Pizza z grilla – odkryj tajniki pieczenia na kamieniu

Kamień do pizzy – sekret pizzy premium prosto z grilla

Osiągnięcie perfekcji w wypiekaniu pizzy to kwestia nie tylko krótkiego czasu oraz wysokiej temperatury, co bez problemu zapewniają grille Broil King. Kluczowym dodatkiem, który sprawia, że pizza z grilla smakuje tak wyśmienicie, jest kamień do pizzy. Doskonale imituje on tradycyjny ceglany piec do pizzy, akumulując i równomiernie rozprowadzając ciepło, dzięki czemu spód od pizzy jest idealnie przypieczony i nie przywiera do kamienia. Co więcej, kamień do pizzy można wykorzystać także do przygotowania innych wypieków na grillu, takich jak ciasteczka, chałki, chleb, bagietki, bułeczki czy tarty, dodając im wyjątkowego aromatu i chrupkości. 

Poznaj kamienie do pizzy znajdujące się w ofercie Broil King
Prostokątny, dwustronny kamień do pizzy od Broil King to przełom w przygotowaniu i pieczeniu tego włoskiego dania. Zaprojektowany został z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni grillowej oraz uzyskaniu jak najwięcej ciepła z palników. Może zastąpić dwa ruszty w dowolnym modelu Baron lub Crown. Doskonale układa się również na odwróconych rusztach ze stali szlachetnej w grillach Imperial i Regal. W innych grillach od Broil King (Signet, Monarch, Royal, Gem, Porta-Chef, BK) można umieścić go bezpośrednio na ruszcie, po uprzednim odwróceniu o 90°. Dwustronny kamień do pizzy kompatybilny jest z piecem do pizzy 69900. Razem tworzą idealne połączenie, które zatrzymuje ciepło i kieruje je bezpośrednio na spód, co pozwala na szybkie roztopienie sera i przygotowanie wyjątkowo smacznej pizzy w zaledwie kilka chwil!
Największy w ofercie Broil King kamień do grillowania o średnicy 38 cm wykonany z szamotu. Doskonale sprawdza się na grillu węglowym Broil King Keg. Można używać go jednak również na grillu gazowym* czy grillu na pellet. Jego wyjątkowa grubość 1,9 cm pozwala doskonale utrzymać i rozprowadzić ciepło sprawiając, że pizza zawsze wyjdzie idealnie chrupiąca. Oprócz doskonałej pizzy na kamieniu przyrządzić można ciasteczka, podpłomyki, chleb czy pity.
*Kamień jest za duży do grilli z serii Gem, Royal i Monarch. W grillach z serii Signet z zestawem rożna 390 kamień mieści się po wyjęciu palnika rożna, w grillach bez rożna 340 i 320 kamień się mieści.

Kamień do pizzy 98154

W grillach, w których nie zmieści się większy kamień do grillowania, warto postawić na ten o średnicy 33 centymetry. On również niezwykle szybko się nagrzewa i doskonale oddaje ciepło. Pasuje do modeli Gem i Porta-Chef (po prawej lub lewej stronie rusztu, nie na środku), Royal, Monarch i Signet oraz większych.

 

Kamień do pizzy z łopatą to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób szukających kompletnego zestawu do robienia pizzy. Zawiera klasyczną drewnianą łopatę do przenoszenia. Kamień osadzony jest w pierścieniu ze stali nierdzewnej zawierającym dwa duże uchwyty do przenoszenia. Gotową pizzę zaserwować można więc bezpośrednio na stół. Wyższy rant z tyłu znacznie ułatwia ściąganie pizzy z kamienia za pomocą łopaty. Kamień i pierścień można łatwo rozdzielić w celu wyczyszczenia. Zestaw ten, ze względu na swoją kompleksowość, stanowi również idealną propozycję prezentu dla miłośników grillowania, którzy cenią sobie wyjątkowy smak pizzy.


Pizza z grilla – jak ją upiec?

Dzięki wysokim temperaturom, które w krótkiej chwili osiągają grille Broil King oraz doskonałemu rozprowadzaniu ciepła przez kamień, pizza na grillu piecze się w mgnieniu oka!
Pierwszy krok to rozgrzanie grilla. Pamiętaj jednak, że kamień do pizzy również wymaga nagrzania (tak jak i piec, jeśli używasz go razem z kamieniem). Zanim więc ustawisz pokrętła na maksymalną moc umieść akcesoria w odpowiednim miejscu. Gdy kamień będzie już dobrze nagrzany połóż na nim pizzę. Łatwo zrobisz to za pomocą stalowej łopaty od Broil King. Przed ułożeniem ciasta warto posypać ją odrobiną mąki lub podsypki pod pizzę. Pizza będzie gotowa już po około 5 minutach. Pamiętaj jednak, by nie sugerować się tym w 100% procentach, tylko dostosować czas pieczenia do grubości ciasta oraz własnych preferencji smakowych, co jakiś czas kontrolując efekty.

💡 Podczas pieczenia pizzy można użyć również palnika rożna (w grillach, które zostały w niego wyposażone). Dodatkowy tylny palnik pozwala uzyskać jeszcze większą chrupkość. Należy jednak pamiętać, by obrócić pizzę na kamieniu w trakcie grillowania, w celu równomiernego wypieczenia i uniknięcia przypalenia. 

Gotową pizzę z łatwością pokroisz na kawałki za pomocą noża do krojenia. 

Jak czyścić kamień do pizzy?

Aby Twoja pizza z grilla zawsze smakowała wyśmienicie, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja kamienia do pizzy. Ze względu na swoją porowatość kamienie od Broil King nie powinny być myte za pomocą detergentów, gdyż mogą wchłonąć substancje, które negatywnie wpłyną na ich działanie. Bardzo istotne jest również to, że kamienie są podatne na wahania temperatury (pod wpływem dużych skoków mogą nawet popękać), ważne jest więc by ich unikać. W tym celu zawsze rozgrzewaj i pozwól ostygnąć kamieniowi razem z grillem. Przypalone pozostałości po pizzy najłatwiej usuwać za pomocą nożyka czy kamyka szamotowego zaraz po grillowaniu. Możesz także opłukać kamień pod bieżącą wodą, ale pamiętaj o ostrożności i konieczności pozostawienia go na kilka dni do wyschnięcia.

Kamienie do pizzy oraz piec otwierają drzwi do świata doskonałych smaków i aromatów, jakie oferuje pizza z grilla. Dzięki tym akcesoriom każda pizza zyskuje niebywałą chrupkość i głębię smaku, która jest trudna do osiągnięcia w tradycyjnych warunkach. Zdecydowanie warto cieszyć się każdą chwilą spędzoną przy grillu, eksperymentując z różnorodnością przepisów i czerpiąc radość z każdego kęsa doskonale wypieczonej pizzy.


Przepis na pizzę z grilla – zainspiruj się!

Przewiń do góry