PGT - Piekarnik grilla rozdział I

Zamknięte dno

We wszystkich grillach marki Broil King dno piekarnika jest zamknięte od dołu. Oznacza to, że ilość otworów została ograniczona do minimum, aby zapobiec powstawaniu efektu komina. Jest to  efekt spowodowany faktem, że w gorącym powietrzu, odległości między atomami są większe, przez co powietrze jest lżejsze i unosi się. Naturalne jest więc, że po otwarciu pokrywy grilla gorące powietrze unosi się. W grillach, w których na dnie piekarnika znajdują się duże otwory, wraz z otwarciem pokrywy, i uniesieniem się gorącego powietrza, zimne jest zasysane na to miejsce, w efekcie czego powstaje tzw. efekt komina. Zimne powietrze nie jest pożądane w piekarniku, ponieważ jest ono suchsze od ciepłego, i tak jak w zimie wysychają nam usta, tak samo będzie wysychać mięso. 

Ze względu na to, że w grillach Broil King ilość oraz wielkość otworów jest bardzo mała, ilość ciepła, które ucieka, jest znacząco ograniczona. Wpływa to na zmniejszenie zużycia gazu, ponieważ grilla nie trzeba ponownie nagrzewać oraz na równomierną temperaturę. Te dwa efekty zostają również spotęgowane aromatyzerami Flav-R-Wave™ oraz ciężkimi rusztami z żeliwa lub stali szlachetnej. 

Izolacja

Grille gazowe Broil King posiadają piekarniki wykonane w dwóch technologiach. Ze względu na wygląd potocznie nazywamy je klasycznym oraz nowoczesnym.

Grille o klasycznym wyglądzie to np. grille z serii Monarch i Signet. Posiadają piekarniki Therma-Cast™ w całości wykonane z grubego odlewu aluminium. Płaszcz na pokrywie wykonany ze stali szlachetnej jest elementem stylowego wykończenia. Odlew aluminium fantastycznie utrzymuje  temperaturę wewnątrz piekarnika i jest wytrzymały. Jest tak dobrym materiałem, którego jesteśmy pewni w 100%, że na nasze piekarniki dajemy dożywotnią gwarancję. Rozgrzany piekarnik Therma-Cast™ równomiernie i przez długi czas oddaje ciepło.

Grille gazowe Broil King o nowoczesnym designie to np. grille z serii Baron, Regal i Imperial. Posiadają boki pokrywy wykonane z grubego odlewu aluminium, natomiast pokrywa posiada dwie warstwy stali, pomiędzy którymi jest pustka powietrzna. Konstrukcja komorowa pozwala na bardzo dobrą izolację cieplną, równomierne rozprowadzenie temperatury, a w rezultacie na obniżenie zużycia gazu. Czarne pokrywy pokryte są spiekiem ceramicznym. Jest to wytrzymały materiał, odporny na wysokie temperatury, wykorzystywany w produkcji bomb i reaktorów jądrowych. Srebrne pokrywy jak te w Regal’ach wykonane są ze stali szlachetnej, która jest walcowana, a nie szczotkowana. Jest to ważne z perspektywy utrzymania grilla w czystości. W przypadku stali szczotkowanej brud i inne zanieczyszczenia wnikają w mikro szczeliny, które ciężko wyczyścić. Zaletą pokryw o tej konstrukcji jest technologia Roll-On. Dzięki temu, że mocowanie pokrywy znajduje się blisko środka głębokości grilla, ciężka pokrywa pomimo swojej wagi jest lekka w podnoszeniu, rękojeść pokrywy po jej otwarciu jest nisko i bliżej krawędzi grilla, co jest ważne przy grillowaniu dla osób niższych oraz dzieci pod opieką dorosłych.

W przypadku obydwu typów piekarników wszystkie odlewy aluminium produkowane są w naszej fabryce w Huntington, Indiana w USA. 

Ciekawostka

Grille o nowoczesnym wyglądzie produkowane są w USA, natomiast o klasycznym wyglądzie w Kanadzie. Grille w kanadzie posiadają również duże kółka, które ułatwiają przewożenie grilli.

Wysokość pokrywy

Wysokość pokrywy w grillu jest ważna z dwóch względów: pojemności oraz szybkości grillowania. W grillach gazowych Broil King pokrywy są wysokie, dzięki czemu można pod nimi zmieścić kurczaka w pozycji pionowej, piekąc go na stojaku oraz dużego indyka, piekąc go na rożnie. Duża wysokość pozwala również na umieszczenie obszernych górnych półek, które są fantastycznym rozwiązaniem do grillowania warzyw i grzybów, szczególnie tych delikatnych jak np. pieczarki lub całych ziemniaków w folii oraz utrzymywania ugrillowanego mięsa w wysokiej temperaturze, bez nadmiernego wypiekania go na głównym ruszcie. Doskonałe rozwiązanie, gdy musimy zaczekać na gości.

Wysoka pokrywa, pozytywnie wpływa również na prędkość grillowania i pieczenia na grillu gazowym. W kuchence w domu uruchamiamy termoobieg, ponieważ mniej więcej o 30% przyśpiesza prędkość pieczenia (ze względu na ruch ciepłego powietrza) oraz piecze równomiernie. Analogicznie w grillu gazowym wysoka pokrywa wpływa na lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie na przyśpieszone oraz równomierne pieczenie konwekcyjne. Dzięki temu na grillach gazowych Broil King szybciej przygotujesz swoje potrawy. 

Głębokość piekarnika

Duża odległość od powierzchni rusztu do dna piekarnika jest ważna z kilku względów. Po pierwsze wpływa to na wspomniane wcześniej pieczenie konwekcyjne. Ponadto większa objętość zmieści więcej ciepłego i wilgotnego powietrza potrzebnego do grillowania. Duża odległość rusztów od aromatyzerów powoduje, że skapujące soki, tłuszcze i marynaty nie zapalą się i nie przypalą potraw. Płytkie piekarniki wpływają negatywnie na równomierne rozprowadzenie ciepła. Dlatego ważne jest, aby odległość palników od dna, aromatyzerów i rusztów była odpowiednia. 

Ruszt na poziomie półek

Wspomniane wcześniej piekarniki w grillach gazowych o nowoczesnym wyglądzie z serii Baron, Regal i Imperial posiadają ruszt na tej samej wysokości co półki boczne. Dzięki temu pracujesz zawsze na tej samej wysokości i grillowanie jest prostsze. 

Gwarancja

Jesteśmy przekonani, że nasze piekarniki spełnią Twoje oczekiwania pod względem wydajności. Jesteśmy również pewni materiałów, z których zostały wykonane. Z tego względu, dajemy na nie bardzo długie okresy gwarancyjne od 10 do 25 lat w zależności od modelu grilla. Farba na piekarnikach objęta jest 2-letnim okresem gwarancyjnym.

PGT - Performance grilling technology czyli wydajny system grillowania stworzony przez Broil King to pięć kluczowych rozwiązań technologicznych które wpływają na wydajność grillowania oraz smak uzyskany na grillu. Dowiedz się więcej o każdym z nich:

Przewiń do góry