Powrót mody sprzed lat – czy szklana szybka w grillu gazowym ma sens?  

Pokrywa w grillu gazowym

Zacznijmy od jedynej istotnej zalety, która jest tak oczywista, że nie wymaga nawet wyjaśnień. Dzięki szybie w pokrywie grilla możemy obserwować to, co się dzieje na ruszcie bez potrzeby otwierania pokrywy. Jak wspomnieliśmy w naszym artykule o korzyściach z grillowania z zamkniętą pokrywą, idealnie jest trzymać ją zamkniętą podczas grillowania. Szybka w pokrywie grilla teoretycznie daje nam możliwość kontroli nad potrawą. W rzeczywistości jest to jednak jedynie chwyt marketingowy.

Wady szyby w pokrywie grilla

CZYSZCZENIE – przez brudną szybkę nic nie widać

Szybka w grillu gazowym bardzo szybko się brudzi. Dla osób, które nie posiadają grilla gazowego i nie mogą sprawdzić, jak gruby osad zgromadził się po wewnętrznej stronie pokrywy, polecamy spojrzeć na domowe kominki opalane drewnem. Pomimo że nie ma w nich przypalanych tłuszczów i marynat, szklane drzwi szybko się brudzą. Osad gromadzący się na wewnętrznej stronie pokrywy jest tak duży, że nasz dział techniczny często otrzymuje pytanie odnośnie łuszczącej się farby wewnątrz pokrywy. Odpowiadamy wtedy, że piekarniki grilli Broil King nie są od wewnątrz malowane, a łuszcząca się powłoka to węglowy osad powstały podczas grillowania, który zaczyna odchodzić ze względu na grubość. Na pewno można utrzymać szybkę w perfekcyjnym stanie, pielęgnując ją specjalną chemią, ale czy warto poświęcać tyle czasu, aby zmyć przywierający tłuszcz, dym i węgiel?  

WYDAJNOŚĆ – utrata ciepła

Broil King przywiązuje ogromną wagę do wydajności. Nasze grille cechuje niskie zużycie gazu oraz stabilna temperatura nawet przy otwieraniu pokrywy. W artykule o kilowatach wspomnieliśmy, jak istotne dla utrzymania temperatury wewnątrz piekarnika jest zastosowanie podwójnej warstwy blachy. Ze względu na to, że ciepłe powietrze unosi się do góry, to właśnie przez źle zaprojektowaną pokrywę może uciec jego najwięcej. Jak wynika z badań, ciepło o 40% szybciej ucieka przez elementy wykonane z jednej warstwy blachy bez pustki powietrznej. Z tego względu jednowarstwowe szybki w pokrywach powodują szybszą utratę ciepła i większe zużycie gazu. Nieszczelności przy połączeniu szklanego okienka z pokrywą, dodatkowo negatywnie wpływa na utrzymanie ciepła pod pokrywą. Można powiedzieć - "Ale każdy domowy piekarnik ma dużą szybę". Zgadza się! Ale posiada również dwie warstwy z pustką powietrzną między nimi, które zapobiegają ucieczce ciepła.  

TRWAŁOŚĆ – ryzykowna

Mimo że obecnie stosowane szkła są prawdopodobnie bardziej wytrzymałe niż te starsze, które łatwo pękały nawet od kropli deszczu na rozgrzanej powierzchni, to jednak musimy pamiętać, że szkło, nawet hartowane, jest z natury bardziej kruche niż metal. Doświadczenia z telefonami komórkowymi pokazują, że szkło łatwiej ulega rozbiciu. Metalową pokrywę możemy wgnieść, ale jej nie rozbijemy. Z tego względu zapewnia ona większą odporność na różnego rodzaju przypadkowe zdarzenia, które mogą zdarzyć się w ogrodzie.

PAROWANIE – wpływa na grillowanie

Szyby w pokrywach grilli parują przy wysokich temperaturach, co może utrudniać monitorowanie procesu grillowania. Częste otwieranie pokrywy grilla w celu sprawdzenia potraw wpłynie na smak i jakość grillowania. Jak dobrze wiadomo, optymalne efekty osiąga się, grillując z zamkniętą pokrywą.

Dlaczego grill bez szyby w pokrywie będzie lepszym wyborem?

Dlaczego lepiej wybrać grilla bez szyby w pokrywie? Głównym powodem jest to, że szyba w pokrywie może zaburzać temperaturę. Nie ma lepszego sposobu na uzyskanie doskonałych efektów niż grillowanie z zamkniętą pokrywą grilla bez szyby. Grill bez szyby w pokrywie umożliwia lepsze krążenie powietrza i równomierniejsze rozprowadzanie ciepła wewnątrz urządzenia, co prowadzi do lepszych wyników w przygotowaniu potraw. Dodatkowo brak szyby ułatwia kontrolowanie temperatury i pozwala uniknąć zbierania się pary wodnej na powierzchni wewnętrznej pokrywy.

Grillując na urządzeniu bez szyby, unikniemy problemu stałego czyszczenia pokrywy. Zbieranie się brudu i tłuszczu na szybie może być z czasem bardzo dokuczliwe, a w dłuższej perspektywie może skutkować trwałym zabrudzeniem powierzchni grilla.

Aby posiłek z grilla był satysfakcjonujący, konieczne jest utrzymanie czystości szyby w pokrywie grilla. Zanieczyszczenia mogą bowiem wpłynąć na smak potraw. Regularne czyszczenie szyby różnymi detergentami pomoże zachować jej czystość, jednak warto pamiętać, że środki te zawierają substancje chemiczne, które mogą przeniknąć do przyrządzanych potraw.

Niezwykle istotne jest, aby regularnie sprawdzać szybę w pokrywie grilla pod kątem ewentualnych zarysowań. Widoczne uszkodzenia szyby mogą powodować bowiem niebezpieczne sytuacje np. pękanie pod wpływem wysokiej temperatury w trakcie grillowania. Z tego powodu zaleca się okresową wymianę szyby. Możliwe jest skorzystanie z profesjonalnych usług serwisowych lub samodzielna wymiana szyby.

Podsumowując, mimo różnych niedoskonałości, grille z szybami w pokrywach znów zyskują na popularności. Czy to rozwiązanie jest jednak efektywne, trwałe i czy się opłaca? To pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Wybór grilla ze szklaną szybą w pokrywie powinien zależeć od osobistych potrzeb i upodobań. My natomiast polecamy grille bez szyb, argumentując to lepszą estetyką, jakością, smakiem gotowanych potraw oraz długowiecznością urządzenia.

Przewiń do góry