Majowe grillowanie

Otwarcie sezonu grillowego

1. Sprawdź stan swojego grilla gazowego

sezon grillowy otwierasz wraz z przedłużonym weekendem, nie zapomnij sprawdzić w jakim stanie jest Twój grill. Jak przygotować go do nowego sezonu? Jeżeli starannie zabezpieczyłeś urządzenie po sezonie, wyczyściłeś i zakonserwowałeś ruszty, duża część pracy została już wykonana. Teraz wystarczy jedynie przepalić grilla a ruszty oczyścić za pomocą szczotki do czyszczenia rusztu. Nie zapomnij umyć urządzenia z zewnątrz. Poza kwestiami estetyki i prezencji Twojego grilla ogrodowego, nie chciałbyś aby resztki kurzu przedostawały się do grillowanych potraw. 

Drugi wariant jest trochę mniej optymistyczny. Ściągasz pokrowiec ze swojego grilla, otwierasz pokrywę i z zaskoczeniem stwierdzasz, że proces konserwacji i czyszczenia został pominięty? To jeszcze nie powód do stresu, masz jeszcze chwilę czasu aby odpowiednio zadbać o swój grill gazowy. Poniżej przedstawiam szczegółową instrukcję, jak wyczyścić sprzęt:

Czyszczenie grilla gazowego

2. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość gazu

Tak jak już wspominałam, w tym roku kalendarz nas rozpieszcza i czasu na odpoczynek, jak i grillowanie w ogrodzie, będziemy mieli znacznie więcej. Znajdź butlę z gazem, którą zabezpieczyłeś na zimę oraz oceń zawartość gazu. Nawet jeśli uważasz, że ilość, która została jest wystarczająca na grillowanie w majówkę, które przewidziałeś, zaopatrz się w dodatkową, zapasową butle. Nie ma nic bardziej frustrującego niż brak paliwa dla Twojego grilla. I to w środku grillowania pięknego steka! Sezon na grillowanie dopiero się zaczyna, dlatego nie musisz martwić się, że nie zużyjesz kolejnej butli. Warto mieć dodatkowe zabezpieczenie i zdjąć niepotrzebny stres z głowy już na starcie. 

3. Odpal swojego grilla

Pierwsze odpalenie grilla potrzebne jest już na poziomie czyszczenia / przygotowania grilla do pierwszego grillowania po zimie. Nie zwlekaj jednak z tym aż do majówki, do grilla ze znajomymi. Warto wcześniej uruchomić grill gazowy aby mieć pewność, że wszystko działa jak należy. Jeśli zanotujesz jakikolwiek problem ze swoim urządzeniem, jest to naprawdę ostatni moment, aby skontaktować się z naszym działem technicznym. Nie dopuść do sytuacji aby jakikolwiek aspekt techniczny przeszkodził Ci, aby otworzyć bez przeszkód nowy sezon na grilla.

4. Wyciągnij akcesoria

Otwierasz półki i szafki w swoim grillu ogrodowym i stwierdzasz, że nie ma tam żadnych akcesoriów? W panice zaczynasz przeszukiwać cały dom, grillowanie się opóźnia a Ty zamiast czerpać radość z urlopu zaczynasz chodzić zły i sfrustrowany. Stop. Grillowanie to przyjemność i czas, który możesz spędzić z rodziną i przyjaciółmi. Nie pozwól aby takie drobnostki zepsuły Ci humor, dlatego wcześniej zadbaj o to, aby poszukać i przygotować wszystkie niezbędne do grillowania akcesoria. W Twoim podstawowym wyposażeniu powinny się znaleźć: szczypce do grillowania, łopatka do podnoszenia i obracania potraw, silikonowy pędzelek do nawilżania mięsa oraz nakładania marynat, szczotka do czyszczenia grilla, rozpylacz oleju, termometr oraz łatwa w czyszczeniu, silikonowa rękawica, konieczna aby uniknąć poparzeń. Jeśli posiadasz grilla gazowego z rożnem, do tej listy zalicza się także brytfanna.

Jeśli borykasz się z ciągłym gubieniem akcesoriów i marzysz o tym, aby mieć wszystko w jednym miejscu, przyjrzyj się bliżej zestawowi do grillowania Porta-Chef. Znajdują się tam absolutnie niezbędne narzędzia do przygotowania potraw z grilla – wliczając w to deskę do krojenia, nóż czy pojemnik do zamarynowania mięsa. Wszystkie akcesoria są zamykane w pudełku, które bez problemu mieści się pod pokrywą grilla. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem:

Co przygotować na grilla

5. Zaplanuj posiłki

Choć tradycyjne kiełbaski z grilla czy karkówka są chętnie konsumowane zwłaszcza przez męskie grono i nieodzownie kojarzą się nam z grillowaniem oraz smakiem grilla, co przygotować z myślą o płci pięknej, a także o dzieciach? Kobiety chętnie sięgną po lżejsze mięso na grilla, przygotowanie musi jednak obejmować jego właściwe przyrządzenie. Idealnym pomysłem są pieczone udka, które w łatwy sposób przyrządzisz wykorzystując wieszak na podudzia. Udka zawieszone na wieszaku upieką się równomiernie z każdej strony, tworząc chrupiącą skorupkę z zewnątrz, jednocześnie gwarantując miękkie mięsko w środku. Do zamarynowania udek możesz użyć sosu bbq, musztardy czy miodu. Poniżej podajemy przepis na wyjątkową marynatę, którą zaskoczysz nawet największych smakoszy drobiu.

