Szczotka do czyszczenia grilla

Szczotka do czyszczenia grilla jest jednym z najbardziej podstawowych oraz potrzebnych akcesoriów dla posiadaczy ogrodowego grilla gazowego. W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiednią szczotkę do czyszczenia, o różnicach między dostępnymi szczotkami oraz innymi detalami, które mają znaczenie. 

Wypalanie grilla

Ruszt należy wyczyścić po każdorazowym grillowaniu, niejednokrotnie nawet w trakcie grillowania. W celu zrobienia tego prawidłowo rozgrzej grilla z pokrętłami ustawionymi w pozycji maksymalnej przez 10 minut, z zamkniętą pokrywą, w celu wypalenia pozostałości mięsa, warzyw i tłuszczu z rusztów oraz aromatyzerów. Po wypaleniu grilla należy zmieść resztki przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Takie włosie zapewnia łatwe czyszczenie, nie uszkodzi powłoki z emali porcelanowej na ruszcie żeliwnym oraz jest wytrzymałe. Nie zapomnij o pokryciu rusztów olejem z wysokim punktem dymienia w celu ich odpowiedniej konserwacji.

Wybór szczotki

Jest kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę wybierając nową szczotkę do czyszczenia grilla.

1. Długa rękojeść

Bardzo ważne jest aby szczotka posiadała długą rękojeść. W ten sposób zabezpieczymy się prze oparzeniem, jednocześnie nie będzie trzeba długo czekać na ostygnięcie rusztu. Ułatwia to również czyszczenie rusztów na samym końcu, gdzie niejednokrotnie dostęp jest utrudniony. ​

​2. Gęste włosie

Gęste włosie powoduje, że wyczyszczenie grilla to zaledwie kilka pociągnięć szczotką. Włosie szczotki nie powinno być zbyt cieńskie, ponieważ metalowe druciki będą się z łatwością wyłamywać. 

3. Szczotka z chlapaczem

Wybrane szczotki Broil King, takie jak szczotka Imperial, szczotka Baron oraz drewniana szczotka posiadają sylikonowy chlapacz. Dzięki niemu pociągając szczotkę do siebie nie pobrudzisz się odpruskującym tłuszczem i nie ubrudzisz ubrań trudnymi do usunięcia plamami. 

4. Kształt 

Najbardzie popularne są szczotki z prostokątną powierzchnią do czyszczenia oraz różnego rodzaju szczotki kolbowe, zwane również cylindrycznymi. 

Szczotki z prostokątną powierzchnią są doskonałe do codziennego użytkowania. Dzięki dużej powierzchni w zaledwie kilka pociągnięć czyszczą ruszt. Trudniej jest nimi doczyścić trudno dostępne zakamarki grilla. 

Aby doczyścić te miejsca, najlepiej użyć szczotki kolbowej, którą można czyścić ruszt pod kątem 90 stopni i łatwiej jest nią dotrzeć do trudniej dostępnych zakamarków. 

Z tego względu najlepiej posiadać 2 szczotki do czyszczenia grilla. 

Naszą rekomendacją jest szczotka Imperial, posiadająca możliwość wymiany głowicy jak się zużyje. Kupując szczotkę otrzymujesz szczotkę oraz dodatkową głowicę. 

5. Bez drapaka

Na rynku występuje wiele szczotek z drapakiem na końcu. Nie są to dobre szczotki, ponieważ wiele osób używa ostrego drapaka do czyszczenia rusztu, rysując i zrywając zabezpieczającą powłokę z emalii porcelanowej znajdującej się na ruszcie. 

6. Wygodna rękojeść

Warto wziąć nową szczotkę do dłoni i upewnić się, że jest wygona w trzymaniu oraz posiada uchwyt do odwieszania na grillu. 

Kiedy wymienić szczotkę?

Szczotka do rusztów jest jak szczotka do zębów. Należy ją okresowo wymieniać, aby zapewnić higienę grilla, łatwość czyszczenia (szczotka z dużą zawartością tłuszczu gorzej czyści) oraz zapobiec łamaniu się włosów. Okres po jakim należy wymienić szczotkę zależy od częstości grillowania oraz sposobu w jaki czyścimy grilla. Jeżeli nie wypalimy grilla odpowiednio, szczotka, nabierze więcej tłuszczu, szybciej się zabrudzi i będzie wymagała szybszej wymiany. Zwęglając pozostałości na ruszcie, szczotka nie zabrudzi się i będzie nam dłużej służyć. Zakładając prawidłowe czyszczenie grilla zalecamy wymianę szczotki co 2 lata. 

Bezpieczeństwo

Włosie we wszystkich szczotkach Broil King® jest testowane pod względem wytrzymałości. Testujemy grupy włosia pod względem wypadania, w tak zwanym "pull-test". Stosujemy rygorystyczne obciążenie 6,8 kg, aby upewnić się, że włosy ze szczotki nie będą wypadać. Natomiast ze względu na fakt, że są to druty stali szlachetnej, mogą się złamać w skutek wielokrotnego zginania. Tak jak każdy drut, jeżeli jest wystarczająco dużo razy wygięty ulegnie złamaniu, pomimo optymalnie dobranej grupości drutów oraz specyfikacji stali szlachetnej. Z tego względu ZAWSZE zalecamy sprawdzić czy na ruszcie nie znajdują się pozostałości szczotki. W przypadku czystego grilla nigdy nie będzie to problemem.

 

Kup szczotkę Broil King

 

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c.
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Griluj i Gotuj s.c. ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.