PGT - Zawory Linear-Flow™ i pokrętła Sensi-Touch™ rozdział V

W procesie grillowania bardzo ważnym aspektem jest kontrola płomienia, który wpływa na temperaturę oraz ciepło wewnątrz urządzenia. Na tarasie jest to jeszcze ważniejsze niż w kuchni, ponieważ na temperaturę w grillu wpływa o wiele więcej czynników zewnętrznych jak wiatr, temperatura powietrza, a czasami niestety deszcz.

Z tego względu grille gazowe Broil King wyposażone są w zawory Linar-Flow™ oraz pokrętła 180° Sensi-Touch™. Zawory ukryte pod panelem sterowania rozprowadzają gaz do palników i regulują przepływ gazu. Większa ilość gazu powoduje wyższą temperaturę, mniejsza analogicznie niższą. 

Trudność polega na tym, że zwiększenie otworu zaworu gazu nie powoduje wprost proporcjonalnego podniesienia temperatury. Z tego względu zawory muszą zostać precyzyjnie wykalibrowane do każdego z grilli, aby w miarę przekręcania pokrętła temperatura wzrastała liniowo. Stąd nazwa Linear-Flow™ czyli liniowy (linear) przepływ (flow) gazu.  

Najłatwiej jest to zrozumieć patrząc na powyższy wykres. Niebieska linia, pokazująca całkowitą moc palnika, wzrasta liniowo wraz z przekręcaniem pokrętła z pozycji minimalnej mocy (270°) do maksymalnej mocy z pokrętłem ustawionym na POW-R-ZONE (90°). 

Drugą kluczową rolę w precyzyjnej kontroli temperatury odgrywają pokrętła 180° Sensi-Touch™. We wszystkich grillach Broil King obracają się o 180°. Gwarantuje to większą precyzję ustawionej mocy palnika w porównaniu do pokręteł o zakresie 90° lub mniej. Z tego względu zakres pokrętła oznaczony czerwoną linią na wykresie jest mniejszy, a skok mocy palnika jest duży ponieważ nie zostały wykorzystane zawory Linar-Flow™. Zawory Linear-Flow™ marki Broil King (niebieska krzywa) posiadają płynną kontrolę temperatury. Widać to po tym, że wraz z przekręceniem pokrętła moc palnika spada proporcjonalnie. W odróżnieniu od innych producentów (czerwona krzywa), gdzie krzywa pokazująca moc palnika odpowiedzialną za temperaturę spada proporcjonalnie więcej w pierwszej fazie, a następnie osiąga mniejszą zmianę mocy palnika. W rezultacie użytkownik posiada możliwość ustawienia wysokiej temperatury oraz niskiej na szerokim paśmie ustawienia pokrętła.

Nazwa to połączenie dwóch angielskich słów senses, czyli zmysły oraz touch, czyli dotyk. Pokrętła posiadają gumową nakładkę co czyni je przyjemnymi w dotyku. Nawet gdy Twoje ręce są tłuste nadal nie będziesz mieć problemu zmienić temperaturę. Dodatkowo, w najwyższych modelach grilli gazowych Broil King pokrętła są podświetlane. Dzięki temu grillując nawet po zmroku z łatwością rozpoznasz ustawienie palnika, ponieważ natężenie światła pokrętła ulegnie zwiększeniu wraz ze wzrostem płomienia na palniku. 

Ciekawostką jest, że pokrętła produkowane są również w Kanadzie w fabryce oddalonej o 15 km od zakładu produkcyjnego Onward. 

Podsumowując, zawory Linar-Flow™ oraz pokrętła 180° Sensi-Touch™ tworzą razem spójny system do precyzyjnej kontroli temperatury, kluczowej w osiągnięciu powtarzalnych rezultatów dań z grilla. Kolejnym elementem systemu są palniki, o których przeczytasz tutaj. 


PGT - Performance grilling technology czyli wydajny system grillowania stowrzony przez Broil King to pięć kluczowych rozwiązań technologicznych które wpływają na wydajność grillowania oraz smak uzyskany na grillu. Dowiedz się więcej o każdym z nich:

 

Rozdział I


Rozdział II


Rozdział III


Rozdział IV


Rozdział V

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.