 

MARYNATA DO UDEK Z KURCZAKA

 

SKŁADNIKI

8 łyżek oliwy

1 łyżeczka soli

½ łyżeczki pieprzu

½ łyżeczki papryki

½ łyżeczki kminku

¼ łyżeczki pieprzu cayenne

2 czosnki przeciśnięty przez praskę

3 łyżki posiekanej cebuli 

posiekana świeża pietruszka

350 ml piwa

 

PRZYGOTOWANIE

  1. Zmieszaj sól, pieprz, paprykę, kminek oraz pieprz cayenne razem a następnie wlej oliwę. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną cebulę oraz świeżą pietruszkę. Zmieszaj wszystko dokładnie za pomocą widelca. Powoli i stopniowo wlewaj piwo, nie pieniąc zbytnio całej marynaty.
  2. Włóż udka z kurczaka do zamykanej na zip torebki (np. torebki z IKEA) a kolejno zalej udka przygotowaną marynatą. Przed zamknięciem torebki usuń z środka tak dużo powietrza, jak to możliwe. Obracaj torebkę ze strony na stronę, upewniając się, że każde udko zostało dokładnie obtoczone w marynacie.
  3. Ułóż torbę na płaskiej powierzchni i włóż do lodówki na co najmniej godzinę. Jeśli masz taką możliwość, zostaw udka w lodówce na całą noc, przewracając torbę na drugą stronę co parę godzin. 

 

 

Dla dzieci rozważ przygotowanie czegoś specjalnego, co można szybko zjeść, nie odrywając najmłodszych od zabawy na zbyt długi czas bądź z łatwością podzielić. Co z grilla sprawdzi się najlepiej? Idealną propozycją są uwielbiane przez dzieci szaszłyki, zarówno te drobiowe, jak i wołowe. Szaszłyki przygotujesz używając zestawu do szaszłyków Broil King. Szaszłyki są super rozwiązaniem, aby nasze pociechy zjadły pełnowartościowy posiłek, zawierający także warzywa. W ramach deseru możesz pomyśleć o przygotowaniu deseru z grilla, np. pieczonego banana. Możesz je podać z lodami waniliowymi bądź po prostu dodać do nich miodu. Dzieci z pewnością będą zachwycone jeśli banany posmarujesz odrobiną nutelli.

6. Pamiętaj o dodatkach

Majowy grill to nie tylko mięso, choć oczywiście jest jego podstawowym składnikiem. Jak przygotować potrawy na grilla będące pełnowartościowym posiłkiem? Przede wszystkim zadbaj, aby na stole pojawiły się także dodatki. Świetnym rozwiązaniem na węglowodany są pieczone ziemniaki bądź bataty. W obu przypadkach sposób przygotowania wygląda tak samo. Wystarczyć wrzucić je na ruszt w całości, w mundurkach i grillować do czasu aż będą miękkie w środku. Aby uzyskać efekt pieczonych w ognisku ziemniaków czy batatów, zawiń je w folie aluminiową. Takie sposoby przyrządzenia zapewnia całą paletę wartości odżywczych, których nie uzyskamy przygotowując bataty czy ziemniaki w jakikolwiek inny sposób. Węglowodany podajemy przekrojone na pół z dodatkiem masła oraz, w przypadku ziemniaków, soli. Przed podaniem możemy, ale nie musimy, zdjąć skórkę, która bardzo ładnie będzie odchodzić. Kolejną kwestią są warzywa. Możemy zaserwować zarówno grillowane warzywa, jak i świeże, wiosenno-letnie sałatki. Bardzo dobrze sprawdzają się pokrojone w plasterki cukinia, bakłażan czy papryka. Można je przygotować wrzucając posiekane warzywa prosto na ruszt bądź grillując je w brytfannie perforowanej. Maj to też czas na szparagi, które możesz ugrillować na różne sposoby. Najprostszym z nich jest ugrillowanie szparagów na ruszcie w pozycji rynienkowej bądź na dwustronnej płycie żeliwnej do grilla. Możesz także zawinąć je w folie aluminiową, dodając do środka odrobinę masła. Następnie możesz ich użyć jako składnik sałatki bądź podać osobno, posypując świeżo startym parmezanem oraz kroplą oliwy. 

 

Więcej informacji na temat warzyw z grilla znajdziesz tutaj:

 

Warzywa z grilla

 

Do ciężkich mięs, typu steki, idealnie sprawdzają się świeże, lekkie sałatki. Wystarczy dowolna sałata, najlepiej rukola bądź roszponka, przekrojone na pół pomidorki koktajlowe, garść orzechów i parę truskawek. Wszystko polewamy oliwą oraz wedle preferencji octem balsamicznym bądź octem smakowym, np. figowym.

Jeśli szukasz czegoś typowego do kiełbasek bądź karkówki, spróbuj sałatki przygotowanej na bazie jogurtu. Można skomponować ją z czerwonej fasoli, ogórków kiszonych, czosnku oraz świeżego koperku. 

7. Spędź czas z rodziną i przyjaciółmi

Majówka to przede wszystkim czas, który możesz poświęcić na grill ze znajomymi lub rodziną. Wykorzystaj go dobrze zacieśniając relację i ucząc się nowych rzeczy. Może jest to super okazja aby pokazać synowi jakieś triki związane z grillowaniem? Bądź nauczyć znajomego nowej techniki grillowania? Popisową, robiącą duże wrażenie sztuczką jest diamentowy wzór, uzyskiwany nie tylko na mięsie, ale również na grillowanych warzywach czy przygotowywanych na ruszcie rybach. Poniżej link, w którym, na przykładzie steka, dowiesz się jak uzyskać idealną kartkę na grillowanych potrawach.

Przewiń do góry