KONSERWACJA I CZYSZCZENIE GRILLA GAZOWEGO

Czyszczenie ogrodowego grilla gazowego oraz jego konserwację można podzielić na trzy typy:

 1. Regularne czyszczenie grilla gazowego oraz czyszczenie rusztu grilla po każdorazowym grillowaniu

 2. Okresowe czyszczenie grilla

 3. Roczna konserwacja grilla oraz sprawdzenie stanu technicznego elementów grilla gazowego


Regularne czyszczenie grilla gazowego oraz czyszczenie rusztu grilla po każdorazowym grillowaniu

Ogromną zaletą grilla gazowego jest szybkość z jaką grill gotowy jest do pracy. Z tego względu po zakończonym grillowaniu warto zainwestować kilka minut w wyczyszczenie rusztu w grillu, aby był gotowy do kolejnego grillowania. W tym celu po skończonym grillowaniu, zamknij pokrywę grilla i przekręć wsystkie pokrętła na pozycję POW-R-ZONE™. Grill rozgrzeje się do temperatury około 300°C - 350°C, tłuszcz ulegnie spaleniu, a wszystkie pozostałości na ruszcie i aromatyzerach zwęglą się. Średnio wypalanie trwa około 10 minut, ale czas ten będzie się różnił w zależności od tego co było grillowane. Oznaką tego, że wypalanie się zakończyło będzie brak unoszącego się białego dymu z grilla. Warto wypalić grilla zaraz po zakończonym grillowaniu, gdy urządzenie jest już rozgrzanie, w porównaniu do zimnego grilla. Dzięki temu będzie gotowy do kolejnego grillowania. (Istnieje również druga szkoła, która mówi o tym aby po grillowaniu zgasić grilla i pokryć ruszt olejem. Natomiast wypaleniem i wyczyszczeniem zająć się przed grillowaniem. Nie jestesmy zwolennikami tej metody bo jesteśmy zawsze głodni przed grillowaniem i nasza metoda lepiej konserwuje grilla, ponieważ nie pozostawia np. soli i kwasów wewnątrz urządzenia.)

Po wypaleniu otwórz grilla i pozostaw na 3 minuty, aby trochę ostygł. Używając szczotki z włosiem ze stali szlachetnej zmieć zwęglone pozostałości z rusztu i pokryj ruszt warstwą oleju. W tym celu użyj rozpylacza oleju lub pędzla z silikonowym włosiem. Warstwa oleju wpiecze się w ruszt zabezpieczając go przed korozją oraz tworząc nieprzywierającą powłokę na kolejne grillowanie. Jest to bardzo ważne, aby pokryć ruszt olejem po każdym grillowaniu. Pamiętaj aby pokryć ruszt olejem gdy jest gorący (temperatura około 100°C - 150°C), w ten sposób olej wpiecze się w mikro-pory rusztu. Ten sposób czyszczenia dotyczy wszystkich rusztów: żeliwnych, prętów ze stali szlachetnej oraz rusztów z odlewu ze stali szlachetnej.

Po każdym grillowaniu sprawdź czy tacka na tłuszcz oraz rynna umieszczone pod piekarnikiem nie wymaga opróżnienia. 

Tłuste plamy na półkach bocznych, panelu sterowania oraz innych elementach najelpiej usuwać przy pomocy preparatu do czyszczenia grilla, który świetnie odtłuszcza różne powierzchnie. 

W trosce o ruszt w grillu, pamiętaj o następujących zasadach:

 1. Po okresie przechowywania ponad 30 dni, umyj ruszta roztworem wody z płynem do mycia naczyń, a następnie wypłucz w wodzie i wysusz papierowym ręcznikiem. Nigdy nie pozostawiaj mokrych rusztów do wyschnięcia.

 2. Nie myj żeliwnych rusztów w zmywarce.

 3. Natychmiastowo po myciu, pokryj ruszty olejem spożywczym z wysokim punktem dymienia. Rozgrzewaj ruszta w grillu, z pokrętłami ustawionymi na minimum, przez 30 minut. Zalecane oleje:

  • olej z awokado-punktdymienia (260°C)

  • olej ryżowy-punktdymienia (255°C)

  • olej rzepakowy - punkt dymienia (204°C)

 4. Przed i po każdym użyciu, wyszczotkuj ruszta wysokiej jakości szczotką z włosiem ze stali szlachetnej (rekomendowane szczotki #64014, #65641, #65225, #64034). Pamiętaj również o konserwacji rusztów poprzez pokrycie ich olejem.

 5. Rozgrzewaj ruszta z pokrętłami ustawionymi w pozycji MEDIUM. Większa moc rozgrzewania może spowodować wypalenie się zabezpieczającej warstwy z oleju.

