Szczotka do czyszczenia grilla

Wypalanie grilla

Ruszt należy wyczyścić po każdorazowym grillowaniu, niejednokrotnie nawet w trakcie grillowania. Aby zrobić to prawidłowo rozgrzej grilla z pokrętłami ustawionymi w pozycji maksymalnej przez 10 minut, z zamkniętą pokrywą, w celu wypalenia pozostałości mięsa, warzyw i tłuszczu z rusztów oraz aromatyzerów. Po wypaleniu grilla należy zmieść resztki przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Takie włosie zapewnia łatwe czyszczenie, nie uszkodzi powłoki z emali porcelanowej na ruszcie żeliwnym oraz jest wytrzymałe. Nie zapomnij o pokryciu rusztów olejem z wysokim punktem dymienia w celu ich odpowiedniej konserwacji.

Wybór szczotki

Jest kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę wybierając nową szczotkę do czyszczenia grilla.

1. Długa rękojeść

Bardzo ważne jest aby szczotka posiadała długą rękojeść. W ten sposób zabezpieczymy się przed oparzeniem, a jednocześnie nie będzie trzeba długo czekać na ostygnięcie rusztu. Ułatwia to również czyszczenie rusztów na samym końcu, gdzie niejednokrotnie dostęp jest utrudniony. ​

2. Rodzaj włosia

Jest to jedno z podstawowych kryteriów wyboru szczotki do czyszczenia grilla. 

Najpopularniejsze jest włosie ze stali szlachetnej, które jest wytrzymałe i pozwala wielokrotne użycie szczotki. Oprócz tradycyjnej szczotki ze stalowym włosiem wybrać można:
-  szczotkę z naturalnym włosiem z palmy, któro charakteryzuje się sztywnością i za razem delikatnością. Daje to pewność, że szczotka podczas czyszczenia nie uszkodzi zewnętrznej powłoki rusztu. Ponad to każde utracone włosie spali się, nie zostawiając po sobie śladu. Szczotkę należy używać przy temperaturze rusztu poniżej 232ºC. W ofercie dostępne są: szczotka do rusztów heavy duty z palmy, szczotka Baron™ z włosiem z palmy, szeroka szczotka z włosiem z palmy oraz wymienne głowice szczotki dopasowane do rękojeści szczotki Baron. 
szczotka z włosiem nylonowym przeznaczona jest do czyszczenia rusztów grilla po ich wychłodzeniu. Sztywne nylonowe włosie z łatwością usunie wszelkie zabrudzenia i sprawi, że czyszczenie będzie bardzo proste. Szczotkę można używać przy temperaturze do 120ºC.

3. Gęstość włosia

Gęste włosie powoduje, że czyszczenie grilla to zaledwie kilka pociągnięć szczotką. Głowica szczotki wyprofilowana powinna być w taki sposób, by naśladować pociągnięcia naturalnego pędzla. Włosie nie powinno być zbyt cienkie, aby metalowe druciki nie wyłamywały się. 

4. Szczotka z chlapaczem

Wybrane szczotki Broil King, takie jak szczotka Imperial, szczotka Baron oraz drewniane szczotki posiadają sylikonowy chlapacz. Dzięki czemu pociągając szczotkę do siebie, nie pobrudzisz się odpryskującym tłuszczem i nie ubrudzisz ubrań trudnymi do usunięcia plamami. 

5. Kształt

Najbardziej popularne są szczotki z prostokątną powierzchnią do czyszczenia oraz różnego rodzaju szczotki kolbowe, zwane również cylindrycznymi. 

Szczotki z prostokątną powierzchnią są doskonałe do codziennego użytkowania. Dzięki dużej powierzchni w zaledwie kilka pociągnięć czyszczą ruszt. Trudniej jest nimi doczyścić trudno dostępne zakamarki grilla. 
Naszą rekomendacją jest szczotka Imperial, posiadająca możliwość wymiany głowicy jak się zużyje. Kupując szczotkę otrzymujesz szczotkę oraz dodatkową głowicę. 

