PGT - Zawory Linear-Flow™ i pokrętła Sensi-Touch™ rozdział V

W procesie grillowania bardzo ważnym aspektem jest kontrola płomienia, który wpływa na temperaturę oraz ciepło wewnątrz urządzenia. Na tarasie jest to jeszcze ważniejsze niż w kuchni, ponieważ na temperaturę w grillu wpływa o wiele więcej czynników zewnętrznych jak wiatr, temperatura powietrza, a czasami niestety deszcz.

Z tego względu grille gazowe Broil King wyposażone są w zawory Linar-Flow™ oraz pokrętła 180° Sensi-Touch™. Zawory ukryte pod panelem sterowania rozprowadzają gaz do palników i regulują przepływ gazu. Większa ilość gazu powoduje wyższą temperaturę, mniejsza analogicznie niższą. 

Trudność polega na tym, że zwiększenie otworu zaworu gazu nie powoduje wprost proporcjonalnego podniesienia temperatury. Z tego względu zawory muszą zostać precyzyjnie wykalibrowane do każdego z grilli, aby w miarę przekręcania pokrętła temperatura wzrastała liniowo. Stąd nazwa Linear-Flow™ czyli liniowy (linear) przepływ (flow) gazu.  

Najłatwiej jest to zrozumieć, patrząc na powyższy wykres. Niebieska linia, pokazująca całkowitą moc palnika, wzrasta liniowo wraz z przekręcaniem pokrętła z pozycji minimalnej mocy 270° do maksymalnej mocy z pokrętłem ustawionym na 90°. 

Drugą kluczową rolę w precyzyjnej kontroli temperatury odgrywają pokrętła 180° Sensi-Touch™. We wszystkich grillach Broil King obracają się o 180°. Gwarantuje to większą precyzję ustawionej mocy palnika w porównaniu do pokręteł o zakresie 90° lub mniej. Z tego względu zakres pokrętła oznaczony czerwoną linią na wykresie jest mniejszy, a skok mocy palnika jest duży, ponieważ nie zostały wykorzystane zawory Linar-Flow™. Zawory Linear-Flow™ marki Broil King (niebieska krzywa) posiadają płynną kontrolę temperatury. Widać to po tym, że wraz z przekręceniem pokrętła moc palnika spada proporcjonalnie. W odróżnieniu od innych producentów (czerwona krzywa), gdzie krzywa pokazująca moc palnika odpowiedzialną za temperaturę spada proporcjonalnie więcej w pierwszej fazie, a następnie osiąga mniejszą zmianę mocy palnika. W rezultacie użytkownik ma możliwość ustawienia wysokiej temperatury oraz niskiej na szerokim paśmie ustawienia pokrętła.

Nazwa to połączenie dwóch angielskich słów senses, czyli zmysły oraz touch, czyli dotyk. Pokrętła mają gumową nakładkę, co czyni je przyjemnymi w dotyku. Nawet gdy Twoje ręce są tłuste nadal nie będziesz mieć problemu zmienić temperaturę. Dodatkowo, w najwyższych modelach grilli gazowych Broil King pokrętła są podświetlane. Dzięki temu grillując nawet po zmroku z łatwością rozpoznasz ustawienie palnika, ponieważ natężenie światła pokrętła ulegnie zwiększeniu wraz ze wzrostem płomienia na palniku. 

Ciekawostką jest, że pokrętła produkowane są również w Kanadzie w fabryce oddalonej o 15 km od zakładu produkcyjnego Onward. 

Podsumowując, zawory Linar-Flow™ oraz pokrętła 180° Sensi-Touch™ tworzą razem spójny system do precyzyjnej kontroli temperatury, kluczowej w osiągnięciu powtarzalnych rezultatów dań z grilla. Kolejnym elementem systemu są palniki, o których przeczytasz tutaj. 

 

PGT - Performance grilling technology czyli wydajny system grillowania stworzony przez Broil King to pięć kluczowych rozwiązań technologicznych które wpływają na wydajność grillowania oraz smak uzyskany na grillu. Dowiedz się więcej o każdym z nich:

Przewiń do góry