PGT - Palniki Dual-Tube™ rozdział IV

Osoby które kiedykolwiek miały styczność z grillowaniem, doskonale wiedzą jak ważne jest równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz grilla oraz odpowiednie rozgrzanie rusztu. Nie tylko ułatwia to cały proces przygotowywania dań z grilla, ale także sprawia, że potrawy przygotowywane zarówno z przodu jak i z tyłu rusztu będą przyrządzone tak samo i to w tym samym czasie. Największą przeszkodą producentów grilli w zapewnieniu komfortu przygotowania wielu dań jednocześnie oraz uzyskania porządnych do tego warunków jest fizyka.

Gaz wstrzyknięty pod ciśnieniem 37 mbar przez mały otwór dyszy, w zaworze o średnicy mniej więcej 0,52 mm (średnica dysz różni się wielkością w zależności od modelu) rozprzestrzenia się wewnątrz palnika. Tak jak w przypadku miotacza ognia, na samym początku gaz nie wymiesza się z powietrzem i nie ulegnie spaleniu. Im dalej od końcówki broni tym uzyskujemy większy płomień, ponieważ doszło do powstania lepszej mieszanki gazu propan-butan lub propanu z tlenem. 

Dlatego inżynierowie Broil King projektując palniki do grilli wybrali droższe rozwiązania mające na celu optymalne wymieszanie gazu z tlenem na całej długości palnika. Mając to na uwadze, dodali wewnątrz palnika drugą rurkę z otworami na początku palnika. Ten prozaicznie prosty zabieg wprowadza  gaz w turbulencję, dzięki czemu ciśnienie gazu na całej długości palnika wyrównuje się a mieszanka jest jednolita. W rezultacie wysokość płomienia jest taka sama na całej długości palnika. Stąd nazwa Dual-Tube™, tłumacząc na język polski, podwójna rurka. Technologia ta została opatentowana, co oznacza, że grille Broil King są jedynymi urządzeniami na rynku wykorzystującymi tą technologię. Drugą decyzją inżynierów mającą na celu ulepszenie równomierności płomienia na całej długości palnika było wybranie dużego przekroju palnika. Średnica 32 mm powoduje, że tak jak w miotaczu ognia, gaz zasilający dokładnie miesza się z tlenem. 

(Palnik na zdjęciu został rozcięty w celu pokazania wewnętrznej tuby)

Podsumowując, wprowadzając technologię podwójnych rurek Dual-Tube™ oraz zwiększając średnicę palnika zapewniliśmy równomierne ciśnienie wewnątrz palnika oraz odpowiednią mieszankę gazu z tlenem. Co za tym idzie wysokość płomienia na całej długości palnika jest identyczna, a aromatyzery i ruszt w grillu uzyskują pożądana temperaturę na całej głębokości piekarnika. 

Palniki Dual-Tube™ posiadają otwory, w których powstają płomienie po obu stronach, zapewniając równomierne rozprowadzenie ciepła, od prawej do lewej strony grilla. Tak więc trzy palnikowy Monarch™ posiada aż sześć rzędów płomieni. Z tego względu porównywanie grilli pod względem ilości palników nie jest dobrym pomysłem.

Duża średnica palnika, rurka w rurce oraz otwory po obu stronach palnika powodują, że palniki w grillu gazowym Broil King równomiernie rozprowadzają temperaturę, którą możesz precyzyjnie kontrolować przy użyciu zaworów Linear-Flow™ i pokręteł 180° Sensi-Touch™. 

Ostatnim wyróżnikiem palników Dual-Tube™ jest materiał z którego są wykonane. Stal szlachetna, czyni je odpornymi na duże skoki temperatur oraz kwasy grillowanych potraw. Palniki rozgrzewają sie do temperatury nawet 600° i wychładzają do 25° w przeciągu kilku minut. Grubość ścianki 1,2 mm powoduje, że będą funkcjonowały prawidłowo przez wiele lat. Jesteśmy tak pewni naszych palników Dual-Tube™, że oferujemy na nie 10 lat gwarancji. 

Nie wszystkie palniki w grillach Broil King są takie same, z tego względu zawsze szukaj grilli z palnikami Dual-Tube™. Palniki tubowe wykorzystywane w grillach z serii Crown™, Cart™, Royal™, Gem™ oraz Porta-Chef™ nie posiadają technologii Dual-Tube, ich średnica jest o 20% mniejsza (porównując, technologia Dual-Tube™  zapewnia 32 mm średnicy, podczas gdy pojedyncza rurka, 25.5 mm), okres gwarancyjny jest 5 lat krótszy, a waga, ze względu na średnicę oraz grubość ścianki, o 44% niższa. Natomiast palniki w tańszych modelach Broil King bez palników Dual-Tube™ również posiadają otwory po obu stronach a ich średnica jest większa od większości dostępnych na rynku urządzeń. Ma to istotne znaczenie ponieważ wpływa na wyrównanie wysokości płomienia na całej długości palnika.

 

PGT - Performance grilling technology czyli wydajny system grillowania stworzony przez Broil King to pięć kluczowych rozwiązań technologicznych które wpływają na wydajność grillowania oraz smak uzyskany na grillu. Dowiedz się więcej o każdym z nich:

Przewiń do góry