Aby doczyścić trudno dostępne miejsca, najlepiej użyć szczotki kolbowej, którą można czyścić ruszt pod kątem 90 stopni. Z tego względu najlepiej posiadać 2 szczotki do czyszczenia grilla.
W ofercie Broil King posiadamy szeroką szczotkę: z włosiem ze stali szlachetnej i z włosiem z palmy.

6. Bez drapaka

Na rynku występuje wiele szczotek z drapakiem na końcu. Nie są to dobre szczotki, ponieważ wiele osób używa ostrego drapaka do czyszczenia rusztu, rysując i zrywając zabezpieczającą powłokę z emalii porcelanowej znajdującej się na ruszcie. 

7. Wygodna rękojeść

Warto wziąć nową szczotkę do dłoni i upewnić się, że jest wygona w trzymaniu oraz posiada uchwyt do odwieszania na grillu. 

8. Nowoczesne rozwiązania

Akcesoria do czyszczenia Broil King to nie tylko tradycyjne szczotki z włosiem ale i unikalne rozwiązania. W przypadku szczotki lodowej rozgrzany ruszt możemy czyścić za pomocą brył lodu, jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla rusztu i użytkowników oraz zapewniające niesamowite efekty. Ciekawą propozycją jest również szczotka Baron™ ze sprężynkami ze stali szlachetnej, które idealnie dopasowują się do powierzchni rusztu dosięgając do trudno dostępnych miejsc.

9. Szczotki do zadań specjalnych

Oczywistym jest, że gdy grillujemy często i intensywnie to będziemy mieć do czynienia z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. W takim przypadku wprost idealna będzie szczotka Heavy Duty. Wyposażona jest ona w skrobak, który stanowi część drewnianej głowicy, więc nie potrzebujemy dodatkowego akcesorium, aby jeszcze dokładniej wyczyścić ruszt. Ponadto szczotka posiada gumowy chlapacz osłaniający przed odpryskującym tłuszczem. Szczotki Heavy Duty posiadają włosie z palmy lub tradycyjne stalowe. Są to największe i najtrwalsze szczotki w naszej ofercie.

Kiedy wymienić szczotkę?

Szczotka do rusztów jest jak szczotka do zębów. Należy ją okresowo wymieniać, aby zapewnić higienę grilla, łatwość czyszczenia (szczotka z dużą zawartością tłuszczu gorzej czyści) oraz zapobiec łamaniu się włosów. Okres po jakim należy wymienić szczotkę zależy od częstości grillowania oraz sposobu w jaki czyścimy grilla. Jeżeli nie wypalimy grilla odpowiednio, szczotka, nabierze więcej tłuszczu, szybciej się zabrudzi i będzie wymagała szybszej wymiany. Zwęglając pozostałości na ruszcie, szczotka nie zabrudzi się i będzie nam dłużej służyć. Zakładając prawidłowe czyszczenie grilla zalecamy wymianę szczotki co 2 lata. 

Bezpieczeństwo

Włosie we wszystkich szczotkach Broil King® jest testowane pod względem wytrzymałości. Testujemy grupy włosia pod względem wypadania, w tak zwanym "pull-test". Stosujemy rygorystyczne obciążenie 6,8 kg, aby upewnić się, że włosy ze szczotki nie będą wypadać. Natomiast ze względu na fakt, że są to druty stali szlachetnej lub włókna palmowe albo silikonowe, mogą się złamać w skutek wielokrotnego zginania. Tak jak każdy inny materiał, jeżeli jest wystarczająco dużo razy gięty ulegnie złamaniu, pomimo optymalnie dobranej grubości drutów oraz specyfikacji stali szlachetnej i zastosowanego rodzaju włosia. Z tego względu ZAWSZE zalecamy sprawdzić czy na ruszcie nie znajdują się pozostałości szczotki. W przypadku czystego grilla nigdy nie będzie to problemem.

Kup szczotkę Broil King

Przewiń do góry