 6. Unikaj używania marynat bazujących na cukrze lub soli przed grillowaniem. Marynaty bazujące na cukrze stosuj pod koniec grillowania, a mięso przyprawiaj solą po ugrillowaniu.

 7. Używaj marynat bazujących na oleju. Unikaj marynat na bazie wody, która sprzyja korozji.

 8. Przed grillowaniem pokryj potrawy cienką warstwą oleju.

 9. Regularnie obracaj ruszty aby wykorzystywać je z obu stron.

 10. Upewnij się, że powierzchnia rusztów zawsze pokryta jest warstwą oleju. W ten sposób zapobiegniesz rdzewieniu oraz stworzysz nieprzywierającą powłokę.

 11. W przypadku pojawienia się rdzy, wypal ruszty w wysokiej temperaturze (pyroliza), wyczyść je za pomocą szczotki z włosiem ze stali szlachetnej, umyj, wysusz i pokryj obficie olejem. Podczas długiego czasu niekorzystania z grilla, zakonserwuj ruszta pokrywając je olejem oraz przechowuj w suchym miejscu. Możesz je owinąć w papier do pieczenia. Po długim okresie nieużywania wypal, umyj, wysusz ruszta ręcznikiem papierowym oraz pokryj olejem z wysokim punktem dymienia.


Okresowe czyszczenie grilla

Używając grila gazowego ważne jest, aby dokładnie wyczyścić urządzenie raz na miesiąc w celu zapewnienia oryginalnej wydajności. W tym celu rozgrzej grilla z zamkniętą pokrywą oraz wszystkimi pokrętłami w pozycji POW-R-ZONE™ do temperatury około 300°C - 350°C. Tłuszcz ulegnie spaleniu, a wszystkie pozostałości na ruszcie i aromatyzerach zwęglą się. Zaczekaj aż grill ostygnie. Przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej ściągnij pozostałości z rusztu.

Następnie używając uniwersalnego uchwyt #60745 wyciągnij ruszty z grilla.

Na aromatyzerach Flav-R-Wave™ prawdopodobnie znajduje się popiół oraz inne zanieczyszczenia. Można je odkurzyć, a nastepnie wyczyścić szczotką z włosiem ze stali szlachetnej. Możesz je również wyczyścić szpachelką z zestawu do czyszczenia grilla #65900. Nalot rdzy na aromatyzerach jest normalny i nie wpływa na wydajność grilla. W przypadku gdy aromatyzery Flav-R-Wave™ posiadają ślady korozji perforacyjnej (dziury), trzeba je wymienić na nowe. 

Po wyczyszczeniu aromatyzerów i ponownym odkurzeniu, należy je wyciągnąć z grilla i przejść do czyszczenia dna piekarnika. Wypalając grilla wielkorotnie, zwęglone cząstki jedzenia spadają na dno piekarnika gdzie zbiera się popiół. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania grilla należy je wyczyścić. 

Używając uchwytu wielofunkcyjnego lub szpachelki z zestawu narzędzi do czyszczenia grilla należy zeskrobać osad z tłuszczu oraz węgla ze ścianek grilla oraz dna piekarnika. Zeskrobane kawałki najłatwiej odkurzyć lub zmieść za pomocą miotełki i szufelki z zestawu narzędzi do czyszczenia grilla. W celu ułatwienia czyszczenia piekarnika, można wyjąć z grilla palniki. 

Ostatnim elementem jest wysunięcie z boku rynny na tłuszcz wraz z tacką na tłusz umieszczoną pod piekarnikiem z boku grilla, a następnie wyczyszczenie tych elementów. 

Roczna konserwacja grilla oraz sprawdzenie stanu technicznego elementów grilla gazowego 

Coroczną konserwację grilla najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu lub na jego końcu, aby być w pełnej gotowości kiedy pojawi się pierwszy ciepły dzień oraz ochota na danie z grilla. Coroczna konserwacja grilla gazowego różni się od okresowej sprawdzeniem stanu technicznego urządzenia. 

W trakcje corocznego czyszczenia grilla należy sprawdzić czy palniki nie posiadają pęknięć oraz czy funkcjąnują prawidłowo. Sprawdź czy otwory po obu stronach palnika nie są zatkane, np. tłuszczem bądź owad nie postanowił opleść ich pajęczyną. Wnętrze palnika najłatwiej wyczyścić przy pomocy specjalnej szczotki do palników. Palniki grilla z zewnątrz można również wyczyścić szczotką z włosiem ze stali szlachetnej. W grillu należy sprawdzić czy listwy zamocowane z przodu grilla przy palnikach nie posiadają śladów korozji perforacyjnej i czy zapalarka palników działa prawidłowo. Częstym rozwiązaniem braku iskry jest wymiana baterii.