Przygotowanie i przechowywanie grilla gazowego w okresie zimowym

Jesteś posiadaczem grilla gazowego Broil King? W takim razie zapomnij o zamykaniu sezonu grillowego! 

Na grillach gazowych Broil King można bez problemu grillować 365 dni w roku w każdą pogodę, zarówno w mroźną zimę, upalne lato czy wiosenny deszcz. Jest to możliwe dzięki nadmiarowi mocy, wynikającemu z mocnych palników, budowie przypominającej termos i dużej ilości stali i żeliwa które akumulują ciepło.

Pomimo możliwości, spójrzmy prawdzie w oczy. Nadeszła jesień, temperatury spadają, coraz mniej z nas grilluje, zamieniając ten czas na rodzinne wieczory przy ciepłym kominku. Przygotowanie grilla gazowego na zimę lub jakikolwiek dłuższy czas gdy nie jest on używany, jest bardzo ważne z uwagi na jego trwałość oraz sprawność techniczną. Co zyskujemy? Mniej problemów i uniknięcie wymiany części. Warto więc wykorzystać słoneczny weekend na przygotowanie grilla na zimę.

Jak zabezpieczyć grilla gazowego na zimę?

 

1. Wyczyść grilla gazowego

Resztki jedzenia pozostawione w grillu mogą spowodować, że na okres zimy grill stanie się domem dla mysz i innych gryzoni. Dodatkowo, w brudnym grillu może powstać pleśń oraz dostać się wilgoć, która będzie przyśpieszać korozję i oksydację. Z tego względu zalecamy dokładne wyczyszczenie grilla gazowego poprzez wypalenie, wyczyszczenie aromatyzerów, dna piekarnika oraz opróżnienie rynny i tacki na tłuszcz. 

Instrukcja krok po kroku jak wyczyścić grilla gazowego

 

 

2. Wydłuż życie rusztów i aromatyzerów

W prosty sposób można znacząco przedłużyć żywotność aromatyzerów i żeliwnych rusztów. Po wyczyszczeniu, należy je pokryć z obu stron grubą warstwą oleju spożywczego. W tym celu można wykorzystać silikonowy pędzelek, rozpylacz oleju lub papierowy ręcznik namoczony olejem który można trzymać w szczypcach. Zalecamy również wyciągnąć z grilla ruszty i aromatyzery i schować te elementy w suchym ciepłym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne jeżeli grill będzie przechowywany na dworze.

Poznaj najlepsze szczotki do czyszczenia grilla

Porównanie szczotek do grilla

 

3. Konserwacja olejem spożywczym

Po wyczyszczeniu grilla, zalecamy pokryć wnętrze urządzenia olejem spożywczym. Tłuszcz spowoduje, że grill oraz elementy wnętrza nie będą rdzewieć nawet pod wpływem wilgoci. Zapewni to zwiększoną żywotność elementów grilla.

Zalecamy również pokryć olejem wszystkie elementy wykonane ze stali szlachetnej. Wystarczy natłuszczonym ręcznikiem nabłyszczyć drzwi, półki boczne, panel sterowania oraz pokrywę grilla.

Przestrzegamy przed nadmiernym czyszczeniem grilla z tłuszczu. Wyczyszczenie elementów grilla ze stali silnymi środkami odtłuszczającymi, bez ponownego pokrycia ich warstwą ochronną, może powodować korozję tych elementów. 

 

Jaki olej wybrać do konserwacji grilla?

 

 

4. Bezpieczne przechowywanie butli z gazem

Pamiętaj, aby zakręć butlę z gazem oraz odpiąć od niej reduktor ciśnienia gazu. Nigdy nie przechowuj butli z gazem w zamkniętych pomieszczeniach. Zakręcona butla z gazem może pozostać w grillu na zimę, jeżeli jest on przechowywany w ogrodzie. Jeżeli planujesz schować grilla do garażu, pamiętaj aby butla z gazem pozostała w ogrodzie.

 

5. Baterie

Zapalarki w grillach Broil King już od kilku lat zasilane są bateriami. Ze względu na to, że niska temperatura może zniszczy baterie, polecamy wyjąć je z grilla i włożyć ponownie przed użyciem. Jest to prosta czynność przynosząca dużo korzyści.

Bateria w grillach z czarną zapalarką znajduje się bezpośrednio pod przyciskiem, który należy wykręcić. W grillach z nowym metalowym przyciskiem, znajduje się na listwie widocznej po otworzeniu drzwi. 

 

6. Składane półki

Jeżeli masz mało miejsca, a Twój grill ma taką funkcjonalność, można w nim złożyć półki boczne. 

 

7. Pokrowiec

Jeżeli jeszcze nie masz pokrowca na swojego grilla, zainwestuje w wysokiej jakości pokrowiec, który zabezpieczy Twoje urządzenie. Okryj Swojego grilla skrojonym na miarę pokrowcem Broil King Premium lub Select. 

Pamiętaj! Grille gazowe Broil King zostały zaprojektowane do użytku zewnętrznego, z tego względu nie korzystaj z nich w zamkniętych pomieszczeniach. 

 

Dedykowane pokrowce do grilla

 

Przechowywać grilla w garażu czy w ogrodzie?

Grille gazowe Broil King wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu mogą być przechowywane w ziemie w ogrodzie. Ważne jest aby na ten okres przykryć je pokrowcem i co jakiś czas przewietrzyć, aby pod pokrowcem nie zgromadziła się duża ilość wilgoci. Jeżeli jest taka możliwość lepiej schować je do garażu lub innego suchego pomieszczenia. 

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

@broilkingpl

POPULARNE TAGI

Dołącz do grupy entuzjastów grillowania.
 • Najnowsze przepisy na grilla
 • Porady i wskazówki o sztuce grillowania
 • Maksymalnie jeden mail tygodniowo
 • Informacje dotyczące nowości produktowych
 • Szybki i prosty sposób wypisania się
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów
Zgodnie z art. 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz. Urz. UE.L 2016 Nr 119, str. 1) informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Agrimpex Grilluj i Gotuj sp. k. Piotrów ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, nr tel. 16 623 61 72, adres email: rodo@broilking.pl.
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust.1 a) oraz f) ww. Rozporządzenia, w celu realizacji usługi newsletter.
 3. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania  oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych.
 4. Posiada Pani/Pan prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 6. Niniejsze dane będą przetwarzane przez okres do momentu wycofania zgody.
 7. Podanie danych osobowych jest fakultatywne, jednakże brak podania danych osobowych uniemożliwi realizację kontaktu.
 8. Podane dane nie będą podlegały profilowaniu.