Czy ruszty żeliwne i aromatyzery można myć w zmywarce?

Ruszty żeliwne w grillu ogrodowym wykonane są z materiału, który doskonale utrzymuje temperaturę i oddaje ją potrawom. Natomiast, jeżeli nie jest konserwowany (czyszczony i oliwiony) rdzewieje. Ruszty żeliwne Broil King pokryte są spiekiem ceramiczny (zwaym też emalią porcelanową), który zabezpiecza je przed rdzewieniem. Powłoka ta nie może być szczelna ponieważ popękałaby, gdy ruszt rozszerza się i kurczy wraz ze wzrostem i spadkiem temperatury. Porowatość powłoki ceramicznej powoduje, że wilgoć oraz woda mogą wniknąć w ruszt i powodować rdzewienie. Naturalny proces chamiczny żelaza.

Nie wolno myć rusztów żeliwnych oraz aromatyzerów w zmywarce, myjką ciśnieniową (zwaną też Karcherem), piaskować oraz myć silnymi środkami chemicznymi. 

Może to spowodować rdzewienie, zniszczenie powłoki ceramicznej, odpryski powłoki ceramicznej, wniknięcie w ruszt chemii oraz utratę gwarancji. 

Co ciekawe, mycie rusztów jest nieefektywnym sposobem czyszczenia, ponieważ zmywarka nie jest w stanie umyć głęboko zapieczonego tłuszczu na chropowatej powierzchni. Nie wierzysz? Jeżeli posiadasz grilla z serii Baron™, Crown™, Crwon™ Classic, Regal™, Imperial™ włóż górną półkę do zmywarki i zobaczsz, że nie jest w stanie jej umyć.

Jak konserwować i czyścić grilla gazowego

Jakim olejem konserwować ruszt

Ruszty, aromatyzery i palniki są częściami grill gazowego, które się zużywają  tak jak klocki hamulcowe w samochodzie. Można przedłużyć ich żywotność dbając o te elementy. Pamiętaj aby pokryć ruszt olejem przed i po grillowaniu. Szczególnie po grillowaniu w wysokiej temperaturze, która mogła wypalić warstwę zabezpieczającą. 

Wróć do listy
Przewiń do góry