Jak usunąć rdzę z żeliwnego rusztu?

Budowa grilli Broil King oraz użyty do ich produkcji materiał zapewniają ogromne możliwości. Aby jednak móc cieszyć się pysznym i aromatycznym jedzeniem przez cały rok nie można zapominać o właściwej konserwacji żeliwa. Regularna konserwacja pozwoli uniknąć zarówno pojawiających się stopniowo przebarwień, jak i rdzy. Jeśli jednak z pewnych przyczyn na Twoim grillu pojawią się przebarwienia, nie wpadaj w panikę! W artykule znajdziesz wskazówki, które uchronią Cię przed koniecznością wymiany rusztów na nowe.

Dobra organizacja pracy – unikaj bałaganu!

Prawidłowe wyczyszczenie i zakonserwowanie żeliwnego rusztu to zadanie, które przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji. I chodź w pierwszej chwili może wydawać się dość złożone, to w rzeczywistości nie jest to nic trudnego. Przed rozpoczęciem prac warto pamiętać jednak o dobrej organizacji. Pozwoli to znacznie skrócić czas czyszczenia. Od czego więc zacząć?

Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniego miejsca. Brudny ruszt może być bowiem sprawcą sporego bałaganu. Do czyszczenia możesz potrzebować naczynia z wodą i płynem. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń w postaci tłustych plam, rozłóż na ziemi stare prześcieradła bądź plandeki. Z wierzchnią warstwą zanieczyszczeń poradzisz sobie za pomocą szczotki.

Wśród narzędzi do grillowania Broil King znajdziesz szczotki, które nie tylko doskonale czyszczą, ale posiadają również dodatkowe funkcje. Doskonały przykład stanowi szczotka Heavy Duty, której głownia zaopatrzona jest w skrobak oraz gumowy chlapacz osłaniający przed odpryskującym tłuszczem i zabrudzeniami. 

Zobacz inne szczotki, które znacznie ułatwiają czyszczenie:

Więcej o szczotkach i ich właściwościach dowiesz się z artykułu na naszym blogu.

Szybko i prosto – wypal, wyszczotkuj i zakonserwuj

W dbaniu o ruszt niezwykle ważne jest jego wypalanie. Zajmuje ono niewiele czasu, a regularnie wykonywane pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć zabrudzenia, a co za tym idzie, skrócić czas czyszczenia grilla do minimum. Pamiętaj więc o tym, by wypalać urządzenie po każdym użyciu. Jak to zrobić? Wystarczy rozpalić grilla do maksymalnej temperatury, zamknąć pokrywę i pozostawić na 15 minut lub do momentu, kiedy spod pokrywy przestanie wydobywać się dym. Dzięki temu resztki jedzenia szybko zamienią się w popiół, a czyszczenie szczotką będzie proste i przyjemne.  

Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o regularnym czyszczeniu, na powierzchni rusztu może pojawić się powierzchniowa korozja. W takim wypadku wypalenie urządzenia, wyczyszczenie rusztu szczotką oraz obfite naoliwienie mogą w zupełności wystarczyć do jej usunięcia. Wystarczy, że rozgrzejesz urządzenie do maksymalnej temperatury, wyłączysz palniki i gdy ruszt przestygnie do odpowiedniej temperatury dokładnie go naolejujesz.  

Gdy proces korozji jest na zaawansowanym etapie, a rusztom trudno jest przywrócić ich pierwotny stan z wykorzystaniem opisanej metody, sięgnij po poniższe porady. 

Kilka praktycznych porad - usuń rdzę sam!

Mała rdza - mały problem

Nie istnieje jeden uniwersalny i zawsze działający sposób na usunięcie rdzy. Wszystko zależy od wspomnianego stopnia korozji. Jeśli jest ona powierzchowna, należy użyć szczotki i oleju, jak opisano powyżej. W przypadku większej rdzy konieczne może być użycie preparatu do czyszczenia rusztów. Jeśli go nie posiadasz możesz sięgnąć po płyn do naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie. Płyn rozbije tłuszcz oraz olej gromadzący się na kratkach. Szczotka pozwoli zaś rozprawić się z powierzchowną rdzą.  

Dużą popularnością cieszy się również domowej roboty pasta. Jest to połączenie równych ilości sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń (opcjonalnie dodać można do niej kilka kropel soku z cytryny lub octu). Powstałą w ten sposób dość gęstą pastę należy wetrzeć w ruszt, odczekać chwilę, a następnie dokładnie zmyć. Pamiętaj, by nie zostawić pasty na zbyt długo, gdyż dłuższy kontakt sody z metalem może prowadzić do jego odbarwienia. 

Kąpiel octowa - ratunek dla rusztów

Niekiedy, mimo naszych zabiegów rdza nie daje się usunąć i zaczyna pokrywać coraz większą część rusztu. Wtedy samo szczotkowanie i olejowanie nie wystarczy. Czy jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana rusztu na nowy? Niekoniecznie! Ratunkiem może być kąpiel octowa. Aby ją wykonać, umieść ruszt w przygotowanym wcześniej naczyniu. Następnie zalej go mieszanką wody oraz octu (w równych proporcjach) i pozostaw na co najmniej kwadrans (jednak nie dłużej niż godzinę). Czas warto oszacować na podstawie obserwacji. Po kilku minutach zauważysz, jak rdza zaczyna znikać. Do usunięcia największych płatów pomocna będzie szczotka z twardym włosiem. 

Regularne natłuszczanie rusztu - dopełnij proces czyszczenia

Niezależnie od ilości poprzedzających kroków, finalnie proces czyszczenia rusztu kończy się na dokładnej konserwacji olejem jadalnym. Jak to zrobić?

  • Umieść ruszt na grillu, a następnie rozgrzej urządzenie do temperatury około 350 stopni Celsjusza z palnikami ustawionymi na MEDIUM. 
  • Odczekaj chwilę, aby ruszt przestygł do odpowiedniej temperatury.

UWAGA! Przy doborze temperatury, podczas której zaczniesz olejować ruszt, zwróć uwagę na punkt dymienia oleju, z którego korzystasz. Temperatura olejowania musi być niższa, w przeciwnym razie olej zacznie się palić. W doborze najlepszego oleju pomoże Ci artykuł o konserwacji rusztów

  • Pokryj ruszty obficie olejem (pamiętaj o obu stronach). Pomogą Ci w tym rozpylacz oleju lub silikonowy pędzelek. Pokrywanie ciepłego rusztu sprawi, że olej wniknie w rozszerzone pory żeliwa, dostając się w ich głąb.

TERAZ TWÓJ RUSZT JEST JUŻ ZAKONSERWOWANY

 

Po wykonaniu tych czynności ponownie uruchom urządzenie i wypalaj. Pozostaw do godziny z palnikami ustawionymi na MEDIUM. Dla uzyskania lepszego efektu, czynność należy wykonać kilkukrotnie, dla każdej ze stron. Po ostatnim wypaleniu rusztu, pokryj go olejem, już bez wypalania.  

Wypalanie i olejowanie rusztu po grillowaniu powinno wejść Ci w nawyk. Połączenie tych dwóch czynności stanowi bowiem doskonałą zaporę dla rdzy i tworzy nieprzywieralną powłokę. 

Przewiń do góry