśnego deszczu (zwłaszcza w regionach mocno uprzemysłowionych). Do konserwacji używamy środka który zabezpieczy stal przed wodą opadową i zabrudzeniami podczas grillowania (np. zacieki z marynat).
Przewiń do góry