Jak grillować zimą? - praktyczne wskazówki dla miłośników grillowania

Stwórz optymalne warunki - przygotuj miejsce do grillowania

Z roku na rok zima bywa coraz bardziej kapryśna. Śnieg potrafi mocno zaskoczyć i w jednej chwili pojawić się na ziemi w naprawdę sporej ilości. Biały puch pokrywający nasze ogrody i tarasy, zamarzający pod wpływem niskiej temperatury nie wpływa wprawdzie na smak przyrządzanych na ruszcie potraw, jednak znacznie utrudnia poruszanie się po ogrodowej kuchni i zmniejsza stabilność grilla. Zanim więc rozpoczniesz grillowanie, zadbaj o miejsce pod i wokół urządzenia. Pozbądź się śniegu zalegającego na tarasie oraz oblodzeń, które mogą powodować niebezpieczeństwo.  

Zadbaj o wydajność grilla – dobierz odpowiednią butlę z gazem

Osoby grillujące okazjonalnie lub te dopiero rozpoczynające swoją kulinarną przygodę z tym urządzeniem nie poświęcają zbyt dużo czasu na wybór butli. Nie ma w tym nic dziwnego. Butle gazowe propan – butan odpowiednie dla grilli Broil King dostępne są niemal na każdej stacji paliwowej. Temperatura panująca w 2 i 3 kwartale roku pozwala zaś na efektywne ich wykorzystanie. Nieco inaczej sprawa ma się w okresie zimowym. Temperatura wrzenia (a więc moment, w którym ciecz staje się gazem) butanu to jedynie -4°C. Jeśli temperatura otoczenia spadnie poniżej tej wartości, butan pozostanie na dnie butli, co znacznie zmniejszy jej wydajność. Grillując zimą, wybieraj więc butlę wypełnioną jedynie propanem.  

Więcej informacji o butlach znajdziesz w naszym poradniku

Bądź cierpliwy - poczekaj, aż grill zadziała z pełną mocą

Mróz i wiejący z różnych stron wiatr znacznie utrudniają funkcjonowanie podczas zimniejszych miesięcy. Warunki atmosferyczne nie bez znaczenia pozostają również podczas grillowania. Nie oznacza to jednak, że trzeba odłożyć na jakiś czas myśl o pysznych i aromatycznych potrawach prosto z rusztu. Wystarczy jedynie uzbroić się w odrobinę cierpliwości! Kluczowe jest odpowiednie rozgrzanie rusztu. Pamiętaj również o tym, że utrzymanie ciepła przez urządzenie w zimie jest nieco trudniejsze ze względu na panujące warunki atmosferyczne, przez co czas przygotowania dań na grillu wydłuża się. Dłuższe oczekiwanie na smaczne potrawy nie musi być jednak uciążliwe. Moment ten możesz bowiem wykorzystać na rozmowy z najbliższymi czy chwilę z książką.

Utrzymuj temperaturę - grilluj z zamkniętą pokrywą

Od dawna nie jest już tajemnicą, że niezależnie od pory roku warto grillować z zamkniętą pokrywą. Nie tylko zdecydowanie ułatwia to utrzymanie właściwej, koniecznej do przyrządzania potraw temperatury, ale przynosi również szereg innych korzyści. W zimie, ze względu na panujące mrozy jest to jeszcze istotniejsze. Kilka mocnych podmuchów wiatru może bowiem sprawić, że potrawy pozostaną niedopieczone. Pamiętaj więc o zamkniętej pokrywie i ogranicz do minimum jej otwieranie. 

Gdy grillujemy z zamkniętą pokrywą, potrawy pieką się nie tylko od dołu poprzez ciepło palników oraz rozgrzanych rusztów, ale również od góry przez ciepło rozgrzanej pokrywy i ciepło konwekcyjne. Doskonale obrazuje to przedstawiony schemat.

Grilluj bezpiecznie – niech mróz Cię nie pokona

Odpowiednie przygotowanie przestrzeni wokół urządzenia to jeszcze nie wszystko, co musisz zrobić, by grillować bezpieczne. Temperatura spadająca poniżej 0°C przyczynia się do powstawania lodu również na poszczególnych częściach grilla. Aby chronić dłonie nie tylko przed poparzeniem, ale również... odmrożeniem spowodowanym zetknięciem z zimnym metalem warto zaopatrzyć się w skórzane rękawice do grillowania. Z powodzeniem użyć możesz ich również do odśnieżania mniejszych powierzchni. Na czas grillowania zadbaj również o ciepłe ubranie i gorącą herbatę, czy inny napój, który pozwoli Ci się rozgrzać.

Decydując się na regularne zimowe grillowanie, pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu grilla po skorzystaniu z niego. Dobrze dobrany pokrowiec pozwoli ochronić urządzenie przed śniegiem, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu na przygotowanie go do ponownego użycia. Sprawdź, jaki pokrowiec kupić.

Jeszcze do niedawna grillowanie stanowiło doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu latem. Technologie, w które wyposażone są grille od Broil King oraz powyższe wskazówki sprawiają jednak, że ogromną przyjemność z przyrządzania ulubionych potraw na ruszcie czerpać można również zimą. Skorzystaj z naszych porad i dołącz do stale powiększającej się grupy zimowych miłośników grillowania!

Przewiń do góry