Piroliza grilla gazowego - czyszczenie przez wypalenie

Co to jest piroliza?

Analizę zagadnienia warto rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia. Piroliza z greckiego oznacza Pyro - ogień oraz lysis - rozpad. Jest to proces degradacji zachodzący pod wpływem wysokiej temperatury, przeprowadzony bez użycia tlenu i innych dodawanych reagentów, czyli np. środków chemicznych. Inne nazwy tego zjawiska to sucha destylacja lub destylacja rozkładowa. Z chemicznego punktu widzenia jest to rozpad złożonych związków do prostych form. Co ciekawe produkcja węgla drzewnego w retortach, tak jak to jest w Bieszczadach to właśnie proces suchej destylacji. W kontekście naszych grilli piroliza (wypalenie bądź przepalenie) jest procesem, podczas którego dochodzi do spalania tłuszczów oraz pozostałości jedzenia, w efekcie czego powstaje popiół. W zależności od intensywności użytkowania oraz tego, co grillowaliśmy, zajmuje ona od 10 do 20 minut. Ponadto jest ściśle powiązana z prawidłową konserwacją aromatyzerów i rusztów.

Jak prawidłowo przeprowadzić proces pirolizy ?

1. Pirolizę powinno przeprowadzać się po zakończonym grillowaniu, gdy urządzenie jest już rozgrzane. Przyśpiesza to cały proces oraz pozwala zaoszczędzić na gazie. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie możemy tego zrobić od razu, warto poświęcić 10-20 minut na przygotowanie urządzenia przed kolejnym grillowaniem.

Zalecamy jednak, aby wypalić grilla od razu, a następnie zakonserwować ruszty.
2. Zamykamy pokrywę oraz ustawiamy pokrętła na największą moc w pozycji POW-R-ZONE™. Grill rozgrzeje się do temperatury 300-350°C. Tłuszcz oraz pozostałości jedzenia zaczną się spalać. Wypalenie trwa około 10 - 20 minut, jego wizualnym rezultatem będzie widoczny biały dym.

3. Ustawiamy pokrętła w pozycji OFF, następnie otwieramy pokrywę i pozostawiamy na 3 minuty, aby ruszty się ochłodziły. Następnie przy pomocy szczotki z włosiem ze stali szlachetnej zmiatamy zwęglone pozostałości z rusztu górnego oraz rusztów głównych.

4. Kolejny krok to konserwacja rusztów, która polega na nałożeniu warstwy oleju roślinnego na ruszty. W tym celu należy posłużyć się rozpylaczem oleju lub pędzelkiem z silikonowym włosiem. Ważne jest, aby ruszt był gorący, dzięki czemu olej wejdzie w mikropory, tworząc warstwę chroniącą przed korozją oraz zmniejszy przywieranie jedzenia.

To bardzo ważne, aby ruszty konserwować po każdym grillowaniu.

5. Ostatnim etapem jest opróżnienie i wyczyszczenie rynny oraz tacki na tłuszcz. Czynność wykonujemy po każdym grillowaniu.

6. Raz w miesiącu należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie grilla. W tym celu realizujemy punkty 2, 3 oraz 5. Następnie za pomocą uchwytu wielofunkcyjnego wyciągamy ruszty i czyścimy aromatyzery przy pomocy szczotki z włosiem ze stali szlachetnej.

7. Kolejnym etapem jest oczyszczenie ścianek bocznych i dna piekarnika. Świetnie sprawdzi się uchwyt wielofunkcyjny lub szeroka szczotka z włosiem ze stali szlachetnej. Zgromadzony popiół i pył odkurzamy.

8. Ostatnim etapem jest konserwacja. Wkładamy aromatyzery i pokrywamy je warstwą tłuszczu roślinnego, a następnie tę samą czynność przeprowadzamy dla rusztów. W tym celu należy posłużyć się rozpylaczem oleju lub pędzelkiem z silikonowym włosiem.

Konstrukcja grilli gazowych Broil King umożliwia szybkie i łatwe czyszczenie jego wewnętrznych elementów poprzez wypalenie. Zdecydowanie nie zalecamy mycia takich elementów jak aromatyzery i ruszty w zmywarkach lub przy użyciu wody z detergentami, ponieważ mogą zawierać sól lub kwasy, które powodują korozję. Należy pamiętać o tym, że przeprowadzenie procesu wypalenia po każdym użyciu grilla, a następnie konserwacja rusztów oraz aromatyzerów, wpływa na ich żywotność oraz jakość serwowanych potraw.

Narzędzia do czyszczenia i konserwacji

Przewiń do góry